کد خبر: 190953

پیام ثانویه حادثه بیروت چیست؟

حادثه بیروت که دنیا را تکان داد، نتوانسته برخی مسئولان را برای ضرورت خروج تاسیسات نفتی از تهران تکان دهد.
اتاق خبر 24

چند سالی است که حوادث مختلف ساختمانی نظیر پلاسکو و کلینیک سینا مهر وسیله‌ای شده اند، تا شاید به مسئولان تلنگری وارد شود که موضوع ایمنی را جدی بگیرند.

این موارد که در داخل کشورمان بار‌ها رخ داده و خسارات جدی وارد کرده، تنها برای چند هفته‌ای توانسته اند به سوژه اظهار تاسف و جلسات دورهمی مسئولان تبدیل شوند.

هفته پیش خبر انفجار بیروت دنیا را تکان داد، تا بار دیگر موجی از اظهار تاسف و اظهارات بشردوستانه را بر زبان خود جاری کنند. اما این حادثه نه از بعد سیاسی و امنیتی بلکه از بعد ایمنی هم دارای پیام‌های تکان دهنده‌ای بود که اگر مسئولان این حوزه در کشورمان از آن نلرزیده باشند، حداقل انتظار این است که از خواب بیدار شده باشند.

ظاهرا اولین لرزش‌ها از فعالیت تاسیسات خطرناک در محدوه‌های مسکونی به تن مدیریت شهری افتاد. آن‌ها سعی کردند با هشدار‌های خود مسئولان نفتی را متقاعد کنند، که خروج انبار‌های نفتی از شهر تهران امری ضروری و فوری است.

مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران در اولین واکنش، انبار‌های نفتی شهران را خطری همچون یک بمب هیدروژنی برای تهران برشمرد و گفت: در اقصی نقاط گمرک‌های رسمی و یا اسکله‌های غیر رسمی، در مناطق ویژه اقتصادی و یا بنادر ساحلی و‌غیرساحلی کشور انبار‌های مشابه انبار مواد شیمیایی بیروت یافت می‌شود که از این پس باید یه عنوان یک بمب ساعتی نگریسته شود، اما علاوه بر اماکن یاد شده انباشت مواد شیمیایی در بطن و مرکز شهر‌ها و اماکن مسکونی خطر آفرین‌تر است. اینجاست که شناسایی نقاط پرخطر در شهر تهران و‌ دیگر شهر‌ها و احتمال بروز فاجعه و برنامه ریزی برای خروج این بمب‌های ساعتی از شهر را بایست از دولت و‌مدیریت شهری طلب کنیم.

او افزود: فقط به عنوان یک مثال به انبار نفت محله شهران که یک بمب هیدروژنی داخل شهر و بر روی گسل زلزله مشا بنا شده توجه کنیم. انبار نفت شهران با مخازنی غول پیکر درست در بطن بافت مسکونی شمال غرب تهران در محله شهران قرار گرفته و هر روز حدود سیصد تانکر سی هزار لیتری حمل سوخت از ابر مخازن این انبار نفت بارگیری می‌کنند و سپس از وسط بافت مسکونی و خیابان‌ها و کوچه‌های شهران می‌گذرند و نهایتا وارد بزرگراه می‌شوند.

یک روز پس از سخنان فراهانی، کرامت ویس کرمی مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفت گفت: انبار نفت شهران ایمن است؛ نیازی به جابجایی آن نیست.

او افزود: انبار نفت شهران با توجه به اینکه یکی از انبار‌های نفت حیاتی جهت سوخت رسانی در کلان شهر تهران بوده و استاندارد‌های لازم را دارد، وجود آن نیز برای سوخت رسانی پایدار و ایمن و با کمترین تردد ناوگان نفتکش در سطح شهر بسیار ضروری است.

در مصاحبه‌ای که از ویس کرمی منتشر شده، مستندات دقیقی از ایمنی انبار‌های نفتی شهران ارائه نشده و صرفا تاکید شده که این انبار‌ها ایمن هستند.

اگرچه مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی مستنداتی دال بر ایمنی مخازن نفتی ارائه نداده، اما با نگاهی به حوادث چند سال قبل که مرتبط با حوزه نفتی بوده اند، مستنداتی دال بر ضرورت خروج این انبار‌ها از شهر تهران کشف شد.

فراهانی در بخشی دیگر از سخنان خود این حوادث را یادآوری کرد که بی توجهی مسئولان نفتی به این موارد، شائبه خود را به خواب زدنشان را ایجاد می‌کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا