کد خبر: 190645

بن سلمان تلاش دارد تا پیش از انتخابات بر تخت پادشاهی بنشیند

به اعتقاد ناظران سیاسی، ولیعهد سعودی قصد دارد تا پیش از انتخابات آمریکا و احتمال خداحافظی دونالد ترامپ از کاخ سفید، جایگاه خود را به عنوان پادشاه تثبیت کند.
اتاق خبر 24

 آسیا تایمز در مطلبی نوشت تحلیلگران سیاسی بر این باورند که محمد بن سلمان، ولیعهد جوان عربستان تا قبل از انتخابات آمریکا بر تخت پادشاهی خواهد نشست.

نابل نویرا، محقق مستقل کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس با اشاره به وخامت حال ملک سلمان می‌گوید انتظار می‌رود که او تا پایان سال به تخت سلطنت بنشیند. نویرا به نقل از برخی منابع گفت پادشاهی بن سلمان حتی ممکن است در یک ماه آینده رخ دهد.

هر چند پادشاه فعلی عربستان اخیرا به دلیل التهاب کیسه صفرا در بیمارستان بستری شد، به نظر نمی‌رسد که در بستر مرگ باشد، اما نااطمینانی درباره شرایط جسمانی او و نیز وضع انتخابات آینده آمریکا، ممکن است ولیعهد را به تلاش برای انتقال هر چه سریعتر قدرت وادارد. این روز‌ها زمزمه‌های پادشاهی بن سلمان بیش از همیشه شدت گرفته است.

این تحلیلگر عرب معتقد است بن سلمان تاکنون رقبای سرسختی را از میدان به در کرده و هر تلاشی برای رسیدن به تخت پادشاهی به منزله یک ماموریت انتحاری تلقی می‌شود. نویرا در ادامه به تلاش‌های بن سلمان برای هموار کردن مسیر پادشاهی خود اشاره و می‌گوید او شاهزاده احمد بن عبدالعزیز، برادر کوچکتر بن سلمان را در سال ۲۰۱۸ راهی زندان کرد و محمد بن نایف، ولیعهد مخلوع سعودی نیز به رغم نفوذ بالا در سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، هم اکنون در حبس به سر می‌برد.

منبع: جام نیوز