کد خبر: 191012

وزیر پیشنهادی صمت روحیه مقابله با مافیا ندارد

بررسی برنامه و صلاحیت حسین مدرس خیابانی برای تصدی وزارت «صنعت، معدن و تجارت» و اخذ رأی اعتماد در اجرای ماده ۲۰۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اولین دستور کار جلسه علنی امروز مجلس است.
اتاق خبر 24

نوزدهمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ساعت ۸ و ۸ دقیقه امروز چهارشنه ۲۲ مرداد ۹۹ با حضور ۲۲۱ از نمایندگان و به ریاست محمدباقر قالیباف آغاز شد.

بررسی برنامه و صلاحیت حسین مدرس خیابانی برای تصدی وزارت «صنعت، معدن و تجارت» و اخذ رأی اعتماد در اجرای ماده ۲۰۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اولین دستور کار این جلسه است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی که انتظار می‌رفت در این جلسه به منظور وزیر پیشنهادی صمت حضور پیدا کند، حضور پیدا نکرد و بجای وی، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در جلسه علنی مجلس حضور یافت.

مخالفان چه گفتند؟
محسن زنگنه در مخالفت با تصدی وزیر پیشنهادی صمت در صحن مجلس گفت: آقای مدرس خیابانی اقتصاد ما امروز در دست مافیای مختلفی است و ما امروز به وزیر شجاعی نیاز داریم اما متاسفانه ما در این سه ماه روحیه مقابله با مافیا را در شما ندیدیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهارداشت :مدرس خیابانی به عنوان قائم مقام وزیر، نقش وزیر بازرگانی را در یکسال و نیم اخیر ایفا کرد و وجودش باعث شد اختیارات بازرگانی از دست وزیر وقت خارج شود. در مدت ۱۵ ماه صدارت ایشان چه ارز‌های ۴۲۰۰ تومانی که برای واردات کالا‌های غیرضروری صرف نشد.

زنگنه بیان داشت: مدرس خیابانی در ۱۵ ماه به عنوان طرفدار اتاق بازرگانی و وارد کنندگان که تعارض منافع با بخش تولید دارند باعث شد تولید ذبح شود.

وی تصریح کرد: حضور مدرس خیابانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت با جهش تولید منافات دارد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس گفت: افزایش قیمت فولاد، خودرو و کالا‌های اساسی به جهت جهش قیمت دلار عنوان می‌شود، اما علت تفاوت قیمت از کارخانه تا بازار چیست؟

حسینعلی حاجی دلیگانی به عنوان دومین مخالف با تصدی وزیر پیشنهادی صمت در صحن مجلس گفت: آقای خیابانی از نسل چرتکه است و نسل نمایشگاه و عرضه کالا . ما با ایشان مشکلی نداریم مشکل قانون شکنی اینها است.

وی افزود:این افراد ۷ سال است که باید برای مقابله با قاچاق کالا شناسه رهگیری ایجاد کنند تا احتکار غیر ممکن شود اما متاسفانه شناسه رهگیری و کد یکتا را اجرا نکردند . قانون شکنی کردند و به جای اینکه مسئولیت قاچاق کالا را برعهده بگیرند در گزارش خود به مجلس عدد قاچاق را نصف کردند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: آقای خیابانی به وظایف قانونی خود در ۱۰ سال گذشته به درستی عمل نکردند. مجوز‌های صنفی را در کتاب اصناف ثبت نکردند. بهترین دلیل برای رای ندادن به خیابانی سوابق ایشان است. آقای خیابانی عملکردش واضح است ایشان ۱۵ ماه در جایگاه وزیر صنعت بودند و در این مدت نیز کارشکنی کردند. مدیری که از ترس مردم نمی‌تواند پایش را در بازار بگذارد امروز برای گرفتن رای اعتماد به مجلس آمده است. ما نماینده کدام مردم هستیم؟.

حاجی دلیگانی اظهارداشت: اگر آقای خیابانی راست می‌گوید به خیابان امین حضور تهران رفته و احوال کارگرانی که برای خرید جهیزیه دخترانشان آمدند را ببیند. اگر آن کارگر بگوید که به خیابانی رای اعتماد دهم بنده نیز قبول می‌کنم.

موافقان چه گفتند؟
سید سلمان ذاکر در موافقت با تصدی وزیر پیشنهادی صمت در صحن مجلس گفت: نباید تمامی نواقص کل دولت را به وزیر پیشنهادی منتسب کرد و نتیجه گرفت.

وی تاکیدکرد: سالهای آخر دولت است و مطالبات مردم در امر اقتصاد و تولید و صادرات را باید برآورد کنیم. برادران مبارزه با فساد اراده جدی خیابانی است.

این نماینده مجلس بیان داشت: توجه به جوانان و توجه به گام دوم انقلاب یکی از سیاست های اصلی مدرسی خیابانی است.

ذاکر تاکید کرد: وی بیش از یک سال قائم مقام وزارت صمت بوده و به امور اشراف کامل دارد و نواقصات را می شناسد. به ویژه به احیای واحدهای راکد در طول این چند ماه اهتمام ورزیده است.

وی بیان داشت: زمانی دیپلماسی اقتصادی نتیجه می گیرد که وزیر صمت پای کار بیاید و تقویت دیپلماسی اقتصادی یکی از برنامه های مدرس خیابانی است.

ذاکر بیان داشت: آقای مدرسی امروز صادرات ما دچار آسیب است.

علی بابایی کارنامی در موافقت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی صمت بیان داشت: آقای مدرس خیابانی برنامه‌های روشنی در حوزه صنعت داشته است. وی نباید پاسخ  ناکارآمدی های دولت را بدهد.

وی بیان داشت: مدرسی خیابانی از روزی که مسولیت پذیرفته پای کار صنعت بوده است . عزیزان ما حتی یک روز هم زمان نداریم . ما مخالف تورم هستیم و اشرافی گری.عزیران ما مجلس یازدهمیم و برای ما مردم و تفکرات رهبری مهم است.

این نماینده مجلس گفت: مدرس خیابانی بهترین گزینه برای تصدی وزرات صمت است.

علی اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مخالفت با تصدی وزیر پیشنهادی صمت در صحن مجلس گفت: استخوان‌های مردم زیر بار گرانی خرد شده است و باید به داد مردم برسیم. بحث‌های ما کاملا روشن است. سوابق مدرس خیابانی نشان می‌دهد وی خارج از دولت بوده است. وقتی به همین ۱۵ ماه اخیر مسولیت وی نگاه می‌کنیم که با فشار جهانگیری انتخاب شدند، ایراداتی وجود دارد.

وی بیان داشت: آقای مدرس خیابانی مافیای خودرو معلوم است که کالای خود را نگه می‌دارد تا در زمان دیگری با سود بالاتری به فروش برساند. لوازم خانگی در سه ماه اخیر ۴۰ درصد افزایش قیمت شده است . آقای مدرسی آیا از قیمت لپه خبر دارید؟ هم اکنون قیمت لپه از ۳ هزارو ۶۰۰ تومان به کیلیویی ۳۶ هزار تومان رسیده است.

این نماینده مجلس اظهارداشت: عملکرد مدرس خیابانی در این ۱۵ ماه بسیار اسف بار است. ما نمی‌توانیم وزیری را انتخاب کنیم و بگوییم، چون زمان نداشتیم مسائل را معامله کردیم. وی صادرات را به شدت کاهش داده است.

منبع: میزان