کد خبر: 190610

مصرف برق در تهران همچنان نگران کننده است

در حال حاضر شبکه برق استان تهران در شرایط پایدار قرار دارد، اما در صورت تداوم افزایش دمای هوا و با کوچکترین تغییر در الگوی رفتار مصرف مشترکان، ممکن است شبکه برق پایتخت با وضعیتی نامساعد و حتی خاموشی مواجه شود.
اتاق خبر 24

در حال حاضر ۴.۵ میلیون مشترک برق در تهران وجود دارد و تاثیر این تعداد در مصرف برق سراسری غیرقابل‌انکار نیست.

در حال حاضر شبکه برق استان تهران در شرایط پایدار قرار دارد، اما در صورت تداوم افزایش دمای هوا و با کوچکترین تغییر در الگوی رفتار مصرف مشترکان، ممکن است شبکه برق پایتخت با وضعیتی نامساعد و حتی خاموشی مواجه شود.

پایداری شبکه برق کشور در ۱۶ سال گذشته وعدم وقوع خاموشی گسترش یافته در کشور را در مقایسه با کشور‌های غربی همچون آمریکا که در این سال‌ها خاموشی‌های گسترده و طولانی را تجربه کرده، افتخارآمیز و با تکیه بر توانمندی فنی و مهندسی نیرو‌های نخبه و توانمند ایرانی و تولید بیش از ۹۰ درصد تجهیزات شبکه در کشور حاصل شده است.

باتوجه به هشدار‌های سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش دمای هوا در روز‌های آینده مصرف برق و استفاده از مصرف برق نه تنها در تهران بلکه در کشور افزایش میابد به طوری که طبق آمار شرکت توانیر هر درجه دما، ۱۵۰۰ مگاوات مصرف برق نیاز است.

روز گذشته هم دنبال افزایش پیک مصرف، برق برخی از ادارات پر مصرف در سطح پایتخت قطع شد، بر این اساس اداراتی که نسبت به تذکرات داده شده به ویژه در خصوص به کارگیری دیزل ژنراتور‌های خود تامین و خروج سامانه‌های سرمایشی از مدار بی توجه هستند قطع می‌شود.

مدیریت مصرف انرژی یک مسئولیت اجتماعی است و همه مردم باید به این مسئولیت عمل کرده و به همنوعان خود کمک کنند . ۱ کیلو وات ساعت انرژی، معادل مصرف برق ۴ دستگاه تنفس مصنوعی که یک شبانه روز کار کند است و اگر کولر گازی به جای درجه ۱۸ روی ۲۴ تنظیم شود ۱ کیلو وات در مصرف برق صرفه جویی می شود و در این شرایط کرونایی جان ۴ بیمار را نجات خواهد داد.

در این باره ناظریان قائم مقام شرکت توزیع برق تهران بزرگ در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: با افزایش دمای هوا و به دنبال آن رشد فزاینده مصرف برق و ضرورت مدیریت بار شبکه به منظور جلوگیری از بروز خاموشی، ظهر امروز همزمان با آغاز ساعت اوج مصرف میان روز، برق تعدادی از ادارات و نهاد‌های عمومی پرمصرف شهر تهران توسط نیرو‌های عملیاتی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، قطع شد.

او ادامه داد: توصیه ما به ادارات دولتی این است که یک ساعت قبل از تعطیل شدن، سیستم سرمایشی خود را قطع کنند و در این خصوص به منظور پایش کلیه ادارات ۲۵۰ اکیپ در شهر تهران از اول تیر برای نظارت میزان مصرف برق ادارات شهر تهران ساماندهی شده اند که در این طرح کلیه ادارات مهم شهر تهران پایش می‌شوند.

رعایت ۷۰ درصد ادارات تهران در زمینه الگوی مصرف برق

قائم مقام شرکت توزیع برق تهران بزرگ اضافه کرد: با آغاز این طرح، امروز هم با توجه به چندین نوبت بازدید انجام شده، بررسی منحنی بار مصرف به کمک کنتور‌های هوشمند، اطمینان از عدم همکاری در مدیریت بار علی رغم اطلاع رسانی‌های انجام شده و تسلیم اخطار قطع برق در روز گذشته، برق تعدادی از ادارات تهران شامل نهاد‌های دولتی و غیردولتی، قطع شد و این روند در روز‌های آتی نیز با جدیت ادامه خواهد داشت.

ناظریان گفت: خوشبختانه بیش از ۷۰ درصد ادارات در شهر تهران الگوی مصرف را رعایت کرده اند.

او در ادامه در خصوص اخطار به ادارات پر مصرف ادامه داد: ما به این ادارات اخطار‌های لازم را داده بودیم که متاسفانه به دنبال عدم توجه به اخطار، نسبت به قطع برق آن‌ها اقدام کردیم.

منبع: خبرآنلاین