کد خبر: 190609

الزام تأمین‌ امنیت شبکه‌های مجازی توسط کاربران

کاربران برای ارتقای امنیت شبکه‌های مجازی، ملزم به رعایت برخی نکات امنیتی هستند.
اتاق خبر 24

شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های اینترنتی هستند که در آن‌ها اطلاعات، مطالب و محتواهای کاربران به اشتراک گذاشته می‌شوند.

شبکه‌های اجتماعی بر پایه‌ تئوری معروف «شش درجه جدایی» به وجود آمده‌اند و جالب است پس از واقعه‌ ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا که نقاط ضعف دستگاه‌ها و لایه‌های امنیتی ایالات متحده را بیش از پیش آشکار کرد، ظن استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای جمع‌آوری اطلاعات و اشراف اطلاعاتی و یا حتی جاسوسی تقویت شد.

پس از وقوع این حادثه بود که شبکه‌های اجتماعی اینترنتی از رشد قابل توجهی برخوردار شدند، به نحوی که معروف‌ترین وب‌سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مثل ارکات، لینکداین، مای‌اسپیس، فیس‌بوک و توئیتر که بیشترین کاربران شبکه‌های اجتماعی را در دنیا به خود اختصاص دادند، پس از وقوع حادثه ۱۱ سپتامبر به وجود آمدند.

ظاهراً با توجه به شکست لایه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده در اشراف به القاعده و عدم شناخت قبلی این سرویس‌ها از عاملان حملات انتحاری به ساختمان‌های مرکز تجارت جهانی در نیویورک و ابهامات در چگونگی و کیفیت ارتباط آنان با سران القاعده، این نیازمندی در سیستم‌های اطلاعاتی و امنیتی به وجود آمد که دامنه‌ اشراف خود را در دنیا گسترش داده و به آن عمق ببخشند، لذا از شبکه‌های اجتماعی برای اشراف، تحلیل و بررسی رابطه‌ بین افراد، گروه‌ها، دسته‌ها و مطالعه‌ کیفیت و چگونگی رابطه‌های آن‌ها برای مقاصد اطلاعاتی استفاده می‌کنند.

کارکردهای شبکه‌های اجتماعی در هر کشور و هر جامعه‌ای متناسب با فرهنگ، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی است، از طرفی هم برخی از کارکردهای شبکه‌ای در اکثر جوامع با هم مشترک هستند.

مهم‌ترین کارکرد شبکه‌های اجتماعی ایجاد گروه‌ها و دسته‌های ارتباطی پیرامون است. همچنین کارکردهای اقتصادی، مبتنی بر بازاریابی اجتماعی نیز از دیگر کارکردهای این شبکه‌هاست. کارکرد دیگری که برای این شبکه‌ها متصور است، کارکرد سیاسی است.

شبکه‌های اجتماعی و حریم خصوصی و محرمانه بودن اطلاعات شخصی، یکی از مهم‌ترین و جنجالی‌ترین مباحثی است که از ابتدای همگانی شدن اینترنت و با ظهور شبکه‌های اجتماعی وجود داشته‌ است.

تقریباً هیچ کسی پیدا نمی‌شود که بخواهد اطّلاعات شخصیِ فردی و خانوادگی خود را به راحتی در اختیار دیگران بگذارد.

بر اساس سیاست محرمانه بودن، خدمات‌دهندگان و کاربران توافق می‌کنند که چه اطلاعاتی از آن‌ها به نمایش درآید یا به هر نحو مورد استفاده قرار گیرد. اگر به هر شکل دیگری، خارج از توافق‌نامه‌ محرمانگی، اطلاعات کاربران مورد سوءاستفاده قرار گیرد، کاربران امکان اقامه‌ دعوی و طرح شکایت را علیه وب‌سایت خدمات‌دهنده خواهند داشت.

معمولا در شبکه‌های اجتماعی، جزئی‌ترین اطلاعات کاربران نیز قابل دریافت و انتشار است. علاقه‌مندی‌ها، میزان تحصیلات، ارتباطات خانوادگی، ارتباطات دوستانه، شغل، محل زندگی، محل تحصیل و محل تولد و بسیاری از جزئیات دیگر مورد سوال قرار می‌گیرد. برخی از وب‌سایت‌های شبکه‌های اجتماعی، حتی رنگ مو، رنگ چشم و اندازه‌ قد کاربر را نیز می‌پرسند.

منبع: خبرگزاری ایرنا