کد خبر: 191221

تحولات بازار اقلام اساسی در آستانه ماه محرم

با گسترش ویروس کرونا و محدودیت پخش نذورات در هیئت های مذهبی، بازار اقلام اساسی رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است.
اتاق خبر 24

همه ساله از چند روز مانده به آغاز ماه محرم، قیمت اقلام اساسی به سبب ازدیاد تقاضا جهت نذورات، دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار می‌گرفت که امسال با شیوع ویروس کرونا، محرم رنگ و بویی دیگر به خود گرفته است.

با وجود اظهار نظرات مختلف پیرامون برپایی هیئت‌های مذهبی در ایام محرم، در نهایت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اعمال برخی محدودیت‌ها، هیئت‌های مذهبی پرچم‌های خود را  برافراشتند.

بررسی‌ها از بازار اقلام اساسی نشان می‌دهد که قیمت برخی محصولات همچون برنج، حبوبات، روغن، قند و شکر، گوشت و مرغ با نوساناتی در بازار روبرو شده است که مسئولان اذعان می‌کنند این موضوع هیچ ارتباطی به ایام‌ محرم ندارد و تنها افزایش هزینه‌های تمام شده تولید منجر به بالا رفتن قیمت محصولات سبد خانوار شده است.

رصد‌ها از سطح بازار نشان‌می دهد که قیمت هر کیلو برنج ایرانی از ۲۲ هزار تا ۳۰ هزار تومان، برنج هندی ۱۷ هزار تا ۱۸ هزار تومان، برنج پاکستانی ۱۹ هزار تا ۲۰ هزار تومان، قند ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان، شکر ۸ هزار تا ۹ هزار تومان، روغن ۵۸ هزار تا ۶۳ هزار تومان و چای ۱۰۰ هزار تا ۱۸۰ هزار تومان است.

همچنین قیمت هر کیلو مرغ ۱۸ هزار تا ۲۲ هزار تومان، شقه گوسفندی ۱۱۵ هزار تومان، شقه گوساله ۱۰۳ هزار تا ۱۰۵ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۲۵ هزار تومان، راسته گوسفندی ۱۳۵ هزار تومان، سردست گوساله ۱۱۰ هزار تومان و راسته گوساله ۱۱۵ هزار تا ۱۲۰ هزار تومان است.

فراهانی یکی از فروشندگان اقلام اساسی در محدوده شرق تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به دلایل افزایش قیمت اقلام اساسی در بازار اظهار کرد: همه ساله قیمت اقلام اساسی تحت تاثیر عوامل مختلف با نوساناتی در بازار روبرو می‌شود که امسال مایحتاج سبد خانوار از این قاعده مستثنی نبوده است.

وی افزود: با گسترش ویروس کرونا و محدودیت هیئت‌های مذهبی، تقاضای چندانی برای خرید اقلام اساسی در بازار وجود ندارد، در حالیکه هرسال با افزایش نذورات قیمت تحت تاثیر مکانیزم ‌عرضه و تقاضا با التهاباتی در بازار روبرو می‌شد.

منبع: خبرگزاری ایلنا