کد خبر: 190872

تکلیف دانشجویان شهریه‌پرداز در ترم آینده چیست؟

یکی از حواشی پر رنگ آموزش‌های مجازی، شهریه ترم تحصیلی است که دانشجویان خواستار حل این موضوع هستند.
اتاق خبر 24

کمتر از ۳ ماه دیگر سال تحصیلی جدید برای تمامی دانش آموزان و دانشجویان آغاز می‌شود، اما برای برخی از دانشجویان، مشکل پرداخت شهریه همواره به یک معضل بزرگ تبدیل شده است؛ چرا که برخی از دانشگاه‌ها میزان شهریه خود را تا حدود ۲ برابر افزایش می‌دهند و خانواده‌ها از این امر با توجه به بیکاری ناشی از کرونا گلایه دارند و متقاضی کاهش شهریه در صورت مجازی شدن کلاس‌ها هستند.

ویروس کرونا از اسفند ۹۸ گریبانگیر تمامی افراد در سراسر جهان شد؛ به همین علت همه ما شاهد سلب آرامش افراد و ایجاد دغدغه و نگرانی‌های فراوانی در میان افراد به خصوص خانواده ها و دانشجویان بوده ایم.

مرگ و میر ناشی از ویروس به اندازه‌ای خطرناک بود که تمامی کشور‌ها تصمیم گرفتند تا آموزش‌های خود را به صورت مجازی ادامه داده و به اینصورت از عقب ماندگی دانشجویان و دانش آموزان در سراسر جهان از دروس خود جلوگیری کنند.

باوجود تمام معضلاتی که آموزش مجازی برای استادان، دانشجویان و ... ایجاد کرد، باید بگوییم که یکی از آن مشکلات قطعی اینترنت و نبود زیر ساخت کافی برای پرداختن به این موضوع است. به علت نبود اینترنت کافی و زندگی در مناطق محروم و دور از دسترس برخی از دانشجویان اقدام به حذف ترم کردند تا بتوانند در ترم‌های آینده این واحد‌ها را با آرامش بیشتری به صورت حضوری دنبال کنند و از این بابت نگرانی نداشته باشند.

از آن جایی که ویروس با تعطیلی مراکز علمی و بیکاری عده زیادی از افراد همراه بود؛ بنابراین درک دانشجویان و کاهش شهریه آنان با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه اکثر دانشجویان شهریه پرداز یا شبانه هم اکنون در حال جمع آوری امضا‌های الکترونیکی برای کاهش شهریه در ترم آینده در صورت مجازی شدن کلاس‌ها هستند و وزارت علوم با توجه به جایگاهی که در کشور دارد بایستی به این نیاز دانشجویان پاسخ دهد و از مشکلات آن‌ها کم کند.

تعطیلی دانشگاه‌ها و مراکز علمی یا سایر اماکن تنها به علت حفظ سلامت جسمانی افراد اتفاق افتاد، اما پرداخت شهریه سرسام آور و عدم سرویس دهی لازم از سوی دانشگاه بحثی بود که امروز دانشجویان زیادی را درگیر کرده و باید بیش از پیش به آن توجه کرد.

هیئت امنای وزارت علوم بحث کاهش شهریه دانشجویان را به خود دانشگاه ها سپرده است و از آنان درخواست کرده تا برای کاهش شهریه دانشجویان تصمیم‌گیری کنند. برخی از دانشگاه‌ها در این خصوص اطلاعیه خود را ابلاغ کرده اند اما برخی از دانشگاه‌های دیگر گویا هیچ واکنشی به این مسئله نشان نداده اند و معلوم نیست منتظر چه زمانی هستند.

 یکی از این دانشگاه‌ها، دانشگاه آزاد است که به علت فراهم کردن تمامی امکانات و نبود نقص در کار خود به هیچ عنوان شهریه ترم آینده  را کاهش نمی دهند. 

منبع: خبرگزاری ایسنا