کد خبر: 190639

پشت‌ پرده مزاحمت آمریکا برای هواپیمای مسافربری ایرانی

اقدام جنگنده‌های آمریکایی در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پنجشنبه شب، یک فروند هواپیمای ماهان که از فرودگاه امام خمینی به مقصد بیروت در پرواز بود با ایجاد مزاحمت از سوی دو فروند جنگنده امریکایی مواجه شد که از یکی از پایگاه‌های نظامی این کشور در منطقه مدیترانه در آسمان سوریه در پرواز بودند؛ این دو جنگنده به قدری به هواپیمای مسافری ماهان نزدیک شدند که خلبان ایرانی این هواپیما تصمیم گرفت برای حفظ ایمنی پرواز و مسافران، اقدام به کاهش ارتفاع کند.

این پرواز در ساعت ۱۸:۴۵ روز پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ فرودگاه امام را به مقصد بیروت ترک نمود و در ساعت ۲۰ به وقت محلی در فرودگاه بیروت به زمین نشسته است، همچنین این هواپیما در ساعت ۲۳:۱۰ فرودگاه بیروت را ترک و در ساعت ۲:۵۰ بامداد روز جمعه ۳ مردادماه در تهران به زمین نشسته است.

دو مقام آمریکایی بامداد روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری رویترز مدعی شدند که دو جت «اِف -۱۵ ای گل» آمریکا با حفظ فاصله ایمن به هواپیمای مسافربری ماهان نزدیک شدند!

هم چنین هواپیمای ماهان که از بیروت به تهران در پرواز بود در ساعت ۲:۴۵ بامداد در فرودگاه امام خمینی به زمین نشست.

در اثر این کاهش ارتفاع تعدادی از مسافران لبنانی به دلیل نبستن کمربند دچار مصدومیت شدند ولی مسافران ایرانی میان مصدومان نبودند.

اسرائیلی‌ها: ما نبودیم!

گفتنی است برخی منابع خبری شامگاه پنج‌شنبه در اولین گزارش‌های خبری از این ماجرا، اعلام کردند که جنگنده‌های متخاصم، اسرائیلی بوده‌اند.

خبرگزاری رویترز و شبکه المیادین پنجشنبه‌شب گزارش دادند که ۲ جنگنده رژیم صهیونیستی در آسمان سوریه برای هواپیمای متعلق به شرکت ماهان ایجاد مزاحمت کردند.

بر همین اساس بود که رژیم صهیونیستی از همان ساعات اولیه، از ترس عکس‌العمل جمهوری اسلامی، دست‌به‌کار شد و در شبکه‌ها و پایگاه‌های خبری خود، به تکذیب گزارش‌های فوق و برجسته‌سازی آمریکایی بودن جنگنده‌ها روی آورد.

 منابع صهیونیستی در اولین ساعات بامداد جمعه، خبر ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایرانی از سوی جنگنده‌های این رژیم را تکذیب کردند.

به گزارش پایگاه خبری معا فلسطین، مقام‌های عالی‌رتبه صهیونیستی در واکنش به اخبار منتشر شده درخصوص رهگیری هواپیمای مسافربری ایران از سوی جنگنده‌های اسرائیل مدعی شدند: جنگنده‌هایی که هواپیمای ایرانی را رهگیری کردند اسرائیلی نبوده‌اند.

در همین حال، شبکه ۱۳ تلویزیونی رژیم صهیونیستی گزارش داد که دو جنگنده نظامی که برای هواپیمای ایرانی ایجاد مزاحمت کرد، متعلق به ارتش آمریکا بوده است.

اعتراف آمریکا به ایجاد مزاحمت

آمریکا در مورد مزاحمت «یک فروند جنگنده اف- ۱۵» برای یک هواپیمای مسافربری ایران مدعی شد که این جنگنده در فاصله امن با هواپیمای شرکت ماهان قرار داشت.

«بیل اوربان» سخنگوی سنتکام بامداد جمعه گفت که بازرسی بصری با هدف اطمینان یافتن از امنیت پرسنل نیروهای ائتلاف در پایگاه التنف صورت گرفت و زمانی که خلبان اف- ۱۵ هواپیما را به ‌عنوان هواپیمای مسافربری ماهان‌ایر شناسایی کرد، اف- ۱۵ به‌صورت امن اقدام به فاصله گرفتن از هواپیما کرد.

وی عنوان کرد که مزاحمت جنگنده‌های این کشور برای هواپیمای مسافربری ایرانی، حرفه‌ای بوده و بر اساس معیارهای بین‌المللی صورت گرفته است.

همچنین دو مقام آمریکایی که نامشان فاش نشده است به رویترز گفتند که یک جنگنده اف-۱۵ آمریکا در میدان دید هواپیمای مسافربری ایران قرار گرفت اما در فاصله امنی قرار داشت.

یکی از این مقام‌ها گفت که این مزاحمت بر فراز سوریه صورت گرفت.

وزیر راه:‌ تعرض جنگنده‌های آمریکایی اقدام تروریستی بود

اسلامی وزیر راه با اشاره به اقدام دو جنگنده آمریکایی در نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری ماهان اظهار کرد: سازمان هواپیمایی کشوری مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به این اقدام را به سازمان هواپیمایی بین‌المللی (ایکائو) اعلام کرده و پیگیری حقوقی این اتفاق را انجام خواهد داد.

وزیر راه با بیان اینکه لبنان و سوریه هم به ایکائو شکایت کنند، تصریح کرد: این یک حرکت  ‌تروریستی است که توسط دولت آمریکا انجام شده و حتماً باید کشورها و جامعه بین‌المللی این حرکت مسموم را محکوم کنند.

اقدام ‌تروریستی آمریکا مستلزم اقدام متقابل است

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان هم به مزاحمت اخیر یک جنگنده برای هواپیمای مسافربری ایرانی توسط آمریکا واکنش نشان داد و در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: در مقابل تخلفات کشورها علاوه ‌بر پیگیری حقوقی، لازم است از اقدام متقابل نیز استفاده شود چراکه ذات اقدامات حقوقی مستلزم طی زمان طولانی است.

وی اظهار داشت: اقدام  ‌تروریستی رژیم آمریکا علاوه ‌بر تعقیب حقوقی که مقامات محترم دولت تأکید کردند مستلزم اقدام متقابل نیز هست.

پشت‌ پرده مزاحمت آمریکایی‌ها برای هواپیمای مسافربری ایرانی

به‌نظر می‌رسد مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیماهای مسافربری ایرانی، به‌خاطرترس و وحشت آمریکا از موقعیت و دست برتر جمهوری اسلامی در منطقه و همچنین پیروزی ایران در جبهه مقابله با غرب است.

به اذعان کارشناسان، تحلیلگران، برخی مقامات و همچنین اندیشکده‌های خارجی، سیاست فشار حداکثری آمریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران شکست خورده است؛ تحریم‌ها نتیجه نداده و ایران وارد تعاملات تجاری و اقتصادی با ونزوئلا، چین، عراق و برخی کشورها شده و بر انتقام راهبردی و اقدام متقابل و خون‌خواهی شهید سلیمانی تأکید می‌کند.

ازاین‌روست که آمریکایی‌ها در ادامه اقدامات خصمانه و تجاوزکارانه خود علیه ملت ایران، این‌بار از طریق جنگنده‌های خود برای یک هواپیمای مسافربری ایرانی مزاحمت ایجاد کرد تا با ایجاد رعب و وحشت، جمهوری اسلامی را به تعدیل سیاست‌های راهبردی خود مجبور کنند؛ در حالی که تهدید هواپیمای مسافربری ایران، سند درماندگی آمریکاست نه اقدامی برای فشار بر ایران.

اهداف انتخاباتی ترامپ از تعرض به هواپیمای ایرانی

رفتار هواپیماهای جنگنده در قبال پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان و ایجاد مزاحمت برای یک هواپیمای مسافربری آن هم در خاک کشور ثالث نقض آشکار امنیت هوانوردی، تخلف از اصل آزادی پرواز هواپیماهای غیر نظامی و به علاوه در مغایرت با مواد ۳ مکرر و ۴۴ پیمان هواپیمایی کشوری بین‌المللی (کنوانسیون شیکاگو) و ضمیمه‌های مربوطه و کنوانسیون مونترال ۱۹۷۱ ونیز زیر پا گذاشتن اصول مسلم حقوق بین الملل است و نوعی اقدام تروریستی نیز محسوب می شود.

«احمد مرعی» نماینده پارلمان سوریه در خصوص این اقدام تروریستهای آمریکایی گفت: آنچه که آمریکایی ها در حال حاضر علیه ایران انجام می دهند در واقع در چارچوب اعمال فشار علیه محور مقاومت و گروه های مقاومت در منطقه صورت می گیرد.

وی در ادامه افزود: آمریکایی ها در انجام این اقدامات، به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نیز نظر دارند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا می کوشد لابی صهیونیستی را راضی کرده و نشان دهد که فشارها علیه ایران هم چنان پابرجاست تا بدین وسیله آراء یهودیان در آمریکا را به نفع خود تضمین کند.

نهادهای بین المللی باید این تجاوز آمریکا را محکوم کرده و مانع ادامه یافتن عربده کشی های این کشور و هدف قرار دادن غیر نظامیان به ویژه هدف قرار دادن هواپیماهای غیر نظامی شوند این نماینده پارلمان سوریه بیان کرد: تعرض به هواپیمای مسافربری ایرانی نیز در این راستا و با همین هدف صورت گرفت. رژیم صهیونیستی خواهان آن است که قبل از پایان یافتن دوره ریاست جمهوری ترامپ، فشارهای بیشتری علیه ایران اعمال شود.

بازتاب مزاحمت برای هواپیمای ایرانی در رسانه‌های بین‌المللی

اقدام جنگنده‌های آمریکایی در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت.

شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: «پس از اینکه رسانه های دولتی ایران ویدیویی منتشر کردند که در آن مسافران زخمی و ترسیده نشان می داد، ارتش آمریکا تایید کرد که یکی از جت های جنگنده اش به یک هواپیمای تجاری ایرانی در آسمان سوریه نزدیک شده تا آن را "بررسی" کند.»

یک مقام نظامی آمریکایی به سی ان ان گفت که دو جت جنگنده اف 15 در آسمان بودند اما تنها یکی از آنها برای «شناسایی بصری» به نزدیکی هواپیمای ایرانی فرستاد شد.

الجزیزه افزود، این هواپیمای ایرانی روز پنجشنبه از تهران عازم بیروت بود که خلبان آن یک مانور امن انجام داد.

در ادامه گزارش الجزیره آمده است که این اتفاق در بحبوبحه تنش تهران و واشنگتن رخ داد که از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای و اعمال مجدد تحریم های علیه ایران تشدید شده است.

رویترز نیز به نقل از رسانه های ایرانی گزارش داد که چگونه یک مسافر هنگام تغییر مسیر هواپیما سرش به سقف خورده است و ویدیوی دیگر مسافری مسن را نشان می داد که در کف هواپیما دراز کشیده است.

جرزالم پست هم نوشت: «پس از اینکه در ابتدا گفته می شد که یک جت اسرائیلی نزدیک هواپیمای ایران شده، خبرگزاری ایرنا از خلبان ایرانی نقل کرد که دو فروند جت بودند که خود را آمریکایی معرفی کردند.»

ایندیپندنت با اشاره به اینکه بعضی مسافران زخمی شده و ترسیده بودند، آورده که این اتفاق در حالی رخ داد که آمریکا و متحدانشان در ماه های پایانی دولت دونالد ترامپ تحرکات خود را علیه ایران تشدید کرده اند.

در ادامه گزارش خاطر نشان شده که پیش از این چند مورد برخورد بین جت های جنگنده و هواپیمایی غیرنظامی در حریم هوایی سوریه رخ داده است.

جهاد اسلامی و حماس هم محکوم کردند

جنبش جهاد اسلامی و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، دیروز جمعه اقدام جنگنده‌های آمریکایی در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایرانی را محکوم کردند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه «المیادین»، جنبش جهاد اسلامی اعلام کرد: «به شدت اقدام  ‌تروریستی برای تجاوز به هواپیمای مسافربری ایرانی را محکوم می‌کنیم. این حادثه  ‌تروریستی، مقاصد خصمانه آمریکا و نقش این کشور در ایجاد تهدید برای امنیت منطقه ما را نشان می‌دهد.»

در عین ‌حال، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین نیز اعلام کرد: «اقدام جنگنده‌های آمریکایی در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایرانی و در معرض خطر قرار دادن جان مسافران این هواپیما را محکوم می‌کنیم.»

جنبش حماس در ادامه تأکید کرد: «باید تمام اختلافات و درگیری‌ها میان گروه‌های مختلف امت واحدمان کنار زده شود و تلاش‌ها هم‌سو گردد.»

خبرگزاری «صفا» نیز با انتشار بخشی از اظهارات جنبش مقاومت اسلامی فلسطین به نقل از حماس نوشت: «هدف قرار دادن غیرنظامیان به این شکل به‌مثابه اجرای عملی مفهوم ‌تروریسم در حقوق بین‌الملل است.»

این نخستین بار نیست

اما این نخستین باری نیست که آمریکایی‌ها دست به چنین اقداماتی می‌زنند؛‌ ظاهراً آمریکایی‌ها یک راهبرد به‌خصوص دارند مبنی بر اینکه وقتی زورمان به دیپلماسی و قدرت نظامی یک کشور نرسید؛‌ برای مردم عادی آن کشور رجز بخوانیم و آنها را بترسانیم،‌ درست مثل کاری که سه سال قبل انجام دادند.

روز چهارشنبه مورخ ۶ اردیبهشت ۹۶ بود که پرواز شماره ۶۵۲۱ شرکت هواپیمایی آسمان که از شهرستان لامرد استان فارس به مقصد کویت در حال حرکت بود، مورد رهگیری و مزاحمت دو فروند هواپیمای جنگی آمریکایی قرار گرفت، که این مسئله علاوه ‌بر اینکه باعث رعب و وحشت مسافران این هواپیما شد، با تکان‌های شدید در هواپیما همراه شده است. این وضعیت موجب بروز استرس و تشنج در بین مسافران این پرواز شد.

یکی از مسافران این پرواز گفته بود: هر دو جنگنده، پرچم آمریکا داشتند، که یکی از آنها در کنار هواپیما و دیگری در زیر آن؛ برای دقایقی هواپیمای مسافربری ایرانی را رهگیری و اسکورت کردند و سپس اوج گرفتند و رفتند. دلیل این کار هم پیروزی‌های بزرگ محور مقاومت با محوریت ایران در سوریه و عراق بود؛‌ زیرا این سیاست آمریکاست؛‌ وقتی زورت به نظامیان کشوری نرسید، مردم عادی را بترسان!

گل سرسبد ‌ترورهای کور آمریکایی‌ها به سال ۶۷ بازمی‌گردد؛ زمانی که هواپیمای ایرباس ۳۰۰ هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در ساعت ۱۰ صبح روز ۱۲ تیر سال ۱۳۶۷ با شماره پرواز ۶۵۵ از فرودگاه بندرعباس به مقصد دبی به پرواز در آمد و تنها ۱۰ دقیقه پس از پرواز، در ارتفاع ۱۲ هزار پایی نزدیک تنگه هرمز و لارک بر فراز خلیج ‌فارس موردحمله ناو آمریکایی وینسنس قرار گرفت و تمامی ۲۹۰ سرنشین آن به شهادت رسیدند. در میان سرنشینان این هواپیما، ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال، ۵۳ زن و ۴۶ تبعه خارجی نیز حضور داشتند که جان خود را از دست دادند.

اما این حمله به چه دلیلی انجام شد. مهرماه سال ۱۳۶۶ زمانی که ناوگان آمریکایی، ناو گروه ایرانی را مورد حمله قرار داده بودند، یگان‌هایی از نیروی دریایی سپاه به فرماندهی شهید نادر مهدوی موفق به ساقط کردن یک فروند بالگرد «سوپرکبرا» آمریکایی شدند و این شد دلیلی بر حمله به مسافران بی‌دفاع هواپیمای مسافربری؛ زیرا این سیاست آمریکاست؛ وقتی زورت به نظامیان کشوری نرسید، مردم عادی و بی‌دفاع را بترسان!

 

آنچه در این ماجرا انتظار می‌رود این است که مقامات کشورمان ضمن اقدامات دیپلماتیک و تعقیب حقوقی، تعرض جنگنده‌های آمریکایی را بی‌پاسخ نگذارند و در ادامه «انتقام راهبردی» اقدام متقابل نه علیه مسافران عادی، بلکه علیه نظامیان  ‌تروریست آمریکایی را در دستور کار قرار دهند.