کد خبر: 190844

تخفیف یا افزایش شهریه دانشگاه ها در شرایط کرونایی؟

با شیوع ویروس کرونا و مجازی شدن کلاس ها، انتقادهای دانشجویان به پرداخت کامل شهریه بالا گرفته است و بسیاری از دانشجویان انتظار تسهیلاتی از طرف دانشگاه ها دارند.
اتاق خبر 24

 دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در پی شیوع بیماری کرونا در ایران از اوایل اسفندماه سال گذشته تعطیل شد و آموزش‌های مجازی پا به عرصه آموزش‌های رسمی دانشگاه‌ها گذاشتند و جایگزین تدریس و تحصیل حضوری در دانشگاه شدند. پس از این وضعیت و مجازی شدن کلاس‌ها، انتقاد دانشجویان به پرداخت کامل شهریه بالا گرفت تا شاید دانشگاه‌ها تسهیلاتی را برای دانشجویان شهریه‌پرداز در نظر بگیرند.

دانشگاه آزاد: بخششی در کار نیست

از همان روزهای ابتدایی سال ۹۹ برخی از دانشجویان دانشگاه آزاد پویشی برای عودت نصف هزینه‌های پرداختی‌شان راه‌انداختند اما دانشگاه آزاد اعلام کرده که هیچ خبری از بخشش شهریه نخواهد بود. محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد درباره بازگشت شهریه دانشجویان به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: شهریه‌ای که دانشگاه آزاد از دانشجو می‌گیرد، برای شرایط عادی است، اما در شرایط بحرانی کنونی، این دانشگاه خدمات را به صورت مسئولیت‌پذیرانه و با انجام سرمایه‌گذاری‌های لازم، به منظور متوقف نشدن نظام آموزشی، به صورت مجازی ارائه می‌کند.

۸۰ درصد دانشجوهای خارجی هم انتظار تخفیف شهریه دارند

وقتی تحلیلگران نظر دانشجویان درباره تخفیف شهریه ترم بعد را پرسیدند، نتایج این نظر سنجی رسمی به وضوح نشان داد که دانشجویان بین المللی در صورت شروع تحصیل به صورت آنلاین، انتظار دارند از تخفیف شهریه برخوردار شوند. ۸ درصد از دانشجویان هم گفتند شهریه ها باید همین طور بماند، ۱۳ درصد مطمئن نبودند که چه تغییری در شهریه ها ضروری است و یک درصد هم سایر موارد را انتخاب کردند.

میزان تخفیف مدنظر دانشجویان متفاوت است؛ ۲۱ درصد معتقدند که باید بین ۲۱ تا ۳۰ درصد تخفیف وجود داشته باشد، ۲۰ درصد معتقدند که باید بین ۴۱ تا ۵۰ درصد تخفیف داشته باشد و ۹ درصد هم معتقدند که باید بیش از ۷۰ درصد تخفیف شهریه وجود داشته باشد.

امید دانشجوها به کاهش شهریه ناامید شد

نخستین ترم کرونایی بدون اتخاذ تصمیم هماهنگ در تخفیف شهریه و با اختیار عمل دانشگاه ها، گذشت؛ فقط اغلب دانشگاه ها هزینه درس حذف شده را از دانشجو نگرفتند. در این گزارش با واکاوی موضوع شهریه آموزش در ترم مجازی، به این سوال پرداخته ایم که در صورت تداوم شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور، سرانجام چه زمانی می توان کاهش شهریه در آموزش غیرحضوری نسبت به آموزش حضوری را انتظار داشت؟

زمانی، دانشجوی پردیس دانشگاه دولتی در تهران درباره درخواست دانشجوهای شهریه پرداز برای تخفیف شهریه، گفت: از ابتدای ترم صحبت از تخفیف شهریه شد و گزینه های احتمالی را مطرح کردند اما ترم تمام شد و تخفیفی هم در کار نبود. اگر در این ترم تخفیفی برای شهریه می دادند برای تخفیف شهریه ترم بعد هم امیدی بود اما با این شرایط تصور نمی کنم تا پایان کرونا و پایان آموزش مجازی، شهریه ها تغییری کند. حتی شاید ترم بعد شرایط حذف درس هم سخت گیرانه تر شود و در نتیجه دانشگاه در بازگرداندن هزینه درس حذف شده مثل این ترم مماشات نکند.

پوریا، دانشجوی پردیس یک دانشگاه دولتی دیگر هم در این باره به خبرنگار فارس، گفت: هر سال حدود بیست درصد به شهریه ها اضافه می شود، با این شرایط اقتصادی برخی از دانشجوها نمی توانند هزینه یک ترم کامل دانشگاه را در ترم بعد بپردازند. دانشگاه هم پیش از آغاز ترم شهریه ثابت را می گیرد و اگر دانشجوی پردیس بخواهد حذف ترم کند پول بازگردانده نمی شود و برای ترم آینده هم منظور نمی شود. بنابراین از اکنون می دانیم که باید روی پرداخت کامل شهریه حساب کنیم.

هزینه های دانشگاه در آموزش مجازی کاهش نیافت

اصرار دانشجوها برای کاهش شهریه در حالی است که همچنان مسوولان دانشگاه ها معتقدند که هزینه های آموزش تغییری نکرده است.

محمود فتوحی فیروزآباد، رئیس دانشگاه صنعتی شریف در پیگیری خبرنگار فارس از تخفیف و کاهش شهریه دانشگاه به دلیل برگزاری آموزش مجازی به جای حضوری، گفت: هزینه های دانشگاه در آموزش مجازی در زمان شیوع ویروس کرونا کاهش پیدا نکرده است.

وی گفت: کاهش هزینه ای نداشته ایم که بخواهیم تخفیفی قائل شویم. اگرچه تسهیلاتی را برای حذف ترم یا درس برای دانشجویان فراهم کرده ایم. البته وزارت علوم درباره شهریه دانشجویان شهریه پرداز پیشنهاداتی را به دانشگاه ها ارائه داده است.

افزایش حقوق کارکنان و اساتید در دو سال، مزید بر هزینه های آموزش شد

وقتی مسوولان دانشگاه از هزینه های دانشگاه صحبت می کنند پای عوامل متعددی به میان می آید که حقوق ها یکی از آنها است. امسال برخی از آیتم های هزینه ای دانشگاه ها از جمله حقوق کارکنان و اساتید رشد زیادی داشته است.

حمید رضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی کشور در پاسخ به انتظار دانشجویان از کاهش شهریه آموزش های مجازی به خبرنگار فارس، گفت: وقتی آموزش به صورت مجازی است حضور اساتید و کارکنان را دارید و هم هزینه های دیگری اضافه شده، هم دانشجو توقع دارد که چون آموزش به صورت مجازی است هزینه ها از آموزش حضوری کمتر باشد؛ در صورتی که در عمل اصلا این طور نیست؛ البته حجم تخفیف شهریه های موردی برای افرادی که مشکل دارند بسیار زیاد است.

وی گفت: در نتیجه نه تنها هزینه ها کمتر نشده است؛ علاوه بر آن، همه تورم موجود در جامعه را مشاهده می کنیم؛ از جمله اینکه در سال گذشته دانشگاه ها ۴۰ درصد افزایش حقوق داشته اند؛ امسال هم ۱۵ درصد افزایش حقوق داده اند. این افزایش حقوق ها در کار مجموعه جهاد دانشگاهی کشور تاثیر جدی می گذارد.

وزارت علوم دستورالعملی برای تخفیف شهریه نداد

همه این ترم دانشجوها چشم انتظار وزارت علوم بودند که تصمیمی سراسری و واحد درباره موضوع تخفیف شهریه دانشگاه ها در کرونا اتخاذ کند که همه دانشگاه ها ملزم به اجرای دستور شوند، اما این طور نشد و ترم به پایان رسید. وزارت علوم اعلام کرد که نمی توان نسخه واحدی برای همه دانشگاه ها پیچید اما دانشگاه تا جای امکان با دانشجو مراعات کنند. این توصیه وزارت علوم الزام آور نبود اما در حد توصیه گره هایی را باز کرد.

همچنان که عبدالکریم عطار زاده معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه سوره به عنوان یکی از دانشگاه هایی که به طور مستقیم با شهریه دانشجوها اداره می شود،گفت: دستورالعملی در زمینه تخفیف شهریه از وزارت علوم نداریم و هیچ دانشگاهی در این زمینه تصمیم خاصی نگرفته است.

وی تاکید کرد: مجازی شدن کلاس ها هیچ سودی برای دانشگاه ها نداشته تا با توجه به آن بتواند شهریه را کاهش داد. حتی کلاس مجازی هزینه بیشتری برای دانشگاه دارد و زحمت اساتید، کارشناسان و مدیران برای آماده سازی محتوای درسی و زیرساخت فنی بیشتر شده است. حقوق اساتید و مسوولان دانشگاه هم به خاطر مجازی شدن کاهش نمی یابد و بیشتر شهریه دانشجویان صرف پرداخت حق التدریس اساتید می شود.

افزایش شهریه های سال جدید

در نهایت نخستین ترم کرونایی با همه ویژگی هایش تمام شد و اکنون صحبت برای ترم بعد است. ترم جدید به روال هر ساله با افزایش شهریه ها همراه می شود.

حمید رضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی کشور درباره افزایش شهریه ها در ترم بعد، گفت: افزایش هزینه ها معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است و سقف افزایش ۲۰ درصد است.

وی گفت: از یک سو به شدت گفته می شود که در افزایش شهریه ها ملاحظه کنید و دانشجوها هم انتظار کاهش شهریه دارند؛ از سوی دیگر با تورم در جامعه و با افزایش حقوق ها به ویژه در دانشگاه ها، همه تحت فشار هستیم.

منبع: خبرگزاری فارس