کد خبر: 190716

معمای کنکور، حل‌شدنی است

عضو هیئت رئیسه مجلس در نامه‌ای خطاب به وزرای بهداشت و علوم ضمن اشاره به زمان برگزاری کنکور در شرایط کرونا و نگرانی خانواده‌ها، بر امکان حل مساله کنکور تاکید کرد.
اتاق خبر 24

محسن پیرهادی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به حواشی ایجاد شده پیرامون برگزاری کنکور، نامه‌ای را به وزرای بهداشت و علوم ارسال کرده است که در این نامه خواستار در نظر گرفتن جمیع جهات و انجام پیش‌بینی‌های لازم و همفکری دولتمردان و نمایندگان ملت، برای اخذ بهترین تصمیم در ارتباط با زمان برگزاری کنکور جهت رفع نگرانی خانواده‌ها شده است.

متن نامه عضو هیئت رئیسه مجلس به وزیر بهداشت و درمان به شرح زیر است:

«باسمه‌تعالی

جناب آقای دکتر نمکی؛ وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

جناب آقای دکتر غلامی؛ وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

سلام‌علیکم

همان‌طور که استحضار دارید، چند ماه است که مسئله شیوع ویروس کرونا، به دغدغه اول مردم و مسئولان تبدیل‌شده و روند بسیاری از فرآیند‌های اقتصادی و اجتماعی را تعلیق کرده و یا تغییر داده است. ضمن تشکر و تقدیر از زحمات حضرت‌عالی در این دوره دشوار، به نظر میرسد در برخی حوزه‌ها نواقصی وجود داشته باشد که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تر و مؤثرتر است. امروز دیگر بیش از ۵ ماه از ورود بیماری کووید ۱۹ به کشور گذشته و این مدت، برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر و انجام پیش‌بینی‌های لازم فرصت کمی نبوده است.

اینجانب به‌عنوان نماینده مردم، روزانه پیام‌های متعددی پیرامون مسئله برگزاری آزمون‌های سراسری و نگرانی داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها دریافت می‌کنم. ضمن قدردانی از زحمات صورت گرفته و وقوف به دشواری این مأموریت خطیر، ضروری است برای مسائل پیش رو دقت و پیش‌بینی لازم را به عمل‌آورید.

الف- ضرورت تأمین امنیت جسمی و روانی داوطلبان

یک. با تعویق بیش از یک‌ماهه آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌ها و تعویق چندباره آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکتری، قرار است طی این چند هفته، چند آزمون بزرگ کشوری برگزار شود. در میان این آزمون‌ها، کنکور ورودی دانشگاه‌ها با بیش از یک‌میلیون نفر شرکت‌کننده و با احتساب برخی داوطلبان که در بیش از یک گروه آزمایشی شرکت می‌کنند، نزدیک به یک‌میلیون و چهارصد هزار نفر شرکت‌کننده دارد. آزمون کارشناسی ارشد نیز با نزدیک به ۷۰۰ هزار ثبت‌نام کننده، در جایگاه بعدی قرار گرفته است. این یعنی با در نظر گرفتن این دو آزمون و سایر آزمون‌ها اعم از دکتری و دستیاری، درمجموع، بیش از دو میلیون خانواده با مسئله کنکور درگیرند.

بنا به برخی پیش‌بینی‌ها، قرار بود فصل تابستان، دوره کاهش چشمگیر بیماری باشد که با توجه به کاهش بسیاری از محدودیت‌ها و عدم اجرای فاصله‌گذاری و طرح‌های جایگزین، اتفاق نیفتاد. در هفته‌های اخیر، روزانه بیش از ۲۰۰ نفر از هم‌وطنان جان خود را از دست دادند و مهم‌ترین مسئولیت و شأن هر حکومت و مسئولی پیش از آموزش و رفاه، حفظ جان شهروندان است. در برخی دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، اجتماع بیش از ده نفر در محیط مسقف ممنوع است، حال چگونه می‌توان تضمین داد در هر یک از سالن‌های بزرگ دانشگاه‌ها که حوزه‌های برگزاری آزمون هستند، صد‌ها نفر برای چند ساعت در کنار هم قرار بگیرند و خطری آن‌ها را تهدید نکند؟

دو. اعلام‌شده که داوطلبان مبتلا یا مشکوک به بیماری، طی سازوکاری که مبتنی بر خود اظهاری است شناسایی خواهند شد، این در حالی است که بنا به اعلام کارشناسان، اغلب افراد مبتلا به ویروس کرونا علامت روشنی ندارند و حتی خود متوجه آن نخواهند شد، اما بالقوه می‌توانند ناقل بیماری باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا