کد خبر: 191034

دور شدن از سبک زندگی سنتی با زوج‌های دو درآمدی

امروزه زنان برای به ظهور رساندن توانمندی‌های خود به اشتغال در بیرون از خانه علاقه‌مند شده‌اند که به دنبال آن تصویر خانواده سنتی در حال محو شدن است.
اتاق خبر 24

در سال‌های گذشته در دیدگاه زنان و مردان درباره زندگی خانوادگی و ایده‌های آن‌ها درخصوص نقش‌های سنتی زن و مرد در خانواده و جامعه تغییراتی ایجاد شده است. در دهه‌های گذشته مشکلات اقتصادی و تغییر در انتظارات خانواده‌ها از زندگی، کسب درآمد بیشتر را برای بقای خانواده‌ها ضروری ساخته است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در سال ۹۸ در بین جمعیت حدود ۲۴ میلیونی شاغل، ۲۰ میلیون و ۳۳۱ هزار نفر را مردان و ۴ میلیون و ۴۲۰ هزار نفر را زنان تشکیل می‌دهند. در این بین سهم مردان از اشتغال به ۸۲ درصد و زنان به ۱۸ درصد می‌رسد. هر چه جلوتر می‌رویم میزان مشارکت زنان برای درآمدزایی بیشتر می‌شود و اگر این آمار را با دهه‌های گذشته مقایسه کنیم متوجه افزایش اشتغال زنان در جامعه می‌شویم.

امروزه زنان به منظور به ظهور رساندن توانمندی‌های خود و افزایش عزت نفس و خودشکوفایی به اشتغال در بیرون از خانه علاقه‌مند شده‌اند. تصویر خانواده سنتی که در آن یک مرد در خارج از خانه کار می‌کند و فرزندان و همسر همه از درآمد او گذران زندگی می‌کنند، در حال محو شدن است.

اما این تغییر و تحول در زندگی‌ زناشویی فعلی به دور از مشکل نیست، تصویر خانواده امروز زن و مردی با مشغله زیاد یا زن و مردی شاغل در بیرون از خانه را نشان می‌دهد که تعارضات شدیدی را بین نقش‌های خانوادگی و کاری تجربه می‌کنند. تعارضات بین زندگی کاری و خانوادگی، درآمد متفاوت زوجین، وجود فرزندان و مسائل مربوط به آن‌ها، کمبود وقت برای باهم بودن و... از جمله تعارضاتی است که زوجین شاغل در زندگی مشترکشان احساس می‌کنند.

تعارضات بین زندگی کاری و خانوادگی

رابطه بین خانواده و کار یک فرآیند تکاملی تدریجی را در خود دارد. این فرآیند تکاملی از استقلال کار و خانواده شروع شده و به تعامل کار خانواده می‌انجامد. در نهایت ممکن است این فرآیند به تقابل بین کار و خانواده منجر شود، تنش بین توجه به نقش خانوادگی خود و نقش اجتماعی در این فرآیند منعکس می‌شود و در نهایت در زندگی خانوادگی و زندگی کاری مشکلاتی ایجاد می‌کند.

امروزه زندگی کاری و زندگی خانوادگی دو نقطه مقابل یکدیگر هستند و به نوعی با یکدیگر تقابل می‌کنند، اما ایجاد تعادل بین خانواده و شغل یک ضرورت انکار ناپذیر است که زوجین به خصوص زنان شاغل باید به آن توجه ویژه داشته باشند، چراکه زنان علاوه بر نقش‌های اجتماعی خود و فعالیت در بیرون از خانه نقش‌هایی مانند مادرانگی را برعهده دارند که نباید از آن نیز غفلت کنند.

جعفر بای محقق و پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: جایگاه و مسئولیت زنان در منزل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آنان از یک سو در نقش شریک زندگی و از طرف دیگر مادر و معلمی دلسوز برای همسر خود محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: مهمترین رسالت زنان در نهاد خانواده، مدیریت منزل است. آنان علاوه بر هدایت اقتصاد منزل، با تولیدات صنایع دستی، پشتوانه خوبی برای فعالیت‌های اقتصادی برای شوهران خویش هستند.

بای اضافه کرد: اشتغال زنان در خارج از منزل آن‌ها را با مشکلات اساسی مواجه کرده است، زیرا زنان در تعارض دو نقش اساسی مادر و همسر از یک‌ طرف و نقش کارمند نمونه شدن از طرف دیگر قرار می‌گیرند.

منبع: خبرگزاری ایرنا