کد خبر: 190842

حلالی که روز به روز ناممکن می شود

رواج سنت‌های تجمل گرایانه و هزینه‌های کمرشکن ازدواج، برترین سنت حسنه را ناممکن ساخته و ازدواج آسان برای جوانان را به یک رویا تبدیل کرده است.
اتاق خبر 24

از دیدگاه دین مبین اسلام، بهترین ازدواج‌ها آن است که آسان‌تر انجام گیرد اما آنچه که امروزه به باد فراموشی سپرده شده است، سنت‌های معقول و پسندیده‌ای است که در گذشته زوجین را راهی خانه بخت می‌کرد.

یک شب که هزار شب نمی‌شود، منطق برخی از جوانانی است که با سرمشق کردن چشم و هم چشمی، عروسی‌های لاکچری با ولیمه‌های گران قیمت و رنگارنگ برگزار می‌کنند تا به قول خودشان چشم همه را دربیاورند اما غافل از اینکه با رواج ساختن چنین عروسی‌های پر از تجملات، تشکیل زندگی ساده برای جوانان دیگر را نیز تبدیل به رؤیا می‌کنند.

تورم‌های سرسام‌آور و بیکاری نسل جوان

تحلیل‌گر اقتصادی و عضو هیأت علمی دانشگاه، دو عامل مسائلی فرهنگی و اقتصادی را دلیل بر افزایش هزینه‌های ازدواج برای جوانان دانسته و به خبرنگار مهر گفت: در بحث مسائل فرهنگی، باید برنامه ریزان فرهنگی بر آن بپردازنند چرا که بسیاری از مراسمات انجام گرفته نیاز نبوده و می‌توان ساده در نظر گرفت.

تورم‌های سرسام‌آور و همراه شدن با بیکاری نسل جوان، ازدواج و بالطبع، فرزندآوری نیز دچار مشکل خواهد بود

محمد کلامی افزود: در رابطه با مسائل اقتصادی، تورم‌های سرسام‌آور و همراه شدن با بیکاری نسل جوان، ازدواج و بالطبع، فرزندآوری را نیز دچار مشکل خواهد کرد.

 

وی با اشاره بر دخیل بودن چشم و هم چشمی در افزایش هزینه‌ها توضیح داد: در رابطه با بحث مسائل اقتصادی، وظیفه کارگزاران و برنامه ریزان اقتصادی است که در این راستا دولت می‌تواند با ارائه بسته‌های حمایتی تأثیر گذار، رونق دادن بازار نیروی کار، استخدام و اعطای یارانه‌هایی برای خرید مسکن و جهیزیه، تسهیل گر امر ازدواج باشد.

تغییر سبک زندگی یا سبک زندگی التقاطی

به گفته استاد حوزه و دانشگاه تبریز، علل کاهش ازدواج جوانان، کاهش شدید انگیزه ازدواج به خاطر تغییر سبک زندگی یا سبک زندگی التقاطی (اسلامی -غربی)، ایجاد ارتباط‌های خارج از عرف و اشباع روانی کاذب از جنس مخالف و ترس از روبرو شدن با مشکلاتی که خودش هم قبول ندارد و جامعه را مقصر می‌شمارد دانست؛ در حالی که می‌تواند با سنت‌های غلط مبارزه کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم