کد خبر: 190796

ایران جزو ۲۰ کشور پر مصرف برقی

در حال حاضر کشورمان نیز با ۲۲۱ میلیارد کیلووات ساعت، رتبه هجدهم مصرف برق را به خود اختصاص داده است.
اتاق خبر 24

با توجه به گرم شدن هوا و افزایش دمای در اکثر نقاط کشور انرژی افزایش یافته است، ایران به عنوان یکی از سه قطب اصلی تولید انرژی در دنیا، با تداوم وضعیت مصرف انرژی در کشور، در یک دهه آینده، احتمالاً وارد کننده انرژی خواهد شد.

طبق آمار‌های انجام شده مصرف انرژی در دو ماهه تابستان امسال مصرف انرژی روز به روز در حال افزایش است شدت مصرف انرژی در ایران چندین برابر ژاپن و نروژ، ۷ برابر کشور‌های پیشرفته اروپایی، ۳ برابر عربستان سعودی و ۴ برابر ترکیه و متوسط جهان است.

ایران شانزدهمین کشور تولید کننده برق در جهان

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: صنعت برق ایران در سال ۲۰۱۷ با تولید ۲۶۵ میلیارد کیلووات ساعت برق، رتبه شانزدهم تولید برق در دنیا و رتبه دوم منطقه پس از عربستان سعودی را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر کشورمان نیز با ۲۲۱ میلیارد کیلووات ساعت، رتبه هجدهم مصرف برق را به خود اختصاص داده است. بر اساس آمار‌های بین‌المللی، ایران به لحاظ میزان مصرف برق با کشور‌های ترکیه، اسپانیا و استرالیا هم‌گروه است.

سخنگوی صنعت برق کشور در ادامه رشد مصرف سالیانه برق کشور در ۴۰ سال گذشته را به دلیل رشد اقتصادی حدود ۷ درصد خواند و  تصریح کرد: تدابیر ویژه مدیریت مصرف برق در همه سطوح مصرفی از قبیل بخش‌های صنعتی، کشاورزی، تجاری و خانگی را در استمرار تامین برق مطمئن و پایدار و بدون اعمال هیچگونه خاموشی درفصل گرم امسال، کارساز است.

رجبی مشهدی گفت: پایداری شبکه برق کشور در ۱۶ سال گذشته و عدم وقوع خاموشی گسترش یافته در کشور را در مقایسه با کشور‌های غربی همچون آمریکا که در این سال‌ها خاموشی‌های گسترده و طولانی را تجربه کرده، افتخارآمیز و با تکیه بر توانمندی فنی و مهندسی نیرو‌های نخبه و توانمند ایرانی و تولید بیش از ۹۰ درصد تجهیزات شبکه در کشور حاصل شده است.

سخنگوی صنعت برق بیان کرد: از سوی دیگر تلفات شبکه برق ایران از ۱۱.۹۳ درصد در سال ۱۳۹۴، به ۱۱.۵۴ درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته ضمن اینکه راندمان نیروگاه‌های حرارتی از حدود ۳۷.۸ درصد در سال ۱۳۹۵ به ۳۷.۹ درصد در سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است.

 

براساس این گزارش، میانگین مصرف برق در خانه‌های اروپا ۳۶۰۰ کیلووات ساعت در سال است که دو برابر بیشتر از مصرف برق در خانه‌های چینو سه برابر بیشتر از میانگین مصرف در خانه‌های هند است. این در شرایطی است که پایین‌ترین میانگین مصرف برق خانگی مربوط به نپال است که برابر معادل ۳۲۰ کیلووات ساعت در سال برق در این کشور مصرف می‌شود.

ما ایرانی‌ها ۴ برابر بیش از جهان برق مصرف می‌کنیم

همچنین بر اساس آمار جهانی در ایران شدت مصرف انرژی از تمام کشور‌ها بالاتر است و چهار برابر متوسط مصرف انرژی در دنیا شدت مصرف انرژی داریم؛ در این میان شدت مصرف انرژی الکتریکی سه برابر این مقدار بوده و این ناشی از یک مشکل نهادینه شده در مصرف انرژی کشور است.

با توجه به آمار آژانس بین المللی انرژی تا سال ۲۰۳۰ رشد مصرف کشور‌های صنعتی و توسعه یافته محدود شده، ولی کشور‌های غیر صنعتی به شدت با رشد مصرف انرژی روبرو هستند که این امر بسیار نگران کننده است.

البته کشور‌هایی مانند آمریکا و اروپا به سمت کاهش مصرف انرژی پیش می‌روند، ولی این امر در خاورمیانه و خصوصاً ایران رو به افزایش است و در واقع ایران کشوری است که در آن مصرف انرژی الکتریکی تبدیل به ثروت نمی‌شود و به هدر می‌رود که این امر بخاطر اسراف در مصرف انرژی برق در کشور است.

منبع: خبرگزاری ایرنا