کد خبر: 191194

تلخ‌کامی کشاورزان تمامی ندارد

سریال کاهش پی‌درپی قیمت محصولات کشاورزی کرمان در آستانه برداشت خرما به نخلستان‌ها رسیده و دلالان این بار در کمین یک سال دسترنج نخل‌داران نشسته‌اند و سکوت مسئولان هم ادامه دارد.
اتاق خبر 24

برداشت خرما در استان کرمان آغاز و محصول نوبرانه وارد بازار شده است اما این خبر برای کشاورزانی که طول تابستان در اوج خشک‌سالی و گرمای هوا و شیوع کرونا برای به ثمر رساندن ۵۰۰ هزار تن خرما تلاش کرده‌اند چندان خوشایند نیست.

طبق آمار ۲۵ درصد نخلستان‌های کشور در استان کرمان قرارگرفته اما گویا وزارت جهاد کشاورزی مانند آنچه در خصوص سایر محصولات کرمان که از ابتدای سال جاری روی‌داده است برای این حجم از تولید خرما هم هیچ برنامه مشخصی ندارد و پس از روبرو شدن با چالش‌هایی ازجمله افت قیمت، دلال‌بازی، عدم بازاریابی و فروش نرفتن محصول با گذر زمان مشکلات را به سال‌های بعد موکول می‌کند.

تاراج خرما توسط دلالان و سلف‌خران / ‏‬ قیمت به زیر ۱۴ هزار تومان رسید

بعدازاینکه از در ماه‌های ابتدایی سال جاری افت قیمت بی‌سابقه محصولات کشاورزی، مردم جنوب کرمان را با مشکلات اقتصادی فراوان روبرو کرد حالا نوبت خرما رسیده تا دلالان و واسطه‌هایی که هم‌زمان با برداشت محصولات سروکله‌شان پیدا می‌شود دست رنج خرما کاران را نیز به تاراج ببرند.

اما آنچه موجب تعجب مردم و کشاورزان جنوب کرمان شده این است که وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت چرا هیچ برنامه‌ریزی برای مقابله با افت قیمت محصولات و دلال‌بازی ندارند.

آنچه از دید مسئولان و مردم پنهان نیست خرید با قیمت نازل محصولات در باغ‌ها و مزارع و در نهایت فروش محصول با چند برابر قیمت اولیه در بازار شهرهای بزرگ است و در این میان سکوتی عجیب خلأ نظارت و برنامه‌ریزی را در برگرفته است و مشخص نیست چرا هیچ‌یک از دستگاه‌های متولی برای حذف دلال‌ها و جلوگیری از واسطه‌گری کار نمی‌کنند.

منبع: تابناک