کد خبر: 190568

به زودی پرداخت وام ازدواج الکترونیکی می‌شود

مدیرعامل بانک کشاورزی اعلام کرد که طبق جدیدترین مصوبه برای واحدهای تولیدی که از ویروس کرونا آسیب دیده‌اند؛ این بانک ۷.۵ درصد از بدهی را می‌گیرد و مابقی را پنج ساله امهال می‌کند که شرط این امهال، تولیدی بودن واحد است.
اتاق خبر 24

بانک کشاورزی به عنوان عضوی از شبکه بانکی کشور، به طور تخصصی در عرصه کشاورزی فعالیت 
می‌کند و هدف از تأسیس آن کمک به تأمین مالی بخش کشاورزی است تا تولیدات این بخش و سطح معیشت کشاورزان ارتقا پیدا کند. در این میان،  روح اله خدارحمی مدیرعامل این بانک ضمن بازدید از خبرگزاری ایسنا، با خبرنگاران این مجموعه به گفت وگو نشست که مشروح آن در ادامه آمده است. 

- توضیحی درباره عملکرد بانک کشاورزی بدهید؟

بانک کشاورزی خدمات متنوعی به جامعه کشاورزی ایران ارائه می‌کند که تأمین منابع برای پاسخگویی به نیازهای اعتباری بخش کشاورزی از جمله عمده‌ترین این خدمات است. در کنار این مأموریت اصلی، ارائه خدمات بانکی و تدارک ابزارهای پرداخت به ویژه بر مبنای فناوری‌های جدید هم از جمله خدمات این بانک به شمار می‌رود و ما در حال حاضر جزو چهار بانک بزرگ کشور از نظر شبکه خدمت رسانی و ابزارهای نوین خدمات بانکی هستیم. همچنین در اجرای طرح توسعه مشاغل روستایی در مدت دو سال گذشته این بانک معادل ۵۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات جدید به جامعه روستایی و عشایری کشور با نرخ متوسط شش درصد پرداخت کرده که بخشی از این تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی و نصف دیگر آن از سوی بانک کشاورزی تأمین شده است. علاوه بر این، در سال گذشته ۱۰۱۲ هکتار گلخانه به سطح گلخانه‌های کشور اضافه کردیم که امسال هم این روند را ادامه می‌دهیم. 

_ بانک کشاورزی چه میزان تسهیلات معوق از مشتریان خود دارد؟

بانک کشاورزی در مقایسه با بانکهای دیگر، بیشتر درگیر چالش مطالبات معوق است، زیرا بخش کشاورزی مخاطرات بیشتری دارد و فعالان این بخش با انواع ریسک‌ها روبهرو هستند که در نهایت درآمد آنها را با مشکل مواجه می‌کند. مجموع مطالبات این بانک از فعالان بخش کشاورزی حدود ۱۱۸ هزار میلیارد تومان است که در پایان سال رقم مطالبات معوق به ۹۰۰۰ میلیارد تومان رسید و براین اساس نسبت مطالبات غیرجاری به زیر ۱۰ درصد رسید اما اکنون این رقم به ۱۶ درصد رسیده است. همچنین، سال گذشته ۵۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردهایم و در پایان خرداد مانده تسهیلات بانک ۱۱۸ هزار میلیارد تومان و مانده سپردههای بانک معادل ۱۲۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت سپرده به اعتبار بانک هم بزرگتر از یک است. 

_ با تمکین بانک‌ها از نرخ سود سپرده بانکی آیا میزان سپرده ها در بانک ها تغییر کرده است؟

با تغییر نرخ های سود، نوع سپرده تغییر می کند و جریان سپرده گذاری مردم در بانک ها در کل تغییر نکرده است، حتی سپرده های مدت دار بانک هم رشد کرده اما انتظار می رود که رشد سپرده های جاری بیشتر باشد. 

منبع: خبرگزاری ایسنا