کد خبر: 191201

فدراسیونی که به سمت ورشکستگی میرود

فدراسیون فوتبال در پرونده شکایت ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی به پرداخت ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو معادل ۱۶۷میلیارد تومان محکوم شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

روز دوشنبه حکم فیفا در خصوص پرونده شکایت مارک ویلموتس سرمربی پیشین تیم ملی از فدراسیون ایران صادر شد، حکمی عجیب و البته سنگین که می‌تواند تا سال‌های طولانی در یاد همه اهالی ورزش و طرفداران فوتبال باقی بماند. محکومیت 6 میلیون و 449 هزار یورویی که با مبلغ روز ارز به چیزی حدود 170 میلیارد تومان می‌رسد.

وقتی رقم محکومیت ایران را در کنار مدت زمان حضور این مربی بلژیکی در ایران و نتایج تاسف بارش با تیم ملی قرار می‌دهیم، طبیعی که مغز‌مان برای پرداخت این همه پول بی‌زبان سوت بکشد، مخصوصا وقتی که به این مسئله فکر کنیم که با شکست تیم ملی مقابل بحرین و عراق کارمان برای صعود به جام جهانی چقدر سخت شده و به اما و اگر رسیده است.

در اینکه افرادی که مسئول آوردن این مربی به ایران بودند باید معرفی و بازخواست شوند شکی نیست اما بحث اصلی در این محکومیت، بندی در قرارداد ویلموتس است که فیفا را متقاعد کرده تا فدراسیون ایران را به پرداخت کل مبلغ قرارداد و جریمه محکوم کند. در یکی از بندهای قرارداد آمده در صورت فسخ قرارداد باید دستمزد سه ماه «و یا یک مبلغ مشخص» به ویلموتس پرداخت شود. اضافه شدن همین چند کلمه نصفه و نیمه داخل پرانتز باعث شده تا حالا این محکومیت سنگین به فوتبال و کشور ایران تحمیل شود.

کورسوی امید به کاهش جریمه

حال گزینه شکایت ایران به دادگاه عالی ورزش  (CAS) باقی می‌ماند که شاید تیم حقوقی این پرونده بتوانند با دفاعیات بهتر این محکومیت را بازگردانند، البته این فقط یک فرض و احتمال است و با توجه به سابقه شکایت‌های ایران در CAS نباید حساب زیادی روی آن باز کرد و فقط می‌توان کورسوی امیدی به آن داشت تا حداقل چند ده میلیارد از کل مبلغ جریمه کاسته شود.

آغاز پاسکاری بین نهادها

طبیعتاً و همانطور که انتظار می‌رفت بعد از صدور این حکم «کی بود کی بود، من نبودم»ها آغاز شده است. در ادامه پاسکاری مداوم بین نهادها و مسئولان تا جایی که در آخر یکی توپ را لو بدهد و مقصر اصلی شناخته شود. مسئله طبیعی این است که حتی اگر ما امید زیادی به برگرداندن این حکم در CAS داشته باشیم، باز هم دلیل بر آن نمی‌شود که مقصران اصلی و البته واقعی این جریان شناسایی و معرفی نشوند.

گاف هایی که تکرار میشوند

هنوز زمان زیادی از رأی فیفا علیه فدراسیون فوتبال ایران در خصوص شکایت کارلوس کی‌روش نگذشته است. سرمربی سابق تیم ملی شکایتی را علیه فدراسیون فوتبال به فیفا ارائه کرد و خواستار دریافت 200 هزار دلار پاداش کسب مقام سومی جام ملت‌های آسیا 2019 شد. آن هم در قرارداد شش ماهه‌ای که پس از جام جهانی 2018 روسیه با سرمربی پرتغالی امضا شد. این در حالی بود که سه  سال پیش از این اتفاق و در سال 2016، از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا قوانین جام ملت‌ها اعلام شده و مشخص بود که این رقابت‌های دیدار رده‌بندی برای تعیین جایگاه سومی و چهارمی ندارد.

جالب بود که مسئولان عقد قرارداد با کارلوس کی‌روش به جای عذرخواهی و دفاع از منافع فدراسیون فوتبال، حق را به کارلوس کی‌روش دادند تا کار این مربی برای دریافت پاداش مقامی که وجود نداشته، راحت‌تر کنند. از جمله محمود اسلامیان که بیشتر مدافع منافع کی‌روش بود تا فدراسیون فوتبال؛ البته با توجه به مسئولیتی که اسلامیان در تمدید قرارداد با کی‌روش داشت، دفاع او بی‌ارتباط با این مسئله نبود. مهدی تاج هم به عنوان رئیس وقت فدراسیون در این باره گفته بود: «دیدار رده‌بندی در هر دوره از مسابقات برگزار می‌شد که این دوره برگزار نشد. در قرارداد کی‌روش آمده بود که اگر سوم رقابت‌ها شویم، 200 هزار دلار به او پرداخت کنیم. اگر سوم می‌شدیم، یک میلیون دلار نصیب فدراسیون فوتبال می‌شد.» موضوعی که نشان از بی‌اطلاعی او از قوانین داشت.

