کد خبر: 191217

درخواست رسمی آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه

وزیر خارجه آمریکا با ارسال نامه ای به سازمان ملل خواستار فعال شدن مکانیسم ماشه شد.
اتاق خبر 24

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در نامه به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل خواستار فعال سازی مکانیسم ماشه مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شد.

او مدعی شد به دلیل نقض توافق نامه هسته‌ای ایران، باید تمامی تحریم‌های پیشین علیه تهران فعال شود.

گفتنی است روند فعال سازی مکانیسم ماشه و بازگشت خودکار تحریم‌های ایران ۳۰ روز زمان خواهد برد.

منابع دیپلماتیک اعلام کردند: چین و روسیه و اتحادیه اروپا با ارسال نامه هایی جداگانه، اعلام خواهند کرد بازگشت تحریم ها را قبول ندارند و این اقدام از نظر حقوقی پایه ای ندارد چون آمریکا پیشتر از برجام خارج شده است.

منابع دیپلماتیک اعلام کردند اعضای شورای امنیت قصد نادیده گرفتن درخواست آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های ایران را دارند اما حتی اگر همراهی می کردند نیز طبق قطعنامه ۲۲۳۱ سی روز برای تشکیل کمیته های تحریم فرصت هست.

آمریکا پس از ناتوانی در تصویب قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت، مدعی استفاده از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تمامی تحریم ها علیه تهران است. شکست قطعنامه ضدایرانی در شورای امنیت واکنش‌های مختلفی از مقامات در سرتاسر جهان را با خود به همراه داشته است. به طور مثال، سناتور ایالت کارولینای جنوبی، به شدت نسبت به عدم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل واکنش نشان داد و در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «شاهد آن بودیم که شورای امنیت قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را رد کرد. این اقدام اشتباهی بزرگ بود و احتمال تقابل نظامی با ایران را به دلیل آنکه این کشور زرادخانه تسلیحاتی خود را گسترش می‌دهد، افزایش داد.»

همچنین «بولتون» مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در پیامی توییتری با انتشار مجدد متن مقاله خود در نشریه وال استریت ژورنال، درباره شکست مفتضحانه آمریکا در تصویب قطعنامه ضدایرانی، اعلام کرد استناد ترامپ به بند مربوط به بازگشت تحریم‌ها در قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت اشتباه بود.

البته نظراتی مخالف با این نیز شنیده شده است، برای نمونه، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، از قطعنامه پیشنهادی ضد ایرانی آمریکا انتقاد کرد و در پیامی توییتری نوشت: «قطعنامه مورد حمایت آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، حمایت دو عضو این سازمان را به دست آورد. دو عضو رای مخالف دادند و ۱۱ عضو رای ممتنع. آمریکا از قبل نتیجه را می‌دانست، اما با این حال تصمیم گرفت، پیش‌نویس را ارائه کند. رویکرد مبتنی بر ایدئولوژی می‌تواند، یک کشور (آمریکا) را در وضع نسبتاً ناخوشایندی قرار دهد.»

اتحادیه اروپاروز یکشنبه اعلام کرد آمریکا نمی‌تواند با توسل به مکانیسم ماشه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را از سر گیرد.

مخالفت تروئیکای اروپا با درخواست آمریکا

ساعتی پس از این درخواست، سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس با ارائه نامه‌ای به رئیس دوره‌ای شورای امنیت رسماً مخالفت خود را با درخواست آمریکا برای فعال‌سازی سازوکار حل‌وفصل اختلافات در برجام موسوم به مکانیسم ماشه اعلام کردند.

تروئیکای اروپایی ضمن تاکید بر اینکه آمریکا ٨ مه ٢٠١٨ از توافق هسته‌اى با ایران  خارج شده و امکان استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد؛ پایبندى خود به برجام و قطعنامه ٢٢٣١ را اعلام کردند.

منبع: جام نیوز