کد خبر: 191004

بیکاری معضلی بزرگ بر سر راه جوانان

افرادی که در خودرو زندگی می‌کنند جدا از گذراندن روزگار در خیابان، شرایط سختی از جمله دوری از خانه و خانواده را دارند.
اتاق خبر 24

پیشانی پر از چروک، صورت سوخته و چشمانی که اطرافش پر از چروک شده بود، وضعیت ظاهری مهدی ۳۵ ساله است که با خودرو پراید مدل پایینش در خیابان‌های تهران در جستجوی درآمدی برای خود می‌گردد.

پرایدی که هم خانه اش شده هم با آن کسب درآمد می‌کند. او شهر و دیار خود را رها کرده و مجبور است تاوان خیلی از مشکلاتی که خودش و جامعه برای او به وجود آورده را در کف شهر پرداخت کند.

مهدی به خاطر همه سختی‌هایش دل پری داشت، به اندازه‌ای که فقط پرسیدن یک سوال از طرف من باعث می‌شد سفره دلش را باز کند. از او پرسیدم چه شد به تهران آمد؟ نبود شغلی که بتواند برای خود و خانواده اش کسب درآمد کند را دلیلی دانست تا سختی زندگی در تهران را به جان بخرد و کوچ اجباری کند. با اینکه از شهری در شرق کشور آمده و چندین ساعت با تهران فاصله دارد، اما مجبور است که ۲۵ روز را در تهران سپری کند و ۵ روز را به شهر خود برود تا دختر خردسالش و بقیه خانواده را ببیند.

همان‌طور که مهدی از آب و هوای خوب، دوستان، فامیل، نبود ترافیک و شلوغی در شهرشان می‌گفت، تاکید کرد شهرش را خیلی دوست دارد، اما از اجباری که باعث شده به دلیل نیاز مالی به تهران بیاید اصلا راضی نبود همچنین از لابه لای صحبت هایش مشخص بود که از تهران دل خوشی ندارد، چون این شهر را مثل آن چیزی که خیلی‌ها تعریف می‌کنند، نمی‌داند. شهر را به جایی تشبیه می‌کرد که فقط برای افرادی که به دنبال شغل کاذب اند و کار ندارند خوب است.

این راننده که با خودرو شخصی‌اش به کسب درآمد مشغول است، زندگیش را مثل یک کارتن خواب دانست و ادامه داد: هر شب باید در یک خیابان یا در کنار پارک‌ها توقف و در همان‌جا استراحت کنم البته چه مدل استراحتی؛ یک جای تنگ که خواب و بیدار بودن در آن مشخص نیست. مهدی این را هم گفت که بعضی شب‌ها به خانه‌ دوستان و آشنایان می‌رود تا خودش و وسایلش را نظافت کند، اما نمی‌توانست همیشه با آن افراد زندگی کند، چون به پولی که باید برای اجاره در تهران پرداخت کند خیلی نیاز داشت.

از در آمدش پرسیدم گفت: در این حد اس

منبع: جام نیوز