کد خبر: 190973

توطئه اسرائیل علیه حزب‌الله در بیروت شکست می‌خورد

تلاش رژیم صهیونیستی برای متهم کردن حزب‌الله در قضیه انفجار بیروت هم با نتیجه جنگ‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ مواجه خواهد شد.
اتاق خبر 24

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم، در تحلیلی نوشت: وضع کنونی در لبنان یعنی هرج و مرج سیاسی، شعله‌ور کردن ناآرامی‌های داخلی با آمدن شماری از تظاهرکنندگان به خیابان‌ها، استعفا‌های متعدد از دولت، افزایش شهدا و زخمی‌های فاجعه بیروت، وخیم شدن وضع گرسنگی، کرونا و فروپاشی اقتصادی نمی‌تواند ادامه یابد و باید تغییری ریشه‌ای به وجود آید، هرچند پرسش درباره چگونگی چنین تغییری و طرف‌هایی است که باید آن را رهبری کنند و نیز درباره سرعت و نتایج چنین تغییری.

سه طرف هم اکنون بر سر موضوع تغییر با یکدیگر درگیرند که هرچند بر سر هدف توافق دارند، اما درباره وسیله‌ها دچار اختلاف هستند:

آقای حسان دیاب، نخست وزیر لبنان، پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را ظرف دو ماه آینده مطرح کرده است، پیشنهادی که نتیجهاش آمدن یک طبقه سیاسی و پارلمان جدید به عنوان یک گام اساسی در مسیر حل بحران و بازگرداندن بخشی از اعتماد از دست رفته به نظام سیاسی باشد، هرجند برخی طرف‌های سیاسی به سرعت با این راهکار مخالفت کردند.

بهانه مخالفان پیشنهاد دیاب آن است که تصویب یک قانون انتخاباتی جدید که بر اساس آن انتخابات پارلمانی برگزار شود، یک ضرورت است ضمن آنکه اجرای یک تحقیق جدی و مجازات همه عوامل سهل‌انگاری و سوء مدیریت نیز ضروری است. برخی نیز با چنین تحقیقی مخالفت می‌کنند و خواستار یک تحقیق بین‌المللی هستند تا حقایق نشان داده شود. آن‌ها در عین حال درباره اقدام نهاد‌های ملی لبنانی اعم از امنیتی و سیاسی برای عمل به این مأموریت ابراز تردید می‌کنند.

عطوان افزود: از نظر ما همه این فرضیه‌ها و تحرکاتی که خواهان سرنگونی دولت کنونی آقای حسان دیاب هستند، به سبب آن است که این دولت را دولت حزب‌الله می‌دانند. آن‌ها با فرضیه دست داشتن برخی قدرت‌های خارجی در فاجعه بیروت با هدف ایجاد خلاء سیاسی و قانونی که کشور را به سمت هرج و مرج و حتی جنگ داخلی سوق دهد، مخالفند.

بعید دانستن عنصر خارجی در انفجار بیروت در چارچوب نقشه شیطانی معرفی کردن مقاومت لبنان و استفاده از آن برای فراخوانی به منظور مداخله خارجی نظامی با هدف خلع سلاح حزب الله از طریق ترویج این مقوله همیشگی است که حزب‌الله، دولت در دولت شده است.

سردبیر روزنامه رای الیوم در ادامه نوشت: اسرائیلی‌ها در این انفجار، متهم اصلی هستند. آنان از طریق رهبران شماری از احزاب و برخی سازمان‌های امنیتی وابسته به این رهبران که اسرائیل را دشمن نمی‌دانند، از همه مسائل خرد و کلان لبنان اطلاع دارند. تعداد زیادی دوربین‌های رصد و دستگاه‌های شنود اسرائیلی در مکان‌های متعدد در لبنان در سال‌های گذشته شناسایی شده است، علاوه بر اینکه پهپاد‌های اسرائیلی روزانه بر فراز لبنان در پروازند و همه حوادث ریز و درشت را زیر نظر دارند. اسرائیلی‌ها اگر هم به صورت عمدی جلوی ورود ماده پرقدرت انفجاری نیترات آمونیاک و انبارسازی آن را برای زمان مناسب نگرفته باشند, اما معتقدیم از وجود ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیاک پرقدرت انفجاری اطلاع داشته‌اند که از هفت سال پیش در بندر لبنان انبار شده بود.

شاید برخی ما را به باور داشتن به نظریه توطئه متهم می‌کنند. ما همان کسانی هستیم که با همین اتهامات زمانی که با دروغ «تسلیحات کشتار جمعی عراق» مخالفت کردیم، روبرو شدیم و تأکید کردیم بیشتر بازرسان بین‌المللی که به دنبال این سلاح‌ها بودند، مزدوران آمریکایی از آب در آمدند. آمریکا بعد‌ها از این دروغ به عنوان بهانه‌ای برای حمله به عراق و اشغال بغداد استفاده کرد.

منبع: جام جم آنلاین