کد خبر: 191202

روحانی: عزاداری محرم با رعایت اصول بهداشتی برگزار خواهد شد

 رئیس جمهور گفت: فضای جامعه باید فضای حسینی شود و به‌گونه‌ای باشد که هرکس به جامعه ما می‌نگرد، فضای حسینی را ببیند.
اتاق خبر 24

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت بیان کرد: «ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاه»؛ بار دیگر در آستانه ماه پربرکت و زندگی‌ساز محرم الحرام قرار گرفتیم که ما همیشه برکات فرهنگی، اعتماد به نفس و قدرت مقاومت را از ماه محرم دریافت می‌کنیم. در ماه محرم پنجره‌های جان و دل خود را به روی آن خورشید تابان هدایت و نجات یعنی فرهنگ عاشورایی باز می‌کنیم که هم نور هدایت و هم گرمای حیاط‌بخش را دریافت می‌کنیم.

وی افزود: ماه محرم برای ما یک مدرسه گسترده و بزرگ در سطح جامعه، دنیای تشیع، دنیای اسلام و حتی در سطح مناطق بزرگی از جهان است که همه از این مدرسه بزرگ درس‌آموزی می‌کنند. البته خود امام حسین(ع) از آغاز حرکت خود به همه نشان داد که چه راهی را انتخاب کرده است. امام حسین(ع) شبی که فردای آن عازم عراق و کربلا بود فرمود "هرکس که آماده است تا جان خود را فدا کند و هرکس مشتاق لقاء پروردگار است، می‌تواند فردا همراه ما حرکت کند".

رئیس‌جمهور ادامه داد: الان هم بیان ابی‌عبدالله‌الحسین(ع) به همه ما، نسل ما و نسل جوان ما همین است که هرکس آماده عشق‌بازی و فداکاری است، کاروان در حال حرکت است و مقصد آن هم روشن است. در همین کاروان وقتی اخبار ی به امام حسین(ع) رسید که برای بعضی دلسردکننده بود، امام آن خطبه معروف را بیان کرد که" خیلی‌ها در این دنیا هستند که متأسفانه بنده‌ی قدرت، مقام و ثروت هستند و وقتی روز امتحان فرا می‌رسد، کسانی که به زبان می‌گفتند دین‌دار هستیم مشخص می‌شوند و تعداد دین‌داران واقعی کاهش می‌یابد.

روحانی با بیان اینکه این درس از امام حسین(ع) به ما می‌گوید که خود را برای روز سختی و امتحان آماده کنید، تصریح کرد: زندگی دارای فراز و نشیب است و هر امتی نیز روزهای سختی در پیش رو دارد و جوهره انسان‌ها در روزهای سخت معین می‌شود. بر اساس احادیث، همانطور که تعداد معادن زیاد است و برخی از معادن پرقیمت و اهمیت و برخی دیگر کم ارزش هستند، دل‌های انسان‌ها هم اینطور همین‌طور است.

وی خاطر نشان کرد: امسال در محرم مانند همه سال‌ها باید عشق خود را به خاندان رسالت و امام حسین(ع) نشان بدهیم، مانند قرن‌ها که ملت ایران همیشه پرچمدار عزاداری امام حسین(ع) بوده و امسال هم همینطور خواهد بود. البته ممکن است شکل عزاداری مقداری تغییر کند و باید اجتماعات را در حد مجاز انجام داده و همه باید دستورالعمل‌ها را باید مراعات کنیم. یکی از‌ راه‌های عزاداری این است که در این مسیر به اهداف امام حسین(ع) برسیم و اهداف سیدالشهدا(ع) احترام به شریعت و دین است و یکی از اصول دینی ما نیز حفظ جان خود و جامعه است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: ان شاءالله همه دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات می‌کنند و محرم پرشوری خواهیم داشت و فضای مجازی، صدا و سیما، رسانه‌ها، روزنامه‌ها و سایت‌ها به توان خود باید این پرچم عزا را به اهتزاز در بیاورند.

روحانی یادآور شد: یکسالی بود که در ماه محرم در یکی از کشورهای آفریقایی حضور داشتم و صبح روز اول محرم دیدم که بر در همه خانه‌ها پرچم عزای امام حسین(ع) نصب شده است؛ اهالی آن شهر گفتند شیعیان در تمام ماه محرم این پرچم را بر در خانه‌ها می‌زنند. پرچم عزاداری امام حسین(ع) را در دل‌ها به اهتزاز در بیاوریم و از روز جمعه که روز اول محرم است، فضای جامعه باید فضای حسینی شود و به‌گونه‌ای باشد که هرکس به جامعه ما می‌نگرد، فضای حسینی را ببیند و امام راحل فرمود " ما هرچه داریم از محرم و صفر داریم"؛ و ما هرجایی که پیروز شده‌ایم از عاشورا بوده است.

وی عنوان کرد: امسال با همان شکوه و با رعایت اصول، عزاداری را انجام خواهیم داد. ناظران هم نظارت می‌کنند و همه مسئولین مساجد و هیئات به مسئولیت خود عمل می‌کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم