کد خبر: 190607

چرا نرخ ارز و طلا کاهش یافت؟

نرخ دلار و طلا هفته گذشته به دلایل قابل تاملی سقوط کرد.
اتاق خبر 24

در آخرین هفته تیر ۹۹ شاهد ریزش چشمگیر قیمت در بازار ارز و طلا  بودیم که این موضوع  فعالان بازار های مالی را متعجب کرد البته بازار سرمایه از این قاعده مستثنی نبود و همگام با بازار ارز و سکه تصمیم به تغییر وضعیت خود گرفت به طوری که برخلاف هفته های گذشته شاخص بورس با اُفت مواجه شد.

بازار ارز در کاهش قیمت رکورد زد

در آخرین هفته تیر ۹۹، دلار و یورو به ترتیب با قیمت ۲۳ هزارو ۱۰۰ تومان و ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد که در روزهای بعد با کاهش قیمت مواجه شد به طوری که دلار با کاهش  حدود ۲ هزار و ۸۰۰ تومان به نرخ ۲۰ هزارو ۳۰۰ تومان خرید و فروش شد و یورو نیز ۲ هزارو ۱۰۰ تومان ارزان شد و در آخرین روز هفته با رقم ۲۳ هزارو ۳۰۰ تومان فروخته شد .

سکه  به کانال ۹ میلیون تومان نزدیک شد 

بازار طلا و سکه نیز همانند بازار ارز با ٱفت قیمت مواجه بود به طوری که در نخستین روز هفته سکه به قیمت ۱۱ میلیون و ۳۰ هزار تومان فروخته شد و طلای ۱۸ عیار نیز به نرخ یک میلیون و ۳۸ تومان رسیده بود.

در روزهای بعد ٱفت قیمت طلا و سکه تشدید شد و در برخی از ساعات معاملات کاهش قیمت به حدی بود که سکه وارد کانال ۹ میلیون تومان که در نهایت در آخرین روز هفته با کاهش حدود ۸۷۰ هزار تومانی قیمت سکه به رقم ۱۰ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان رسید.

هر گرم طلای ۱۸ عیار بیش از ۱۰۰ تومان کاهش یافت 

طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش ۱۰۸ هزار تومانی به  قیمت ۹۳۰ هزار تومان معامله شد .

با وجود افزایش اونس جهانی نرخ سکه و طلا کاهش یافت 

نادر بذر افشان دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: به طور کلی از ابتدای هفته نرخ  طلا و سکه به دنبال کاهش قیمت ارز در بازار روند نزولی را تجربه کرد و از نوسان کمتری برخودار بود.

اوافزود: در چهارمین هفته تیر ۹۹ انس جهانی حدود ۴۰ دلار  افزایش یافت که این افزایش در بازار‌های داخلی تاثیر چندانی نداشت البته حباب سکه در آخرین روز  هفته  ۸۰۰ هزار تومان بود.

اُفت قیمت ارز دلیل اصلی کاهش نرخ طلا و سکه 

بذر افشان تصریح کرد : اصلی ترین علت کاهش قیمت طلا و سکه ریزش قیمت دلاراست  که بر بازار های داخای تاثیر گذاشت و با وجود افزایش اونس جهانی شاهد کاهش چشمیگر نرخ طلا و سکه بوده ایم.

دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران گفت: با کاهش قیمت طلا و سکه ، شاهد کاهش ۷۰ درصدی تقاضا در بازار بوده ایم که امیدواریم با کنترل بیشتر بانک مرکزی بر بازار ارز ثبات در بازار طلا و سکه حاکم شود.

بورس وارد فاز استراحت شد 

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت : در آخرین هفته تیر ۹۹ با نزدیک شدن شاخص کل بورس به مرز ۲  میلیون واحد باعث شد بازار سرمایه در معرض شناسایی سود توسط معامله گران قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا