کد خبر: 190972

رفاقتی از قلب تهران تا دل بیروت که هرگز فراموش نمی‌شود

حمایت‌های ایران از لبنان یک جانبه نبوده و این دو کشور در طول دوران‌های مختلف نشان دادند که همواره در کنار هم ایستاده‌اند.
اتاق خبر 24

 شاید در عالم سیاست خارجی روابط کشورها با یکدیگر همواره برپایه تخاصم و طمع ورزی استوار باشد، اما در این میان هستند کشور‌هایی که از روابط طمع آلودهِ عالم سیاست پیروی نکرده و همواره دوشادوش یکدیگر برای هدفی متعالی در سختی‌ها و ملایمات حضور دارند.

موضوعی که نمونه آن را شاید بتوان در روابط دو کشوری دید که از دیرباز با یکدیگر پیوندی برادرانه داشته‌اند؛ یعنی جمهوری اسلامی ایران و عروس خاورمیانه، لبنان.

داستان اتحادی بازمانده از قرن‌های دور 

اگر بخواهیم در تاریخ به هم‌پیمانی ایران و لبنان متمرکز شویم، باید به رابطه ایران و لبنان در زمان صفویه نگاهی بیاندازیم. در این دوران شیعیان لبنان تحت حکومت سنی مذهب و متعصب عثمانی قرار داشتند، عده‌ای از علمای جبل عامل به ایران آمدند و با استقبال صفویان مواجه شده و به همکاری متقابل با حکومت صفوی پرداختند.

اگرچه دربرهه‌ای از تاریخ ایران، یعنی حکومت پهلوی این رابطه با فراز و فرودهایی همراه شد که کارشناسان بیشترین دلیل این موضوع را هم حمایت رژیم پهلوی از رژیم صهیونیستی و دشمنی با امام موسی صدر می‌دانستند. برای مثال در یکی از سند‌های ساواک آمده است که «باید در بین روحانیون ایران تبلیغ شود که عامل بدبختی شیعیان لبنان، امام موسی صدر بوده است».

جدال امام موسی صدر با شاه ایران ادامه داشت تا جایی که پاسپورت ایرانی او از سوی رژیم پهلوی توقیف شد اما در عین حال امام موسی صدر وعده سرنگونی شاه را به مردم داد، علاوه بر این امام موسی صدر همواره شهید چمران و سایر انقلابی‌های ایران را که از دست ساواک فرار می‌کردند در لبنان پناه می‌داد و در مورد انقلاب با لبنانی‌ها حرف می‌زد، از همین جا بود که باب آشنایی انقلاب اسلامی ایران برای شیعیان لبنان باز شد».

پس از این هم شهید چمران، رهبری شاخه نظامی امل را به دست گرفت و با همیاری امام موسی صدر به آموزش نظامی و تربیت سیاسی جوانان شیعه پرداخت. شهید چمران معتقد بود که در اقدامات تشکیلاتی، ابتدا باید بر اصول فکری ـ ایدئولوژیک تکیه کرد، سپس به انضباط و امور نظامی پرداخت.

انقلاب اسلامی، امیدی در قلب بیروت 

شاید یکی از کشورهایی که بیشترین تاثیر را از انقلاب اسلامی ایران گرفت، لبنان باشد؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هواپیمایی پر از شخصیت‌های مختلف لبنانی نظیر مسئولان مجلس شیعیان لبنان، علمای شیعه و سنی و مسیحی، مسئولان حرکت امل و برخی شخصیت‌های لبنانی دیگر به تهران آمده و برای تبریک به خدمت امام خمینی (ره) رفتند. همچنین یکی دیگر از نمود‌های تأثیر انقلاب ایران در لبنان تأسیس «حزب الله» بود.

حسین کنعانی مقدم  کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره روابط ایران و لبنان  گفت که رابطه ایران و لبنان خصوصا حزب الله رابطه دراز مدتی است  و این دو همواره در کنار یکدیگر بوده‌اند؛ برای مثال در حمله رژیم صهونیستی به لبنان، جنگ ۳۳ روزه و سایر جنگ‌های دراز مدت در جنوب لبنان جمهوری اسلامی همواره از متحدان اصلی لبنان بوده است که با ارسال کمک‌های مستشاری خود توانست رژیم صهیونیستی را برای اولین بار در طول تاریخ شکست دهد.

او ادامه داد که پس از انقلاب اسلامی جمهوری اسلامی هم ایران تلاش کرد تا به این کشور دوست و همسایه خود کمک کرده و همواره حامی آنها باشد؛ از همین رو دشمنان مشترک ایران و لبنان نظیر آمریکا و  رژیم صهیونیستی همواره در تلاش این بودند تا تهران را به مداخله نظامی در این کشور متهم کنند.

کنعانی مقدم تاکید کرد که همه می‌دانند حزب الله یک قدرت سیاسی بزرگ و بزرگترین عامل مقاومت در برابر رژیم صهیونستی است؛ مردم لبنان هم می‌دانند که بدون حمایت و مقاومت نمی‌توانند در برابر تهدیدات خارجی بایستند؛ از همین رو دشمن همواره درصدد تخریب این رابطه برادرانه و مستحکم بوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم