کد خبر: 190588

اهمیت سفر «الکاظمی» به ایران

لغو سفر نخست وزیر عراق را باید به فال نیک گرفت، چرا که پیش از سفر به ایران قرار بود سفر به عربستان سعودی انجام شود.
اتاق خبر 24

سفر «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، به عربستان سعوی به بهانه بستری شدن پادشاه این کشور در بیمارستان لغو شد، در حالی که اکنون مهره اصلی و تصمیم گیر در این کشور «بن سلمان» است.

به هر حال لغو سفر نخست وزیر عراق را باید به فال نیک گرفت، چرا که پیش از سفر به ایران قرار بود سفر به عربستان سعودی انجام شود که البته در این زمینه گمانه زنی‌هایی نیز صورت گرفته بود.

یکی از این گمانه زنی‌ها مطرح شدن عراق در جایگاه میانجی میان تهران و ریاض بود که هر چند این هدف رسما برای سفر «الکاظمی» به تهران تعریف نشده است اما اهمیت سفر وی به ایران به میانجیگری نیست.

هدف اصلی سفر نخست وزیر عراق به ایران را باید در مباحث تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی و البته نظامی دانست.

عراق اکنون دچار بحران‌های زیادی است، مهمترین آن، حضور نیورهای اشغالگر آمریکا در خاک عراق است.

عمده نا امنی‌ها و درگیری‌ها در عراق به خاطر وجود نیروهای آمریکایی است.

مردم و دولتمردان عراق نیز به اخراج آمریکایی‌ها واقف هستند اما واشنگتن همچنان اصرار بر ماندن در عراق دارد؛ اولویت اول دولت عراق باید تسریع در خروج آمریکایی‌ها باشد.

به هر حال لغو سفر «مصطفی الکاظمی» به عربستان، فرصت خوبی را ایجاد کرد تا بدون آن که نخست وزیر عراق به پای سخنان مقام‎های سعودی بنشیند، راهی ایران شد.

البته سفر «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه به بغداد یک روز پیش از سفر نخست وزیر عراق به ایران نیز یکی از اقدامات درخور توجه دستگاه دیپلماسی بود که باید آن را یک ابتکار عمل مناسب دانست.

ایران و عراق ظرفیت‌های زیادی برای همکاری‌های گسترده دارند.

ایران ظرفیت‌ صادرات کالاهای نیاز عراق را دارد؛ تنها کافی است موانع برداشته شود و بازار برای ارائه کالاهای ایران در عراق مهیا شود؛ از سوی دیگر ایران ظرفیت همکاری در زمینه صنعت نفت با عراق را نیز دارد.

ایران در زمینه صنعت نفت به خودکفایی رسیده و قرارگاه سازندگی تاکنون چندین پروژه نفتی را بدون آن که ذره‌ای از کمک‌های خارجی استفاده کند،‌ به ثمر رسانده است.

وزارت نفت می‌تواند برای نوسازی و بازسازی صنعت نفت عراق پیش قدم باشد و در این شرایط هم برای کشور ارزآوری کند و هم ایجاد اشتغال،‌ دیگر صنایع نیز ظرفیت و زمینه حضور در عراق را دارند.

منبع: میزان