کد خبر: 190632

استفاده از ظرفیت اقتصادی اقلیم کردستان در شرایط تحریمی

یک استاد دانشگاه با بیان این که روابط ایران و اقلیم کردستان عراق به سرعت رو به بهبودی است، گفت: ما روابط اقتصادی بهتری با اقلیم کردستان داریم تا خود عراق و در شرایط تحریم و فشارهای آمریکا می‌توانیم از ظرفیت اقلیم در روابط اقتصادی به عنوان یک سرمایه استفاده کنیم.
اتاق خبر 24

جعفر حق‌پناه  با اشاره به سفری که وزیر خارجه کشورمان به بغداد و همچنین اربیل داشت، اظهار کرد: با توجه به دیدارها و ملاقات هایی که در سفر به اقلیم انجام شد، به نظر می رسد دو طرف از آن چالش ها و موانعی که بخاطر برگزاری همه پرسی استقلال خواهی کردستان عراق حدود سه سال پیش به وجود آمد، گذر کردند و به سرعت روابط رو به بهبودی است.

وی یادآور شد: تقریبا طی دو سال اخیر شاهد بودیم که دو بار وزیر خارجه ایران به اربیل سفر کرد همین طور وزرای اقتصادی مانند وزیر صنعت سفر داشته و نمایشگاه های تجاری - اقتصادی ایران در اربیل و سلیمانیه برگزار شده است، همچنین از طرف اقلیم کردستان هیات هایی به ایران آمدند.

این استاد دانشگاه افزود: بنابراین اکنون ما در مرحله گشایش در روابط هستیم و دو طرف نگاه مثبتی را دنبال می کنند و در این سفر نیز رسانه های کردستان عراق با نگاه ویژه ای به این سفر پرداختند.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان کرد: به نظر می‌رسد این که در ظاهر عده ای مطرح می کردند که اساسا جمهوری اسلامی ایران در عراق دچار مشکلاتی شده اما عملا این وضعیت در مورد اقلیم صادق نبود، در بغدادفواد حسین وزیر خارجه این کشور که کرد است از ظریف استقبال خوبی کرد لذا این ها سرمایه ای است که می تواند برای ایران و در شرایط تحریم و فشارهای آمریکا به وضع موجود کمک کند.

حق پناه با اشاره به این که دو کشور ایران و عراق در حوزه های اقتصادی- تجاری می توانند مکمل هم باشند و هم پوشانی اقتصادی قابل توجهی داشته باشند، گفت: اگر چه برخی از زیر ساخت ها فراهم نیست اما در حوزه ترانزیت و اتصال شبکه ریلی فعالیت هایی انجام شده که علاوه بر صادرات گاز می تواند در مورد سوآپ نفت هم کمک کند که به دلیل نا امنی و بی ثباتی داخل عراق و همچنین مساله کرونا هنوز فعال نشده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا