کد خبر: 190676

پاسخ اقدام آمریکا علیه هواپیمای ایرانی

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اقدام خطرناک آمریکا علیه هواپیمای مسافربری ایران یک تهدید تروریستی بود، گفت: ما به وقت مقتضی پاسخ آنها را می‌دهیم.
اتاق خبر 24

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز(دوشنبه) در نشست خبری با گرامیداشت سالگرد عملیات مرصاد، اظهارکرد: گروهک منافقین اگرچه امروز پیر و فرتوت و تبدیل به دایناسورهای تررویست شدند اما در زمان جنگ تحمیلی و دهه ۶۰ هم که ساز وبرگ داشتند و مورد حمایت صدام و قدرت های خارجی بودند نتوانستند کاری از پیش ببرند.

موسوی افزود: ملت ایران خاطره بدی از این گروهک منفور دارد و حمایت های گذشته و فعلی برخی کشورها از این گروهک را هم فراموش نخواهد کرد.

موسوی در ادامه با اشاره به فعالیت های دیپلماتیک وزارت امور خارجه در هفته های اخیر گفت: آقای ظریف سفری را به مسکو داشتند و علاوه بر گفتگو با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، از طریق یک تماس تلفنی امن با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدارسیون روسیه درخصوص دغدغه های دو کشور و مسائل منطقه‌ای گفتگو داشتند که ثمراتش بعدا مشخص خواهد شد.

وی به سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عراق اشاره کرد و گفت: آقای ظریف قبل از سفر به مسکو، به بغداد و اربیل سفر کردند و دیدارهای مفصلی با مقامات عراقی داشتند و مذاکرات در جهت مثبت و صمیمی و کاری نیز برگزار شد که منجر به سفر نخست وزیر عراق به تهران شد که امیدواریم حاصل این سفر به نفع هر دو ملت ایران و عراق باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: آقای عراقچی نیز سفری به افغانستان داشتند و در این کشور با مقامات افغانستانی گفتگو کردند.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه ادعای زلمای خلیل زاد در مورد آمادگی آمریکا برای مذاکره با ایران برای صلح در افغانستان و اینکه در سفر آقای عراقچی به کابل آیا این پیشنهاد به ایران اعلام شده، اظهار داشت: هیچگونه صداقتی در گفتار و کردار مقامات آمریکایی در مورد منطقه و به خصوص در حوزه افغانستان وجود ندارد. ما آمریکا را عامل ناامنی در منطقه و به ویژه افغانستان می دانیم. آنچه برای ایران مهم است، گفتگوهای بین الافغانی است که باید با محوریت حاکمیت افغانستان صورت بگیرد. ما دخالت خارجی را در امور افغانستان محکوم می کنیم ولی جمهوری اسلامی ظرفیت‌هایی دارد که از آن برای صلح و ثبات در افغانستان استفاده می‌کند.

موسوی ادامه داد: آمریکا مدعی گفتگوهای صلحی است که بعد از شکست های مختلف در منطقه و افغانستان مجبور به آن شده‌ است. آمریکا به گفتگو با برخی گروه‌ها برای نجات خود روی آورده است و این گفتگوها برای خیرخواهی نیست. آنها در پیشنهادها صادق نیستند.

وی درباره تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای ماهان گفت: آمریکایی ها انواع راهزنی‌ها را امتحان می‌کنند. اقدام خطرناکی که آنها علیه هواپیمای مسافربری ما انجام دادند یک تهدید تروریستی بود که بر خلاف تمامی موازین حقوقی و بین المللی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: وزارت خارجه با کمک سازمان هواپیمایی کشوری، ستاد نیروهای مسلح و قوه قضاییه تمامی اقدامات برای پشیمان کردن آمریکا را انجام می‌دهد. برخی اقدامات تا کنون انجام گرفته که شکایت نمایندگی ایران در سازمان ملل از جمله آن است و برخی اقدامات نیز در حال انجام است و بعد از رسیدن گزارش نهایی به ما، پیگیری‌های حقوقی را انجام می دهیم. ما به وقت مقتضی پاسخ آنها را می‌دهیم.

موسوی در پاسخ به سوالی در زمینه اظهارات پمپئو در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران عنوان کرد: ما می دانستیم که آمریکا از هیچ تلاشی در این مسیر فروگذاری نمی کند و همه خبر دارند که واشنگتن چه فشاری بر اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت آورده است. ما به همه اعضای شورای امنیت و دوستان خود گفته ایم که این موضوع برای ایران غیرقابل‌قبول است. ما روی این موضوع حساسیت داریم.

منبع: جام نیوز