کد خبر: 190975

چرا امید به زندگی در مردان ایرانی کمتر از زنان است؟

بررسی میزان مرگ و میر در ایران نشانگر آن است که میزان فوتی‌ها در میان مردان بیشتر از زنان است.
اتاق خبر 24

آمار‌های منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال کشور درباره مرگ و میر نشان از این دارد که هر ساله میزان فوتی‌ها در میان مردان بیشتر از زنان است و یا به عبارت دیگر زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند.

این آمار‌ها موجب شد تا آمار مرگ و میر ایران در ۵ سال اخیر را مورد بررسی قرار دهیم. بر اساس آمار‌های منتشره در سال ۹۸، ۳۹۴ هزار و ۱۳ سند فوتی ثبت شده که از میان آن ۲۲۳ هزار و ۲۰۵ مرد و ۱۷۰ هزار و ۸۰۸ زن بوده است.

در سال ۹۷ نیز ۳۷۵ هزار و ۶۲۰ مورد مرگ و میر ثبت شده است که ۲۱۰ هزار و ۶۱۱ مورد آن مرد و ۱۶۵ هزار و ۹ مورد آن زن بوده است، همچنین در سال ۹۶، ۳۷۴ هزار و ۳۴۰ فوتی ثبت شده که ۲۰۹ هزار و ۴۳۴ مورد آن مرد و ۱۶۴ هزار و ۹۰۶ مورد آن زن بوده است.

در سال ۹۵ در مجموع ۳۶۷ هزار و ۳۶ فوتی ثبت شده است که از میان این آمار ۲۰۶ هزار و ۵۶۸ مرد و ۱۶۰ هزار و ۴۶۸ زن فوت شده‌اند، همچنین در سال ۹۴، ۳۶۰ هزار و ۹۹۷ سند فوتی ثبت شده که ۲۰۳ هزار و ۴۶۱ مورد آن مرد و ۱۵۷ هزار و ۵۳۶ مورد آن زن بوده است.

حالا با مشاهده این آمار‌ها شما متوجه خواهید شد که میزان مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان است و این موضوع ممکن است این سوال را ایجاد کند که چرا میزان عمر در خانم‌ها بیشتر از مردان است؟ و چه عواملی سبب می‌شود که زنان عمر طولانی‌تری از مردان داشته باشند؟

درخصوص این موضوع جعفر بای آسیب شناس و جامعه شناس در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: زن و مرد مکمل یکدیگر هستند، به همین دلیل این دو موجود ضمن تفاوت‌های خود، متشابه و مکمل هستند و از برابری حقوق و توانایی‌هایی نیز برخودارند.

او با اشاره به اینکه مردان بیشتر در معرض خطرات و سختی‌ها هستند، گفت: مردان باید آستانه مقاومتشان بیشتر باشد و در برابر سختی‌های جامعه قوی‌تر و توانمند‌تر ظاهر شوند.

بای ادامه داد: به دلیل اینکه مردان در معرض خطرات بیشتری هستند، مرگ و میر در آنان نیز بیشتر خواهد بود، البته به هنگام ولادت به ازای هر ۱۰۰ دختر، ۱۰۴ پسر متولد می‌شود.

این جامعه شناس افرود: معشیت منزل و اقتصاد خانه بر عهده آقایان است و به دلیل شرایط بحران و بلایی که در جامعه حضور دارد، فشار بر مردان بیشتر است.  

او با اشاره به مسئولیت مردان در جامعه مطرح کرد: تفاوت جنسیتی بین زن و مرد یک اصل اساسی و تعیین کننده در شرح وظایف و مسئولیت آن‌ها است و به دلیل اینکه مردان بیشتر در معرض خطر هستند، آمار مرگ و میر در مردان افزایش پیدا می‌کند.

بای تصریح کرد: نحوه تعامل مردان با مشکلات با زنان متفاوت است، مردان بیشتر مشکلات خود را به درون خود می‌ریزند و این سبب می‌شود که اثرات تخریبی زیادی برای مردان داشته باشد.

همچنین شهرام علیزاده روانشناس در این باره در گفت‌وگو با گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: فارغ از دلایلی همچون استفاده بیشتر از سیگار، خطر کردن بیشتر و فعالیت فیزیکی سخت‌تر آقایان که سبب کاهش طول عمر آن‌ها می‌شود؛ عدم بروز احساسات و گفت‌وگوی حداقلی آن‌ها در مورد هیجانات نیز یکی از علل مهم طول عمر کوتاه آقایان به شمار می‌آید.

او در ادامه بیان کرد: : احساس تنهایی یک حس ناخوشایند است و در اکثر مواقع این ما را آزار می‌دهد، افزایش احساس تنهایی می‌تواند افسردگی و اضطراب و دیگر اختلالات روانی را در پی داشته باشد. طبق تحقیقات انجام شده افراد اجتماعی تر معمولا شادتر هستند، همچنین هنگامی که ما با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم، اعتماد‌به‌نفس و احساس ارزشمندی بیشتری را تجربه می‌کنیم.

این روانشناس با اشاره بر اینکه قرار گرفتن مردان در جمع دوستان نسبت به زنان به مراتب کمتر است، گفت: همین مسأله موجب می‌شود تا مردان از جمع فاصله گیرند و به تنهایی خود پناه ببرند. حضور در جمع دوستان خطر مرگ را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد، چرا که فرد می‌تواند با در میان گذاشتن ترس و نگرانی‌های خود از میزان آن‌ها کاسته و احساس حمایت قابل توجهی را از جانب دوستان خود دریافت کند.

منبع: خبرگزاری خانه ملت