کد خبر: 190715

وقتی دغدغه‌های حوزه انتخابیه راه نظارت را سد می‌کند

حدود دوماه از آغاز به کار مجلس یازدهم می‌گذرد، اما فعالیت کمیسیون مهمی مانند حقوقی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
اتاق خبر 24

حدود دوماه است که از آغاز به کار مجلس یازدهم و کمیسیون‌های تخصصی آن می‌گذرد، اما فعالیت کمیسیون مهمی مانند حقوقی و قضایی که در شرایط فعلی کشور نقش بسزایی دارد مغفول مانده است، چرا که به نظر می‌رسد عضویت در این مجموعه حقوقی و نظارتی مجلس حتی میان نمایندگانی که حقوق خوانده‌اند نیز طرفدار ندارد در حالی که بعضا ۴۰ یا ۵۰ نماینده متقاضی کمیسیون‌های پر و پیمانی مانند برنامه و بودجه، اقتصادی و غیره بودند.

قاعدتا پس از  تشکیل هر دوره مجلس و تصویب اعتبارنامه منتخبان، یکی از اساسی ترین کارها تشکیل کمیسیون‌های تخصصی  است تا با تشکیل جلسات کمیسیون‌ها و بررسی طرح‌ها، لوایح و مسائل روز برای جلسات علنی مجلس آماده شوداما در این دوره فعالیت کمیسیون‌ها با تأخیر یک ماهه شروع شد و کمیسیون حقوقی و قضایی همچنان در حالت برزخ و بلاتکلیفی قرار دارد البته بنا بر شواهد و گفته‌های برخی نمایندگان این امر اتفاق عجیبی نیست و در مجالس گذشته این اتفاق حتی برای کمیسیون‌های دیگر نیز رقم خورده است.

انجام وظایف کمیسیون حقوقی قضایی به کمیت آن بستگی ندارد

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به تعیین تکلیف کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس یازدهم گفت:  طرحی در صحن پارلمان مطرح شد که قرار بود با تغییراتی در تبصره یک ماده ۳۸ آیین نامه داخلی مجلس، کمیسیون قضایی تشکیل شود، اما با مخالفت نمایندگان مواجه شد و این در حالی است که کمیسیون حقوقی و قضایی تا این لحظه فقط ۷ عضو دارد و باید سریعا تشکیل شود.

امیرآبادی فراهانی با بیان اینکه کمیسیون حقوقی قضایی یکی از کمیسیون‌های مهم مجلس است، اظهار کرد: در دوره دهم ۴۲ درصد قوانین مصوب مجلس در این کمیسیون به تصویب رسید، در حالی که مجموع سایر کمیسیون‌ها ۵۸ درصد قوانین را به تصویب رساندند هرچند که این کمیسیون در دوره قبل هم اقلیت اعضا را داشت و نمایندگان از حضور در این کمیسیون استقبال نکردند و کمتر از ۱۱ عضو داشت.

عضو هیئت رئیسه مجلس تأکید کرد: انجام وظایف کمیسیون حقوقی و قضایی به کمیت آن بستگی ندارد و اگر چند عضو کارشناس و کاربلد قضایی در آن باشند، خیلی راحت می‌توانند مسائل را دست بگیرند.

امیرآبادی فراهانی گفت: طبق اجازه آقای غضنفرآبادی از رئیس مجلس، قرار است جلسات این کمیسیون با همان تعداد اندک برگزار شود و نسبت به مصوبات مربوط به این کمیسیون به صورت استمزاجی رأی‌گیری صورت گیرد تا در زمانی که این کمیسیون به صورت رسمی آغاز به کار کرد، مصوبات و رأی‌گیری‌ها شکل قانونی به خود بگیرد.

منبع: جام نیوز