کد خبر: 190625

خوانش آمریکا از جدال عموزاده‌های سعودی بر سر تاج و تخت

با تشدید مشکلات جسمانی ملک سلمان و احتمال مرگ او، سرنوشت تاج و تخت پادشاهی عربستان و موضع آمریکا در میانه جدال شاهزاده‌های سعودی موضوعی قابل تامل است.
اتاق خبر 24

روز دوشنبه خبر انتقال پادشاه ۸۴ ساله عربستان به بیمارستان ملک فیصل به سرعت در صدر رسانه‌های خبری جهان قرار گرفت. پس از آن بود که اخبار ضد و نقیض از وضع سلامتی و احتمال مرگ ملک سلمان به سرعت در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد.

هر چند هنوز خبر موثقی از سلامتی ملک سلمان از منابع غیر سعودی اعلام نشده، گمانه زنی‌ها به سرعت به سمت مرگ او و جانشین احتمالی او جهت یافت. آنچه محتمل به نظر می‌آید این است که ملک سلمان خیلی زود مجبور است با تخت پادشاهی وداع کند.

در این میانه شانس ولیعهد فعلی سعودی‌ها برای تکیه زدن بر تخت پادشاهی بیش از سایرین است. بن سلمان از زمان رسیدن به ولیعهدی عربستان در سال ۲۰۱۷ که همزمان با برکناری محمد بن نایف، عموزاده و ولیعهد وقت عربستان رخ داد، تمامی اهمتام خود را در این مسیر به کار گرفته و برای تحقق این رویا با هیچکس سر شوخی ندارد. تا جایی که هر گونه تقلا برای تکیه زدن بر تخت پادشاهی حکم ماموریت انتحاری را خواهد داشت.

تلاش‌های های ولیعهد جوان سعودی برای رسیدن به تاج و تخت پادشاهی بر هیچکس پوشیده نیست، او در این مسیر از هیچ تلاشی مضایقه نکرده و به همین دلیل گروه زیادی از مخالفان و عموزاده‌های خود را راهی زندان و حصر خانگی کرد. تلاش بن سلمان برای رسیدن به پادشاهی به پیش از رسیدن به ولیعهدی برمی گردد، اهتمامی که تنها منوط به داخل عربستان نبود، بلکه در آن زمان بار‌ها و به شیوه‌های مختلف آمریکا را برای تصدی ولایت عهدی و برکناری بن نایف آماده کرده بود. اما در پس پرده سناریوی برکناری بن نایف چه کسانی بن سلمان را همراهی کردند؟

بن سلمان چگونه عموزاده سرشناس خود را از گردونه رقابت خارج کرد

در سال ۲۰۱۷ بن سلمان میزبان گروهی از نویسندگان طراز اول روزنامه‌های بزرگ آمریکا در سفارت این کشور در واشنگتن بود. از چهره‌های سرشناس رسانه‌ای حاضر در ضیافت محمد بن سلمان، توماس فریدمن از روزنامه نیویورک تایمز و دیوید ایگناتیوس از روزنامه واشنگتن پست را می‌توان نام برد.

این دو نویسنده سرشناس آمریکایی بعد‌ها مدتی نیز میهمان شاهزاده جوان سعودی در کاخ هایش در عربستان بودند. نتایج مثبت این دیدار‌ها خیلی زود با به رشته تحریر درآمدن مقالاتی در مدح و تحسین بن سلمان خود را نشان داد. مقالاتی که از بن سلمان چهره‌ای را ترسیم می‌کرد که دغدغه اصلاح کشورش را در سر دارد. این یعنی بن سلمان به خوبی در راستای اهداف خود گام برمی داشت.

منبع: خبرگزاری ایلنا