کد خبر: 190916

پذیرش معتادان در استان‌های قرمز ممنوع است

 به گفته مدیر کل دفتر پیشگیری سازمان بهزیستی، پذیرش معتادان متجاهر در استان‌های قرمز ممنوع است.
اتاق خبر 24

فرید براتی سده گفت: معتادانی که در مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ بهزیستی نگهداری می‌شوند، معتادان متجاهر و افرادی هستند که با اختیار خود قصد درمان و ترک اعتیاد دارند.

وی افزود: در حال حاضر در تمام استان‌هایی که وضعیت قرمز دارند، پذیرش ممنوع است و تنها افرادی که در مراکز از قبل اسکان داشتند، نگهداری می‌شوند. همچنین این افراد در قرنطینه هستند تا بیمار نشوند.

این مدیر مسئول در بهزیستی اظهار کرد:، اما در استان‌هایی که وضعیت سفید دارند، پذیرش معتادان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: البته در استان‌های وضعیت سفید، این اختیار را به مدیران کل استان دادیم که اگر شرایط را قابل قبول می‌دانند، پذیرش را انجام دهند.

براتی گفت: مراکز تنها از نصف ظرفیت خود استفاده می‌کنند و تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود.

مدیر کل دفتر پیشگیری سازمان بهزیستی درباره تعداد افرادی که کرونا گرفته اند، بیان کرد: تعدادی از این افراد در شهرستان‌ها به کرونا مبتلا شدند، اما پس از معرفی به مراکز درمانی، بهبود یافتند و خداروشکر هیچ فوتی بین معتادان مراکز ما گزارش نشده است.

هزینه نگهداری از معتادان چقدر است؟

براتی سده گفت: سال گذشته هزینه نگهداری از معتادان در مراکز بهزیستی، به ازای هر نفر، روزی ۲۰ هزار تومان بود که شامل اسکان، غذا و درمان می‌شد. بیشتر معتادان سه الی شش ماه و حتی در برخی مواقع بیشتر از این زمان در مراکز نگهداری می‌شوند.

وی افزود: در سال جدید این رقم به بالای ۳۰ هزار تومان می‌رسد، اما تلاش می‌کنیم که هزینه کمتری پرداخت شود.

مدیر کل دفتر پیشگیری سازمان بهزیستی درباره بدهی ستاد مبارزه با مواد مخدر به سازمان بهزیستی ادامه داد: ستاد مبلغ ۴۴ میلیارد از سال گذشته و برای سه ماهه جدیدی امسال به بهزیستی بدهکار بود که در روز‌ها اخیر این بدهی تسویه شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا