کد خبر: 190821

حال ذخایر اقلام اساسی چگونه است؟

در چند روز اخیر اخبار زیادی مبنی بر کاهش واردات اقلام اساسی و مواد اولیه در این حوزه به گوش رسیده است.
اتاق خبر 24

مدت زیادی از روز‌های ورود ویروس کرونا به دنیا و مواجهه با کمبود‌های عجیب و غریب نمی‌گذرد. کمبود‌هایی که گاهی شامل اقلام اساسی هم می‌شد و در صورت ادامه دار شدن می‌توانست به معنای مطلق کلمه‌ قحطی باشد، اما یک تفکر درست از این موضوع جلوگیری کرد، تفکری که مسئولان کشور آن را ذخیره استراتژیک می‌نامیدند.

ذخیره استراتژیک، اندوخته‌ای از اقلام اساسی است که در شرایط مطلوب نگهداری و در شرایط خاص در بازار عرضه می‌شود تا از بروز کمبود، افزایش ناگهانی تقاضا، افزایش بی دلیل قیمت‌ها و سایر مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

شرایط خاص امروز کشور‌ها و فشار وارده از طرف دشمنان که حتی تامین اقلام اساسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد این استراتژی را به وجود آورد؛ استراتژی که از بسیاری از آزمون‌ها سربلند بیرون آمد، اما چند وقتی است کم‌تر به آن توجه می‌شود.

از گوشه کنار بخش‌های تامین و تولید اقلام اساسی کشور زمزمه‌هایی از کاهش این ذخایر به گوش می‌رسد. هفته های گذشته دو شرکت بزرگ تولید روغن کشور در بخش اطلاعیه‌های TSE خود از کاهش ذخایر روغن خام و اختلال در روند تولید خبر دادند. حتی یکی از این شرکت ها از احتمال توقف تولید خبر داد و اعلام کرد که ذخایر شرکت برای یک هفته کافی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایرنا