کد خبر: 190814

سئول درباره ایجاد کارگروه کمک‌های بشردوستانه توافق کردند

رسانه رسمی کره جنوبی مدعی است سئول-تهران به رغم مجادله در باب دارایی‎های بلوکه شده ایران، درباره ایجاد کارگروهی که تجارت بشردوستانه میان دو کشور را تسهیل کند؛ توافق کرده‌اند.
اتاق خبر 24

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی در گزارشی مدعی توافق سئول-تهران مبنی بر ایجاد کار گروه مشترک با هدف تسهیل تجارت بشردوستانه شد.

به ادعای این خبرگزاری، تشکیل این کارگروه به عنوان بخشی از تلاش‌ها در راستای حفظ شراکت دوجانبه در چارچوب معافیت‌های تحریمی تلقی می‌شود و هدف از آن بحث و تبادل نظر مستمر پیرامون برآورده کردن نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی ایران بر مبنای قدرت پاسخگویی صادرکنندگان کره‌ای است.

یونهاپ همچنین مدعی شد که نخستین جلسه این کارگروه مشترک اوایل ماه میلادی آتی (سپتامبر) تشکیل خواهد شد.

به ادعای خبرگزاری کره جنوبی، تسهیل تجارت بشردوستانه، راهگشای حل اختلافات دو کشور در باب دارایی‌های بلوکه شده ایران به ارزش ۷ میلیارد دلار نزد بانک‌های کره جنوبی است که سئول به بهانه تحریم‌های آمریکا، در پرداخت آنها کارشکنی می‌کند.

پیشتر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به بهانه‌جویی‌های سئول گفته بود: تحریم آمریکا بی اساس و یک جانبه است و هیچ کشوری نباید به آن تن دهد؛ هیچ کشوری حق ندارد به خاطر دولت ثالث حق ایران را نادیده بگیرد.

وزارت خارجه ایران همچنین با صدور بیانیه‌ای؛ تاکید کرده بود طرح دعوی علیه بانک‌های متخلف کره‌ای در محاکم صالحه از سوی نهادهای ذیربط در دست پیگیری است.

منبع: خبرگزاری مهر