کد خبر: 190991

چگونه دست BBC فارسی رو شد؟

بی‌بی‌سی فارسی برای دروغ هایش هیچ منبعی ندارد و تمام تلاشش را یکند با دروغ ایران را در جهان بدنام کند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پیش از این، درباره بی‌بی‌سی گفته می‌شد آن‌ها چند ماه راست می‌گوید تا در یک شب خاص و یک اتفاق خاص، دروغی بگویند که همه باور کنند، اما بررسی عملکرد چند ماه اخیر بخش فارسی بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که آن‌ها دقیقاً برعکس این رویه را درپیش گرفته‌اند.

اگر در برهه‌ای، بی‌بی‌سی فارسی از ترفند «ترکیب راست و دروغ» و یا گفتن «بخشی از حقیقت» استفاده می‌کرد به تازگی به سبک آمدنیوز عمل می‌کند و تنها مدارک و اسنادش، منابع ناشناس شده است. همین موضوع باعث انتقادات مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی شده و این شبکه را به غیرحرفه‌ای بودن متهم می‌کنند.

نگاهی به عملکرد بی‌بی‌سی فارسی در روزهای اخیر نیز ادعای منتقدان این شبکه را تایید می‌کند.

تشکیک در آمار بیماران

آخرین نمونه از اقدامات بی‌بی‌سی فارسی، تشکیک در آمار اعلام شده بیماران و درگذشتگان کرونا با استناد به منابع ناشناس است. این رسانه صرفا بر اساس یک جدول مبهم و نامشخص که حتی اطلاعات موجود در آن نیز قابل راستی‌آزمایی نیست و خودشان حاضر به تایید جزئیاتش نیستند، مدعی شدند که تعداد کشته‌شدگان کرونا در ایران، ۳برابر آمار اعلام شده است.

دورغ های بی بی سی

فارغ از این که آمارهای ارائه شده توسط ایران مطابق استانداردهای جهانی و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی بوده، مسئولان وزارت بهداشت ایران همیشه تاکید داشته‌اند که آمار اعلامی صرفاً بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی است.

القای بی‌تدبیری

اما آغاز تحرکات کرونایی بی‌بی‌سی علیه ایران به روزهای آخر سال گذشته برمی‌گردد، جایی که تلاش کردند مسئولان نظام را در مقابله با کرونا مقصر جلوه دهد، درحالی که تصاویر موجود از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) نشان می‌دهد، که آن‌ها از همان زمان اعلام چین درباره انتقال و شیوع ویروس کووید۱۹، اقدامات لازم در ورودی پروازهای خارجی را انجام دادند.

2.jpg

تکذیب وجود کرونا به خاطر انتخابات

این رسانه‌ها در اسفندماه نیز مدعی شدند که مسئولان ایرانی به دلیل در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و ترس از مشارکت پایین در انتخابات، صحبتی از شیوع کرونا در ایران نمی‌کنند؛ اما این ادعاها درحالی مطرح شد که مسئولان وزارت بهداشت ایران در روز ۳۰ بهمن ماه ( یعنی ۲ روز پیش از انتخابات مجلس) از مثبت شدن تست کرونای دو نفر در قم خبر دادند.

3.jpg

ایران هراسی

ایران هراسی، یکی از مهمترین راهبرد شبکه‌های فارسی زبان در جریان شیوع کرونا در ایران به شمار می‌رود. رسانه‌هایی که بیشتر بودجه‌شان از انگلیس، عربستان و آمریکا تامین می‌شود در هفته‌های نخست شیوع کرونا،  چنان هجمه و تبلیغ منفی کشورمان به راه انداختند که گویا ایران منشا این ویروس بوده است و یک خطر برای منطقه و جهان محسوب می‌شود.

4.jpg

القای تقابل دین و علم

سیاست مشترکی که شبکه‌های ماهواره‌ای در دوران کرونا و همزمانی با ماه مبارک رمضان و ماه محرم در دستور کار قرار دادند، موضوع تقابل دین و علم است. این رسانه‌ها بارها سعی کردند که با مطالب و برنامه‌های مختلف این موضوع را برجسته کنند. اما هربار با تاکیدات مقام معظم رهبری و مراجع تقلید مبنی بر رعایت دستورات ستادملی مقابله با کرونا نقشه‌های آن‌ها نقش بر آب می‌شود.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی اخیر خودشان به مناسبت روز قربان به برپاکنندگان عزاداری سیدالشهدا نیز توصیه کردند که ضابطه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا باید در عزاداری ها رعایت شود.

تخریب چهره دین

تاکتیک دیگری که این رسانه انگلیسی در راستای تخریب چهره دین در پیش گرفته، انتخاب تصاویر با نمادهای مذهبی در کنار اخبار منفی کرونا در ایران است تا به صورت غیرمستقیم حس منفی نسبت به نمادها و ارزش‌های مذهبی را به مردم القا می‌کند به این نمونه‌ها توجه کنید در اغلب موارد تیترها ارتباطی به مکان‌ عکس‌ها ندارد.

5.jpg

آرامش برای انگلیسی‌ها و ترس برای مردم ایران

 BBC فارسی اخبار منفی انگلیس را به گونه‌ای منتشر می‌کند که کمترین دلهراسی و اضطرابی متوجه مردمش نشود. به عنوان مثال آن‌ها خبر بسیار تلخ و دلهره‌آور افزایش تلفات بریتانیا به ۳۲۰۰۰ نفر و رتبه نخست انگلیس از این حیث در اروپا را با استفاده از تصویری آرامش‌بخش از یک پیرمرد در فضایی سرسبز، با امید تمام در حال تماشای یک طوطی است، منتشر کردند.

اما همین رسانه برای انتشار اخبار مشابه در ایران  آن هم در شرایطی که فقط ۵ نفر در ایران جان خود را از دست داده بودند اول از تیتر «ایران دومین قتلگاه ویروس کرونا» کرد، سپس تصاویر چند زن را انتخاب می‌کند، که مرکز آن تصویر یک خانم از عوامل کادر پرواز با چهره مضطرب است(درحالی که انتظار از مهمانداران این است که همیشه ارامش داشته باشند).

6.دورغ های بی بی سی

چشم بستن بر جهاد چند صدهزارنفری ایرانیان

آخرین موردی هم که می‌توان درباره رویکرد دوگانه بی‌بی‌سی اشاره کرد این است که آن‌ها طرح بسیج ملی غربالگری، پایش عمومی، کمک‌های مومنانه و حضور سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های جهادی را که در بیمارستان‌ها، غسالخانه‌ها، کارگاه‌های تولید آبمیوه، ماسک و مواد ضدعفونی را نه تنها پوشش خبری نداده و نمی‌دهند بلکه به دنبال عیب‌جویی از این اقدامات هستند اما یک نمونه مشابه در انگلیس(یعنی آشپزی یک زوج برای کادر درمانی انگلیس) برایشان مهم می‌شود و آنتن زنده شبکه را در اختیارشان قرار می‌دهند.

7.jpg

بی‌بی‌سی فارسی با ارائه اطلاعاتی تکراری و بازی با آمار و ارقام تلاش کرد تا دستاوردهای نظام سلامت ایران را زیر سؤال ببرد اما پیشرفت‌ و توانایی کشورمان در حوزه مقابله با کرونا بر هیچکس پوشیده نیست و محققان و صنایع ما امروز این توانایی را دارند که پا به پای کشورهای پیشرفته، جدیدترین داروهای کرونا را در کشور تولید کنند و در زمینه تحقیق بر روی واکسن نیز از این کشورها عقب نمانند.

گزارش قاضی منصوری و باگ‌های بی‌بی‌سی

گزارش قبلی بی‌بی‌سی فارسی درباره مرگ قاضی منصوری و متهم کردن ایران به قتل وی چنین رویه‌ای را داشت و پر از تناقضات بود. در این گزارش آنچه خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی از آنها به عنوان مدارک و مستندات یاد می‌کند، ایرادات فاحشی دارد و بیش از آنکه بیانگر یک سناریو از سوی ایران باشد، نشان دهنده اهمیت حذف فیزیکی او نزد گروه‌های معاند و سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه است.

به عنوان مثال بی‌بی‌سی فارسی در عین حال که مدعی عدم همکاری مقامات رومانی با خبرنگاران است، تصویر پاسپورت منصوری (که در ردیف مدارک شخصی و حیاتی یک فرد در خارج از کشور است و طبیعتا فقط پلیس و دستگاه‌های اطلاعاتی ـ امنیتی می‌توانسته‌اند به آن دسترسی داشته باشند) را در اختیار دارد و تصاویری که لحظه به لحظه او را رصد می‌کرده که نشان از زیرنظر بودن او توسط دشمنان دارد را منتشر می‌کند

8.png

سنگ تمام BBC برای یک تروریست جنایتکار و قاتل مردم ایران

شبکه بی‌بی‌سی فارسی در ادامه تلاش برای تطهیر گروه‌های تروریستی ضدایرانی، بدون اشاره به اقدامات جنایت‌کارانه «جمشید شارمهد»، رئیس گروهک تروریستی تندر که با انفجار حسینیه سیدالشهدای شیراز منجربه شهادت ۱۴ نفر و زخمی شدن ۲۱۵ از عزاداران شد در گفتگو با دختر وی، «شارمهد» را انسانی مهربان معرفی کرد که حتی آزارش به مورچه هم نمی‌رسید!

سفر الکاظمی به ایران و یک کشف عجیب!

در ادامه سیاست‌های غیرحرفه‌ای این رسانه انگلیسی، بی‌بی‌سی فارسی در جهت تخریب روابط ایران و کمرنگ کردن آثار مثبت سفر نخست وزیر جدید عراق به ایران مدعی شد که دیدار الکاظمی با رهبر انقلاب در اتاقی غیر معمول برگزار شده است؛ موضوعی که با واکنش‌هایی هم در فضا مجازی روبرو شد.

9.png

این ادعا درحالی است که برخلاف ادعای بی‌بی‌سی فارسی محل دیدار نخست وزیر جدید عراق  در یکی از سالن های دفتر رهبری بوده که پیش از این در دیدارهای دیگر از جمله دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۳۰  و دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ۱۳۹۸/۷/۴  مورد استفاده قرار گرفته بود.

نقل قول از فردی که یک سال پیش فوت کرده

BBC فارسی برای داغ کردن موضوع آتش سوزی‌های ایران در اواسط تیرماه امسال به نقل از هومن قدوسی شهردار گرمدره از انفجار سیلندر در غرب استان تهران خبر داد، درحالی که هومن قدوسی پارسال فوت کرده بود.

10.png
دورغ های بی بی سی

ماله‌کشی بی‌بی‌سی برای پرچم‌های سوخته آمریکا

همچنین در روزهای پرالتهاب ایالات متحده درحالی که مردم آمریکا در اعتراض به سیاست‌های نژادپرستانه کشورشان به خیابان‌ها آمدند و پرچم آمریکا را به آتش کشیدند بی‌بی‌سی فارسی در مطلبی  در توجیه آتش زدن پرچم های آمریکا نوشت: آتش زدن پرچم یکی از محترمانه‌ترین راه‌های پایان دادن به عمر پرچم‌های کهنه در آمریکا است!

12.png

درباره علت این گاف‌ها و رفتار غیرحرفه‌ای بی‌بی‌سی گمانه‌زنی های بسیاری وجود دارد؛ برخی آن را به دلیل شیوع کرونا و کم شدن بودجه احتمالی این بخش از BBC می‌دانند، عده‌ای دیگر آن را به دلیل خروج نیروهای حرفه‌ای‌تر از این شبکه می‌دانند. برخی هم معتقدند بی‌بی‌سی فارسی به دلیل تکثر رسانه‌های اپوزیسیون و برای آنکه از رقبای جدیش عقب نیافتد سعی می‌کند با خبرسازی خودش را در فضای رسانه‌ای فعال نشان دهد. اما در هرصورت دورغ های بی بی سی دیگر بر همه آشکار شده است و بی بی سی دیگر دفاعی برای دپرغ هایش ندارد و دشمنی او با ایران و ایرانیان برای همه آشکار شده است.

منبع: خبرگزاری فارس