کد خبر: 191191

همه تغییرات دانشگاه آزاد برای ترم آینده

رئیس دانشگاه آزاد با تشریح جزئیات مهمترین چالشهای آموزش عالی در دوران کرونا از برنامه های جدید آموزشی برای ترم آینده خبر داد و گفت: در حال تغییر نوع برنامه‌ریزی‌هایمان برای ترم آینده هستیم.
اتاق خبر 24

 

طهرانچی که پیش از تکیه زدن بر صندلی ریاست دانشگاه آزاد تجربه مدیریت در دانشگاه‌های دولتی را داشته، از نگاه آموزش عالی دولتی به دانشگاه آزاد گله مند است و می‌گوید در شرایطی که دانشگاه آزاد تربیت ۴۰ درصد آموزش عالی را عهده دار است، باید این دانشگاه بیش از اینها جدی گرفته شود. او می‌گوید چرا نظام دولتی خودش را به عنوان قانونگذار، بازیگر، تنظیم گر و مجری در آموزش عالی می‌داند؟

رئیس دانشگاه آزاد در گفتگوی مفصلی که با مهر داشت، درباره چالش‌های این دانشگاه در ایام کرونا، برنامه‌های آموزشی برای ترم آینده، نحوه ارائه دروس نظری و عملی، سیستم نمره دهی در ترم آتی و میزان ظرفیت پذیرش دانشجو در تمامی مقاطع صحبت کرد.

بخش اول این گفتگو به شرح زیر است:

*آقای دکتر طهرانچی، ابتدا درباره ترم گذشته و چالش‌هایی که با آن رو به‌رو شدید، کمی توضیح دهید؛ به هر حال شیوع کرونا، دانشگاه‌ها را غافلگیر کرد و دانشگاه آزاد و چه سایر دانشگاه‌ها با مشکلات عدیده‌ای همچون زیرساخت‌های فنی، سرعت اینترنت و هزینه آن مواجه شدند، شما این چالش‌ها را چگونه پشت سر گذاشتید و نسبت به رفع آن‌ها اقدام کردید؟

با شیوع کرونا در دنیا، همگی شتابان در فضای دوم (فضای مجازی) غوطه‌ور شدند. ما در فضای اول (فضای حقیقی)، سال‌ها تمرین و زندگی کرده بودیم، ولی به یکباره اتفاقی رخ داد. کشور ما شاید خیلی زودتر از این‌ها و زمانی که شبکه ملی اطلاعات در دهه ۸۰ مصوب شد، باید به این موضوع (فضای مجازی) اهمیت می‌داد که غفلت کرد و در حالی که سه نسل از شبکه ملی اطلاعات گذشته اما همچنان هیچ اتفاقی نیفتاده است. با وجود هشدارهای حضرت آقا مبنی بر اهمیت دادن و اندیشیدن به لایه‌های زیرین فضای مجازی و بهره‌برداری از آن، می‌توان گفت این موضوع همچنان تا حدی مغفول مانده، چرا که ما غالباً به لایه سطحی فضای مجازی که شبکه اجتماعی باشد یا نباشد، توجه داشتیم و به مثابه کوه یخی که فقط رأس و قله آن از سطح آب بیرون و پدیدار است، در خصوص آن بحث می‌کردیم.

ما به عظمت فضای دومی که داشت خودش را می‌ساخت و قوام پیدا می‌کرد، فکر نکرده بودیم. نکته مهم اینجا بود؛ چه آن‌هایی که بر اساس «اوپن سورس» کار کردند و چه آنها که «ادوبی کانکت» را گسترش دادند؛ هر دو، نرم‌افزارهای خوبی بودند و این نشان دهنده آن است که ما با بیش از یک دهه داشتن آموزش مجازی، هیچ نرم افزار ملی را تولید نکرده‌ایم.

علی رغم اینکه در شرایط کرونایی هشدارهای جدی به ما داده نمی‌شد و هیچ پیش بینی دقیقی هم پیش روی ما نبود، تشخیص ما از روند جهانی و برخوردهای دیگر دانشگاه‌های دنیا این بود که باید دانشگاه آزاد به سمت آموزش مجازی برود؛ آن هم نه برای چند روز بلکه یک ترم! اگر یادتان باشد آن روزها می‌گفتند به زودی همه چیز حل می‌شود.

*دانشگاه آزاد دقیقاً از چه زمانی ورودش به آموزش مجازی را کلید زد؟

در بخشنامه‌ای که ۱۳ اسفند سال گذشته صادر شد، واحدها را مقید به توسعه آموزش مجازی کردیم، منتها دقت کنید که دانشگاه آزاد وقتی می‌خواهد یک تصمیمی بگیرد، خیلی راحت نیست؛ دانشگاه آزاد ۲۲ هزار هیأت علمی و حدود ۴۰ هزار نفر هم حق‌التدریس دارد و تصمیم برای چنین ابعادی سخت است. ما باید نسبت به برگزاری ۲۵۰ هزار کلاس درس مجازی در هفته، تغییر روش و سبک می‌دادیم. از همان ۱۳ اسفند بصورت جدی وارد عرصه شدیم، موضوع را هم بصورت مرکزی هدایت کردیم. واحد مجازی دانشگاه آزاد، با ۱۰ هزار دانشجو، از قبل هم بزرگترین واحد آموزش مجازی کشور بود، حال تصور کنید باید به یکباره به گونه‌ای عمل می‌کردیم که چیزی حدود ۷۰۰ هزار دانشجو را تحت پوشش بگیریم.

به جز استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و همچنین واحد علوم تحقیقات که اجازه دادیم خودشان به فعالیت ادامه دهند، سایر واحدها همگی در یک بسته مدیریت شدند. منتها به گونه‌ای عمل شد که در تمام مدت تعطیلات نوروز، کلاس‌های جبرانی هم گذاشته شد و در واقع ۱۶ فروردین را در شرایطی آغاز کردیم که تقریباً همه کلاس‌های جبرانی برگزار شده بود. با این وجود، زمانی که خواستیم از ۱۶ فروردین همه کلاس‌ها آنلاین باشد، به یکباره زیرساخت کشور با مشکل رو به رو شد و ما یک هفته سختی را پشت سرگذاشتیم.

منبع: خبرگزاری مهر