کد خبر: 190769

نامی ایرانی که از کاراکاس برای واشنگتن پیام می فرستد

برخی کارشناسان ریشه نامگذاری این فروشگاه بزرگ را مقاومت مردم روستای مگاصیص در دوران هشت سال دفاع مقدس می‌دانند.
اتاق خبر 24

 چهارشنبه ۸ مردادماه خبر افتتاح نخستین فروشگاه کالا‌های ایرانی در کاراکاس پایتخت ونزوئلا با نام مگاصیص منتشر شد. در این مراسم که مقامات و بازرگانان ایرانی و ونزوئلایی در آن حضور داشتند، طرفین افتتاح این فروشگاه را اقدامی جهت مقابله با سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا و در نهایت نشانه شکست سیاست‌های تحریمی آمریکا عنوان کردند.

آنچه در این میان برای بسیاری قابل توجه بود، علت نامگذاری این فروشگاه است.

مگاصیص کجاست؟

روستای مگاصیص از توابع بخش مرکزی شهرستان دشت آزادگان استان خوزستان و در حوالی شهرستان سوسنگرد قرارگرفته است. این روستا به علت کم جمعیت، کوچک  و همچنین نزدیک بودن به مرز ایران و عراق در نخستین روز‌های دفاع مقدس به تصرف دشمن بعثی درآمد.

اما رزمندگان ایرانی در عملیات شهید مدنی که در روز‌های ۱۱ تا ۱۶ شهریورماه سال ۶۰ انجام شد این روستا را به همراه سایر بخش‌های اشغال شده ، آزاد کردند.

این روستا در روزهای پس از آزادسازی خود در سال ۶۰، بارها بین طرف ایرانی و عراقی دست به دست شد. اما در نهایت با پایان دفاع مقدس صلح و آرامش مانند سایر نقاط کشورمان به این روستا نیز بازگشت.
 

آمریکا چندین سال است دو کشور ایران و ونزوئلا را تحت شدیدترین تحریم ها قرار داده است. این دو  کشور از سال ها پیش در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در ایران و هوگو چاوز در ونزوئلا با یکدیگر روابط دوستانه‌ای را برقرار کردند و این همکاری‌ها تا امروز نیز ادامه دارد. 

این همکاری‌ها در بخش هایی مانند خودروسازی و نفت و انرژی آغاز و تداوم پیداکرده است. شاخص ترین این همکاری که در حوزه خودروسازی انجام شد، حضور ایران خودرو در این کشور است که باعث شد تا پای این خودروسازی ایرانی به قاره آمریکا هم باز شود و سمند سفید ایرانی در قاره آمریکا نیز به حرکت درآید.

منبع: باشگاه خبرنگاران