کد خبر: 190801

آیا امکان حیات در زیر سطح مریخ وجود دارد؟

برخی شواهد حاکی از وجود یک محیط آبی در گذشته سیاره سرخ است و حال با وجود این موضوع این مسئله مطرح می‌شود که احتمال زندگی در چنین محیطی وجود دارد یا خیر.
اتاق خبر 24

گرچه هنوز هیچ حیاتی در سطح مریخ مشاهده نشده است اما در مطالعه اخیر "دیمیترا آتری"(Dimitra Atri) دانشمند و اخترفیزیکدان مرکز علوم فضایی "دانشگاه نیویورک ابوظبی"(NYU Abu Dhabi) دریافته است که شرایط زیر سطح سیاره مریخ به گونه‌ای است که به طور بالقوه می‌تواند از حیات پشتیبانی کند.

آتری طی این مطالعه توانایی بیولوژیکی عدم تعادل شیمیایی مواد ناشی از پرتوهای کیهانی در محیط زیرسطح مریخ را مورد بررسی قرار داده است. تاکنون زیرسطح مریخ  که اثراتی از آب در آن وجود دارد هرگز مورد کاوش قرار نگرفته است. آتری فکر می‌کند که بمباران مداوم پرتوهای کیهانی در حال نفوذ(GCR) ممکن است انرژی لازم برای کاتالیز کردن فعالیت‌های مولکول‌های آلی در آنجا را تامین کنند.

آتری در مطالعه خود از ترکیبی از مدل‌های عددی، داده‌های مأموریت فضایی و مطالعات اکوسیستم‌های عمیق غار بر روی زمین استفاده کرد تا مکانیزم‌هایی را بررسی کند و دریابد آیا مریخ در گذشته از حیات پشتیبانی کرده و یا اینکه امکان حیات در آنجا وجود دارد یا خیر. البته وی معتقد است با پرتاب مریخ نورد اگزومارس دانشمندان به پاسخ بسیاری از سوال‌های خود خواهند رسید.

 آتری فرض می‌کند پرتو کیهانی کهکشانی که می‌توانند تا چند متر زیر سطح مریخ نفوذ کنند قادر خواهند بود واکنش‌های شیمیایی را که برای زندگی متابولیکی توسط زندگی استفاده می‌شود و یا مورد نیاز است را القا کنند و با استفاده از همان تعاملات شیمیایی نیز امکان میزبانی از ارگانیسم‌ها وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا