کد خبر: 190998

مذاکره ایران و آمریکا؛ حقیقتی پنهان یا قمار انتخاباتی ترامپ؟

این اولین بار نیست که طی هفته‌های گذشته خبر از توافق و یا مذاکرات پیدا و پنهان، میان ایران و آمریکا به گوش می‌رسد.
اتاق خبر 24

بیش از ۲۴ ساعت است که النشره لبنان از میانجیگری آلمان برای مذاکره ایران و آمریکا خبر داده؛ خطی خبری که دنباله اش پس از حدود ۱۰ ساعت به یکی از خبرگزاری‌های داخلی رسید.
ایلنا به نقل از یک مقام آگاه از احتمال توافقی برای تعلیق موقتی تحریم‌ها از سوی آمریکا با میانجیگری برخی کشور‌های اروپایی خبر داد.
سخنگوی وزارت خارجه، اما این موضوع را تکذیب کرد و گفت: خبر مذاکره و لغو موقت بخشی از تحریم‌های به اصطلاح غیر هدفمند غیر واقعی است و معلوم نیست که این اخبار با چه اهدافی منتشر می‌شود.
این اولین بار نیست که طی هفته‌های گذشته خبر از توافق و یا مذاکرات پیدا و پنهان، میان ایران و آمریکا به گوش می‌رسد.
هفته گذشته نیز این خبر از سوی النشره لبنان منتشر شد "در سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تهران و واشنگتن در آستانه دور جدیدی از مذاکرات، فی مابین خود هستند ".

ادعای جدید مذاکره ایران و آمریکا از کجا نشات گرفت؟

به نظر می رسد تمایل ترامپ برای مذاکره با ایران هرچه به انتخابات آمریکا نزدیک‌تر شده، بیشتر می‌شود.
۵ روز پیش که ترامپ برای تبلیغات انتخاباتی اش بین هواداران خود حاضر شده بود گفت: "اگر در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شوم، خیلی زود با ایران به توافق می‌رسم"
علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز در واکنش به اظهارات این نامزد ریاست جمهوری دور بعدی آمریکا گفت: " ترامپ چهار سال فرصت را برای توافق با ایران را از دست داد. "
حدود دو ماه پیش نیز در جریان تبادل مایکل وایت، جاسوس آمریکایی با دکتر مجید طاهری، دانشمند ایرانی زندانی شده در ایالات متحده، ترامپ در توئیتی ضمن تشکر از ایران مدعی شد که با آزادی وایت امکان مذاکره با ایران به وجود آمده.
در همان زمان باز هم وزیر امور خارجه کشورمان ضمن رد مذاکره جدید در توئیتی به اظهارات ترامپ اینگونه واکنش نشان داد: "مشاوران شما – که اکثرا تا به حال اخراج شده اند – قمار احمقانه‌ای انجام دادند. اینکه چه زمانی بخواهید آن اشتباه را جبران کنید (به برجام برگردید) به خودتان بستگی دارد"

چرا ترامپ مشتاق مذاکره با ایران است؟

اواخر خردادماه جان بولتون، یکی از چند مشاور اخراج شده ترامپ از کاخ سفید در مصاحبه‌ای گفته بود: " با وجود اتخاذ تحریم‌ها، ترامپ همچنان مشتاق مذاکره با ایران است، چون فکر می‌کند می‌تواند به توافق بهتری دست پیدا کند؛ موضوعی که به اعتقاد من فاصله زیادی با واقعیت دارد. "

همانطور که بولتون در بخشی از مصاحبه اش به آن اذعان کرده، به نظر می‌رسد ترامپ برای متقاعد کردن هوادارانش در تلاش است تا به آن‌ها بفهماند می‌تواند به توافقی با ایران دست پیدا کند که از توافق قبلی (برجام) بهتر است.
توافقی که در آن انتظار آمریکایی‌ها ابعاد وسیع تری، چون از دست دادن اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، از بین بردن کامل صنعت هسته‌ای و تضعیف صنعت دفاعی کشورمان را در بر می‌گیرد.

منبع: خبرگزاری ایلنا