حال این سؤال پیش می‌آید که چرا نباید در عقد قرارداد با یک مربی، تمام مسائل توسط یک کارشناس خبره بررسی شود و به طور مثال نبود مقام سومی در جام ملت‌ها مورد توجه قرار بگیرد؟

فدراسیون فوتبال اسیر پرونده‌ای بزرگ

اکنون فدراسیون فوتبال اسیر پرونده‌ای به مراتب بزرگتر شده است. پرونده‌ای که مارک ویلموتس توانسته فدراسیون فوتبال ایران را به پرداخت 6 میلیون 137 هزار و 500 یورو و 5 درصد غرامت محکوم کند. مجموع این رقم در کنار 5 هزار فرانک هزینه دادرسی 6 میلیون و 449 هزار یورو می‌شود یا به عبارت دیگر فدراسیون فوتبال با قیمت روز بازار ارز در ایران، باید 170 میلیارد تومان به این مربی بپردازد.

مبلغ محکومیت فدراسیون فوتبال در پرونده ویلموتس منهای 2 میلیون یورویی است که در ترکیه و زراعت بانک این کشور به مربی بلژیکی پرداخت شد. پولی که توسط شستا قرض داده شد و حالا تعهدی 53 میلیاردی برای فدراسیون فوتبال ایجاد کرده است. مبلغی که فدراسیون تاکنون از پس برگرداندن آن برنیامده و کار به شکایت شستا در دادگاه کشیده است. یعنی در مجموع فدراسیون فوتبال باید 220 میلیارد تومان بابت شش ماه حضور ویلموتس پرداخت کند که همه این مسائل از عدم تسلط در عقد قرارداد و البته مسائل دیگری بوده است.

به طور مثال پیش از هر چیز افزایش مبلغ قرارداد ویلموتس جای سؤال دارد. اینکه این مربی بالاتر از ارزش واقعی‌اش با فدراسیون فوتبال ایران قرارداد امضا کرد. موضوعی که با حضور بهروز زنجانی (همراه کارلوس کی‌روش و مارک ویلموتس) ابهاماتی را ایجاد کرد و پاسخ‌های رئیس وقت فدراسیون فوتبال هم مسئله را روشن نکرد.

فدراسیونی که به سمت ورشکستگی میرود

فدراسیون قبلی نه تنها از نظرات کارشناسان استفاده نمی‌کرد، بلکه حتی طبق گفته مسعود طاهری جعفری، بازرس کل امور ورزش و جوانان سازمان بازرسی کل کشور هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال 8 روز پس از انتخاب ویلموتس، سرمربیگری او را تصویب کرده است. همین مسئله نشان می‌دهد که انتخاب ویلموتس و عقد قرارداد با این مربی از درون فدراسیون فوتبال هم به درستی پیش نرفته و باید دید پای چه کسانی وسط است.

مهدی تاج، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال زمانی روی تیتر ژورنالیستی سایت فیفا در تمجید از فوتبال ایران، فدراسیون تحت مدیریتش را 5 ستاره قلمداد می‌کرد و اکنون هرچه می‌گذرد به ستاره‌هایش افزوده می‌شود. این ستاره‌ها، گاف‌هایی است که یکی پس از دیگری از فدراسیون فوتبال بیرون می‌آید و با بدهکار کردن فدراسیون، فوتبال ایران را به سمت ورشکستگی سوق می‌دهد.

مسببان قرارداد باید محاکمه شوند

نهاد‌های نظارتی و بازرسی مدتی است که روی این قرارداد کارشان را آغاز کرده‌اند تا با روشن شدن موضوع با مقصران و متخلفان برخورد کنند. مسئله مشخص این است که حق فوتبال ایران خواهد بود که عوامل جریمه 170 میلیارد تومانی را بشناسد. افرادی احتمالا طبق یک برنامه مشخص «یک مبلغ مشخص» را در قرارداد ویلموتس آورده‌اند و یا اینکه از روی ناآگاهی و بی‌سوادی مرتکب این اشتباه بزرگ شده‌اند. تفاوت این دو خیلی مهم است و باید حتما مشخص شود. مسئله مهم دیگر این است که انتظار می‌رود در روند رسیدگی به این پرونده با مقصران به صورت علنی و با اشد مجازات برخورد شود تا ویلموتس و پرونده‌اش درس عبرتی برای دیگران باشد.

نیاز به مدیران دلسوز در عرصه فوتبال

فقط توجه به شکل قراردادهای فدراسیون فوتبال با سرمربیان تیم ملی، نشان می‌دهد که نه تنها هیچ تخصصی در تدوین و عقد قرارداد وجود ندارد، بلکه از ورود متخصصان هم جلوگیری شد و انگار تخصص هیچ جایی در این امور نداشت.

فوتبال ایران مدتی است با سرپرست اداره می‌شود و این امید می‌رود که در انتخابات پیش رو افرادی بر مسند اداره فدراسیون و تشکیلات فوتبال ایران بنشیند که از سطح بالاتری در مدیریت برخوردار باشند و حداقل سواد بالاتری در حوزه فوتبال و مسائل حقوقی داشته باشند و البته اینکه برای امضای قراردادهای میلیون یورویی سرخود عمل نکنند و با افراد صاحب‌نظر مشورت کامل و جامع کنند، مدیرانی که به کوچک‌ترین مسائل هم اهمیت می‌دهند، مثل واژه‌های ریز داخل یک پرانتز!

منبع: خبرگزاری تسنیم