کد خبر: 190727

افزایش تولید اوپک بازارهای نفت را بیش از حد پر می کند

تحلیلگران ریستاد انرژی می گویند افزایش تولید اوپک و متحدانش از اول ماه اوت دوباره باعث عرضه بیش از حد نفت به بازار در چهار ماه آینده خواهد شد. تقاضا در ماه جولای به طرز شگفت آوری ۱.۹ میلیون بشکه در روز بیشتر از عرضه نفت بود.
اتاق خبر 24

 تحلیلگران ریستاد انرژی می گویند افزایش تولید اوپک و متحدانش از اول ماه اوت دوباره باعث عرضه بیش از حد نفت به بازار در چهار ماه آینده خواهد شد. این پیش‌بینی بر این فرض استوار است که تقاضای نفت به خاطر ادامه همه‌گیری ویروس کرونا به سرعت بهبود پیدا نکند.

 طی پنج ماه اول سال 2020، تولید نفت در جهان بسیار بالاتر از سطح تقاضای بازار بود. ذخایر جهانی نفت در ماه ژوئن به خاطر کاهش تولید اوپک و متحدانش کاهش چشمگیری پیدا کردند ولی کاهش تولید 9.7 میلیون بشکه در روز اوپک پلاس تنها تا پایان جولای ادامه خواهد داشت. تقاضا در ماه جولای به طرز شگفت آوری 1.9 میلیون بشکه در روز بیشتر از عرضه نفت بود.

 ولی در شرایطی که اکثر کشورهای جهان با موج دوم همه گیری ویروس کرونا مواجه شده اند، تقاضا برای نفت خام، میعانات گازی، گاز طبیعی مایع و سایر محصولات نفتی کاهش پیدا میکند. از ماه اوت تا نوامبر، تقاضا برای مایعات نفتی بر روی 99.5 میلیون بشکه در روز ثابت می ماند و بعد در نوامبر و دسامبر به ترتیب تا 92.9و 94.6 میلیون بشکه در روز بالا میرود.

منبع: خبرگزاری خانه ملت