کد خبر: 190985

کشیدن ترمز قیمت دلار با بازگشت ارز‌های صادراتی

 برخی از کارشناسان معتقدند عدم بازگشت حجم بالایی از ارز صادراتی به چرخه اقتصاد عامل نوسانات بازار ارز بوده که مدتی است با پیگیری قوه قضاییه این ارزها در حال بازگشت به اقتصاد کشور است.
اتاق خبر 24

 هفته گذشته رییس دستگاه قضا در جلسه شورای‌عالی قوه قضاییه با اشاره به ضرورت مدیریت و کنترل نوسانات بازار ارز و لزوم توجه دولت به این مسئله، تاکید کرد که «دستگاه قضایی آماده است با دست‌های پنهان اخلال در نظام ارزی و پولی کشور برخورد کند».

 

آیت الله رییسی تاکید کرد: دستگاه‌های اطلاعاتی با ریشه‌یابی علل امنیتی و سیاسی نوسانات بازار ارز، دست‌های پنهانی که به دنبال اخلال در نظام ارزی و پولی کشور هستند شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کنند تا با آن‌ها برخورد شود.

 

 در جلسه روز ۱۳ مرداد شورای‌ عالی قوه قضاییه آیت‌الله رییسی در واکنش به سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی مبنی بر اینکه تنها ۲۵ درصد از اسامی واردکنندگان و صادرکنندگان متخلّف ارزی از سوی دولت به دستگاه قضا، اعلام شده، بیان داشت: گفته می‌شود ۲۷ میلیارد دلار تخلف ارزی صورت گرفته، اما فقط یک چهارم متخلفان به قوه قضاییه معرفی شدند و سه چهارم معرفی نمی‌شوند.به همین منظور رییس دستگاه قضا از سازمان بازرسی کل کشور خواست تا موضوع بازگرداندن ارز حاصل از صادرات توسط شرکت‌های دولتی را با جدیت پیگیری و گزارش اقدامات خود در این زمینه ارائه دهند.

 

این طور که محمد پسندیده معاون دادستان تهران در گفت و گوی ویژه خبری روز ۱۳ مرداد گفته است بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو ارز صادراتی با پیگیری قوه قضاییه بازگشته است.

 

اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا نیز روز پنجشنبه ۱۶ مرداد، در گفت‌وگو با رادیو تهران، اظهار داشت: تا هفته گذشته از ۶.۸ میلیارد دلار اعلام شده، ۱.۲ میلیارد با پیگیری مرجع قضایی بازگشت و کسانی که حاضر نبودند پول را برگردانند مورد تعقیب قرار گرفتند و برخی بازداشت شدند.

 

همچنین در جلسه شورای‌عالی قوه قضاییه عنوان شد که ۷۵ درصد شرکت‌های متخلفی که اقدام به اجرای تعهدات ارزی خود و بازگرداندن ارز نکرده‌اند، شرکت‌های عمده دولتی همچون شرکت‌های نفتی و پتروشیمی‌ها و امثال آن هستند.

 

در همین راستا میرمحمد حشمتی کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با میزان گفت: عمده ارز‌های صادراتی توسط سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و شرکت‌های صوری درگیر بوده است حال دلیل اینکه چرا این موضوع از سوی دولت حل نمی‌شود جای سوال دارد.

 

وی افزود: از زمان حضور آقای رییسی در دستگاه قضا شاهد تحولات بسیاری بوده ایم که امیدواریم این روند همچنان ادامه یابد.

 

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: رییس دستگاه قضا آمده است تا باری از روی دوش دولت بردارد و به واسطه اطمینان خاطری که برای فعالان بازار ایجاد کرده فعالان می‌توانند محکم‌تر روبه جلو حرکت کنند.

 

حشمتی تاکید کرد: بخش خصوصی با توجه به این اطمینان خاطر می‌تواند امیدوار باشد که نتیجه فعالیت هایش از سوی قوه قضاییه حمایت می‌شود.

منبع: میزان