کد خبر: 190948

بالاخره معتادان هم کرونا گرفتند!

با توجه به افزایش ابتلای تعداد زیادی از مردم عادی به ویروس کرونا، در این میان شاهد افزایش ابتلای معتادان متجاهر به این ویروس هستیم.
اتاق خبر 24

با شیوع کرونا یکی از تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، لغو طرح جمع آوری معتادان متجاهر بود.

وقتی طرح جمع آوری معتادان از سطح شهر لغو شد، شایعاتی مبنی بر اینکه معتادان کرونا نمی‌گیرند در فضای مجازی منتشر شد. همین مسأله باعث شد افرادی سودجو برای منفعت خود به شایعات دامن بزنند و برای فروش موادمخدر خود از این راه وارد شوند.

اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در این باره، گفت: روز‌های اولی که کرونا شیوع پیدا کرد، محققان نسبت به این موضوع اطلاعات کمی داشتند. به همین دلیل این شایعه پخش شد، اما بعد از آن متوجه شدیم که قاچاقچیان بین المللی مواد مخدر این شایعات را پراکنده کرده‌اند.

وی افزود: معتادان مستعدتر هستند و به دلیل مشکلاتی که این بیماری برای ریه ایجاد می‌کند، اگر فرد معتادی به کرونا مبتلا شود، آسیب بیشتری می‌بیند.

بازگشت معتادان متجاهر به پاتوق‌های سابق

اما بعد از گذشت حدود یک ماه از شیوع ویروس کرونا و انتشار تصاویر بازگشت معتادان متجاهر به پاتوق‌های سابق، مسئولان ذی ربط فکری برای جمع آوری این دسته از معتادان کردند. پاتوق‌هایی که روزی توسط نیروی انتظامی پاکسازی شده بودند و خیال اهالی محلات از جمع آوری معتادان متجاهر در اطراف محل زندگیشان راحت شده بود، دوباره با حضور این افراد، شرایط به سابق برگشت.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر درباره بازگشت معتادان متجاهر به پاتوق‌های سابق بیان کرد: لغو شدن طرح ساماندهی معتادان متجاهر و اتمام دوره‌های ۶ ماهه در مراکز ماده ۱۶، دلیل بازگشت معتادان به پاتوق‌های سابق است.

آغاز طرح ساماندهی معتادان متجاهر با شیوع کرونا

اما مجدد این طرح با اما و اگرهای مختلف آغاز شد و از اواسط اردیبهشت سال جاری طرح ساماندهی معتادان متجاهر دوباره از سر گرفته شد، اما این بار متفاوت‌تر از دفعات قبل، با رعایت پروتکل‌های تعریف شده از سوی وزارت بهداشت معتادان جمع آوری و نگهداری شدند. در همان ابتدای جمع آوری آمار عجیب و غریبی از ابتلای معتادان متجاهر به کرونا اعلام شد. به عنوان مثال در همان روز‌های ابتدایی آغاز طرح، بیش از ۸ هزار معتاد متجاهر در سراسر کشور جمع آوری شده‌اند که از بین این افراد فقط تست کرونای ۶۸ معتاد متجاهر پس از جمع آوری و آزمایش مثبت اعلام شد و این نشان می‌داد واقعا معتادان کرونا نمی‌گیرند. کم بودن آمار معتادان متجاهر به ویروس کرونا دلایل مختلفی داشت.

علت کم بودن آمار معتادان متجاهر به کرونا

مجید رضا زاده معاون سابق توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، درباره احتمال کم بودن ابتلای معتادان به ویروس کرونا، اظهار کرد: یکی از دلایلی که معتادان ساکن در مراکز کاهش آسیب بهزیستی کمتر به ویروس کرونا مبتلا شدند آن است که از همان ابتدا پروتکل‌های پیشگیری از ویروس کرونا به تمامی مراکز سرپایی، شبانه روزی و ... کاهش آسیب ابلاغ شده و آموزش‌های فوری به تمام پرسنلی که در این مراکز مشغول به کار هستند، داده شده است.

رضا زاده گفت: به منظور کاهش ابتلای معتادان به ویروس کرونا در مراکز کاهش آسیب اتاق‌های ایزوله تعبیه شده است، به همین دلیل ما در بین معتادانی که در مراکز کاهش آسیب ما حضور دارند و در آنجا نگهداری می‌شوند حتی یک مورد مبتلا به ویروس کرونا نداشتیم، چرا که به صورت دقیق تمام اصول بهداشتی را رعایت کردیم.

معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: یکی دیگر از علت‌های عدم ابتلای معتادان متجاهر به ویروس کرونا آن است که با شیوع این ویروس ما اقلام بهداشتی را در بین معتادان خیابانی توزیع کردیم و آن‌ها به طور دائم تحت معاینه بودند و اگر فردی مشکوک به کرونا بود، با اورژانس تماس گرفته شده و تا زمانی که افراد مشکوک به ویروس کرونا به عوامل اورژانس تحویل داده نمی‌شدند، رهایشان نمی‌کردیم.

رضا زاده تصریح کرد: یکی دیگر از دلایلی که می‌توان به عنوان یک حدس در نظر گرفت که معتادان متجاهر کمتر مبتلا به کرونا می‌شوند، آن است که این افراد در پاتوق‌ها به صورتی ایزوله هستند و تعاملات کمتری با یکدیگر دارند.

معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: افرادی که در تعامل با یکدیگر هستند به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند، اما معتادان متجاهر با یکدیگر تعاملی ندارند، به همین دلیل می‌توان این موضوع را از دیگر علت‌های عدم ابتلای معتادان به کرونا دانست.

منبع: خبرگزاری ایرنا