کد خبر: 19055
دانشنامه/

مرتضی آقا تهرانی کیست؟

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی در سال 1336 متولد شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی در تاریخ ۱/۱/۱۳۳۶ متولد شد.

پدرش حاج اکبر کاسب جوانی بود که به شغل سماورسازی در بازار اصفهان مشغول بود.

حاج آقا تهرانی دوران طفولیتش را در خانه‌باغی در محله «تلّ واژگان» که عوام آن را «تلّ واسگان» می‌نامند و به همراه پسر عمو‌هایش سپری کرد. در آن روز‌ها، به جای مهد کودک، بچه‌ها را به نزد افراد با ایمان، با حوصله، قدری با سواد، باتجربه، و سال‌خورده می‌فرستادند و اصطلاحا می‌گفتند: بچه‌ها می‌روند «کار».

 

مرتضی آقا تهرانی

 

هنوز به سن مدرسه نرسیده بود که به «دبستان تعلیمات دینی» رفت. در زمان شاه، این دبستان‌ها در کل ایران زیر نظر یک روحانی به نام آقای شیخ عباس اسلامی اداره می‌شد. مدیر مدرسه‌ وی، حاج شیخ حسین خادم‌الذاکرین بود. در این مدرسه تعلیمات دینی و قرآن بیشتر از مدارس دیگر رونق داشت. صبح‌ها به جای سرودهای ملی، وطنی و دعا به جان بی‌مقدار شاه، ذکر شریف: «رَضیتُ بِاللهِ رَبّاً وَ بِالإسلامِ دِیناً...» را سرِ صف می‌خواندند و بچه‌ها به کلاس می‌رفتند. وی تا سال ششم ابتدایی را در مدرسه تعلیمات دینی گذراند. در سال‌های دبستان و دبیرستان معمولاً سر صف قرائت قرآن می‌کرد.

آقا تهرانی پس از آن به دبیرستان نشاط رفت که بنا بر قول خودش با این‌که کادر دبیرستان خوب بودند،با آغاز دوره دبیرستانِ مرتضی آقا تهرانی، تحولاتی در محلهٔ زندگی آن‌ها رخ داد.آیت‌الله فاضل (رحمه‌الله) از جمله اساتید حجت الاسلام آقا تهرانی بود که نقشی اساسی و کلیدی در سرنوشت وی داشته است.وی در کنار درس‌های دبیرستان، برخی از درس‌های طلبگی، مثل «تبصره المتعلمین» (فقه عربی از علامه حلی)، «عوامل فی النحو»، «اشعار جرجانی»، قدری از «جامع المقدمات» چون: «شرح الامثله»، «صرف می‌ر» و «رسالهٔ توضیح‌‎المسائل» را هم نزد آیت‌الله فاضل (رحمه‌الله)، به پیشنهاد خود ایشان خواند.

وی در سال یازدهم دبیرستان، دبیرستان را‌‌ رها کرده، و با تحریک و تشویق آیت‌الله فاضل (رحمه‌الله) و به قصد ورود به حوزه، عازم قم شد. البته، حاج اکبر معتقد بود که بچه‌ها باید کار یاد بگیرند. به همین دلیل هم، مرتضی روزهای تعطیل نزد پدر می‌رفت تا کار کردن بیاموزد. وقتی قصد رفتن به قم را داشت، در سنگ‌تراشی و سنگ‌کاریِ ساختمان فردی زبردست، و کمک خوبی برای پدر بود و همین امر قدری اجازه ترخیص را برای پدر دشوار می‌کرد. بعد‌ها حاج اکبر از اجازه ترک کار و رفتنِ مرتضی به قم به عنوان بزرگ‌ترین گذشتِ عمر خویش یاد کرد.

در سال چهارم طلبگی، به دلائلی از مدرسه حقانی بیرون آمد و با حدود بیست‌وپنج نفر از دوستان در ساختمانی زندگی می‌کرد که تحت نظارت حضرت آیت‌الله استاد مصباح (حفظه الله) بودند.

ازدواج در زمان مبارزه

مرتضی آقا تهرانی در سال آخری که در مدرسه حقانی بود، تصمیم به ازدواج گرفت. در طی سفری که به مشهد مقدس داشت، در حرم مطهر از آقا خواست مقدمات ازدواج او با دختری با هفت ویژگی را برایش فراهم کنند و هر کدام از ویژگی‌ها هم که غلط است خودشان اصلاح کنند. بیش از دو دقیقه طول نکشید که با پیرمردی برخورد کرد که بعد‌ها پدرخانمش شد. جالب آن‌که پیرمرد هم درست در‌‌ همان لحظات از امام هشتم (علیه‌السلام) داماد شایسته‌ای طلب کرده بود و آقا حاجت هر دو زائرشان را هم‌زمان روا کردند.

کم‌کم مقدمات ازدواج فراهم شد. در سال ۵۷ پس از مدت زیادی که به علت تنگدستی و مشکلات مالی زیاد عقد بسته مانده بودند، با توکل فراوان و با کمک و مساعدت آیت‌الله فاضل، همسرش را به قم آورد تا زندگی مشترکشان را آغاز کنند. شیخ مرتضای جوان در سال ۵۸ برای اولین‌بار پدر شد. هیچ‌چیز، زن و زندگی و حتی فرزند، مانع از فعالیت‌های او، خصوصاً در آن سال‌های بحرانی انقلاب نشد. وی با زن جوان و فرزند شیرخوارش به شمال کشور می‌رفت تا مردم را آگاه کند و تفکرات پوچ و بی‌پایه‌ و اساس مدعیان خلق، فدائیان و کمونیست‌ها را به آن‌ها بشناساند. در سال ۶۱، وقتی منتظر تولد فرزند دومش بود، به همراه پدر و چند تن از بستگان نزدیکش عازم سفر حج بیت‌الله الحرام شد. چند روز پس از بازگشت، فرزند دومش هم به دنیا آمد.

حضور در عملیات‌های مختلف ۸ سال دفاع مقدس

در آن سال‌ها از طلاب پرتلاش مؤسسه در راه حق بود که تحت اشراف حضرت آیت‌الله مصباح (حفظه‌الله)، برخی علوم روز را به صورت تخصصی می‌خواندند. حاج شیخ مرتضی در فراگیری علم جدیت داشته و حتی حاضر نبود یک روز از عید نوروز را هم تعطیل کند. آن سال‌ها مقارن با جنگ تحمیلی هم بود. با وجود تکلیف سنگین دفاع و با وجود این جدیت در امر تحصیل، بار‌ها بنابر وظیفه، در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حاضر شد و به عنوان روحانی در عملیات‌های مختلفی چون نصر۴، فتح ماووت، والفجر ۸ و... شرکت کرد. در‌‌ همان سال‌های ابتدای جنگ، دو برادرش را از دست داد؛ شهید مصطفی ردانی‌پور، که هم‌درس و هم‌فکر و رفیق صمیمی‌اش بود و شهید مصطفی آقاتهرانی، که برادر کوچک‌ترش بود و در فراق هر دوی آن‌ها بسیار سوخت. دیری نگذشت که عمویش نیز به جمع شهداء پیوست. برادرش در عملیات فرمانده کل قوا در دارخوین، عمویش در عملیات رمضان و شهید ردانی‌پور در حاج عمران عروج کرد. از عمو و مصطفی ردانی‌پور بدن و قبری نمانده، گرچه آن‌ها زندهٔ همیشگی‌اند.؛ ولی مصطفی، برادرش، در گلزار شهدای اصفهان در جمع یاران صدیقش آرمیده است.در سال ۶۵ فرزند سومش هم به دنیا آمد.

 

مرتضی آقا تهرانی

 

تلاش برای کسب مدارج بالای علمی

وی گذشته از فقه و اصول، در حوزه، تفسیر قرآن را خدمت حضرات آیات: خزعلی، جوادی آملی و بیش از همه، استاد مصباح تلمذ کرده است. فلسفه را به طور عمده، نزد آیت‌الله مصباح (حفظه‌الله) خواند. «آموزش فلسفه» (که بعد‌ها کتاب شد)، «اسفار اربعه» و «برهان شفای بوعلی» را از خدمت ایشان درس گرفت و بحث کرد. جلد نهم «اسفار» را که بحث «علم‌النفس» است، (با توجه به رشته مورد علاقه‌اش که روان‌شناسی بود) خدمت استاد فیاضی و چند تن از دوستان هم‌رشته‌ای بحث کرد. علم کلام را توسط مرحوم آقا طه کافی (رحمه‌الله)، از کتاب «شرح تجرید» جناب علامه فراگرفت. دروس حوزوی را نزد اساتید مشهوری چون: آیت‌الله سید کاظم حائری، آیت‌الله احمد پایانی، آقای اعتمادی، آیت‌الله بحرینی و... آموخت. دروس خارج فقه را از محضر آیت‌الله بهجت (رحمه‌الله) و آیت‌الله مظاهری (حفظه‌الله) بیش از همه درس گرفت. از محضر بسیاری دیگر از فضلا، هم‌چون آیت‌الله بهجت (قدّس‌سرّه)، آیت‌الله صافی اصفهانی (رحمه‌الله)، آیت‌الله کشمیری (رحمه‌الله)، آیت‌الله پهلوانی (رض) و... بهره‌های معنوی نیز برد. پس از دریافت کار‌شناسی، کار‌شناسی ارشد در روان‌شناسی را از مؤسسه امام خمینی (ره)، که آن روز‌ها به نام بنیاد باقرالعلوم (علیه‌السلام) شناخته می‌شد، دریافت کرد.

سفر به غرب برای تحصیل

سپس در غالب یک گروه دوازده نفره، زیر نظر حضرت آیت‌الله مصباح (حفظه‌الله) برای کسب علومِ روز، به همراه زن و فرزند عازم غرب شد. قصهٔ پشتکار وی در آن‌جا، از زبان خانواده‌اش واقعا شنیدنی است. توکل و توسل در آن بلاد کفر، بیش از پیش به یاریِ پشتکار حاج شیخ مرتضی آمدند. سال اولی که به کانادا هجرت کرده بود، خبر فوتِ شهادت‌گونه پدرش، او را به ایران خواند. حاج اکبر در بازگشت از سفر مشهد مقدس طی سانحه تصادف جان به جان‌آفرین تسلیم کرده بود. شاید حاج اکبر سواد آن‌چنانی نداشت، اما یک مسلمان و شیعه واقعی بود که می‌توان وی را اولین معلم و استادِ فرزند به حساب آورد. (بعد از آن‌که شیخ مرتضی حالات پدر را برای استادش، آیت‌الله بهجت (رحمه‌الله) بازگو کرده بود، ایشان فرموده بودند: «ناراحت نباش! او با شهداست؛ این‌گونه افراد به افسانه می‌مانند.») حاج شیخ مرتضی هنوز هم موفقیت‌هایش را مرهون دعای خیر و رضایت قلبی والدینش می‌داند.

به مراسم تشییع و تدفین پدر نرسید. برای چهلّم پدر چند روزی به ایران آمد و دوباره در میان نگاه‌های نگران و پر از غم و غصهٔ مادر، به کانادا بازگشت. وی از دانشگاه «مک‌گیل» مونترال مدرک فوق‌لیسانس عرفان گرفت. سپس به آمریکا مهاجرت کرد و از دانشگاه «سونی بینگ همتون» مدرک فوق‌لیسانس فلسفه غرب گرفت. در کنار مطالعه سنگین و شبانه‌روزی، مسئولیت امامت جمعه و جماعت و ادارهٔ «مؤسسه اسلامی نیویورک» را هم به عهده داشت. مؤسسه اسلامی نیویورک در زمان حضور حاج شیخ مرتضی بسیار زنده و پررونق بود. جلسات بین‌الادیان، بین‌المذاهب، پرسش و پاسخ، مسابقات قرآنی، سخنرانی‌های هفتگی، نظارت بر امور مدارس مؤسسه، دعای کمیل، دعای ندبه، مراسم عزاداری محرم، مراسم ویژه ماه مبارک رمضان، نماز جمعه و جماعات و... با حضور ایرانیان مقیم نیویورک برگزار می‌شد. او با اخذ مدرک دکترای «فلسفه عرفان»، کار درسی‌اش را در آن‌جا به اتمام رسانید. علی‌رغم اصرار شدید مردم و برخی مسئولین، مؤسسه را‌‌ رها کرد و از نیویورک به قم بازگشت. مهاجرت او به غرب، حدود هشت سال و نیم طول کشید. یعنی سه سال و نیم در کانادا و پنج سال در آمریکا. (۷۹-۷۱ )

بازگشت از غرب و حضور فعال در مؤسسه امام خمینی (ره)

پس از بازگشت به قم، با راه‌اندازی واحد «تربیت مربی اخلاق» در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، فعالیت خود را آغاز کرد و در کنار آن به امر تألیف نیز پرداخت. وی هم‌چون قبل، امر تعلیم و تعلّم را اصل در زندگی قرار داده بود. او هم‌چنین چند سالی مسؤلیت تربیت و تدریس آن را در جامعه الزهرا (علیه‌السلام) پذیرفت.

استاد حوزه قم

پس از ورود به ایران و گذشت شش ماهی از سکونت در قم بود که در دیداری که با استاد بزرگوار، آیت‌الله مظاهری (زید عزَه) داشت، حضرتِ ایشان از تدریس فقه و اصول در حوزه سراغ گرفته و پس از آن فرموده بودند که آیا مرا مجتهد می‌دانی؟ او در پاسخ می‌گوید البته. استاد می‌فرمایند: «حکم می‌کنم که یک خارج فقه در حوزه تدریس کنی!» پس از آن، با همه اشتغالات، شرکت در این درس را بر خود ضروری می‌بیند.

مسؤلیت نمایندگی مردم

بر مبنای تشخیص تکلیف و مشورت با اساتید، به ویژه استاد معظم حضرت آیت‌الله بهجت (قدّس سرّه)، علی‌رغم میل باطنی خود و خانواده‌اش، در سال ۱۳۸۶، برای حوزه نمایندگی تهران کاندیدا شد و در انتخابات مجلس شرکت کرد. رأی فراوان مردم شریف تهران، شهرری، اسلام‌شهر و شمیرانات، آقا تهرانی را در جایگاه دوم منتخبینِ مردم برای ورود به مجلس شورای اسلامی قرار می‌دهد.

وی دوره هشتم را در مجلس به انجام وظیفه گذراند. پس از آن بار دیگر در دوره نهم کاندیدای مجلس می‌شود و این بار، چهارمین منتخب مردم تهران و حومه می‌شود. وی هم‌اکنون در مجلس شورای اسلامی مشغول انجام وظیفه است.

تحصیلات:

- اجتهاد در فقه و اصول

- متخصص در فلسفه، عرفان، روان‌شناسی، علوم تربیتی و اخلاق (قم)

- دکترای فلسفه عرفان (سونی بینگ همتون؛ نیویورک)

- کارشناسی‌ارشد در رشته روان‌شناسی (ایران)

- کارشناسی‌ارشد در رشته عرفان (کانادا)

- کارشناسی‌ارشد در رشته فلسفه غرب (آمریکا)

سوابق:

- نماینده مراجع بزرگوار تقلید، آیات عظام: بهجت، مظاهری و... و رهبر معظم انقلاب.

- امام جمعه، نماینده جامعه مسلمین و سرپرست اسبق مؤسسه اسلامی نیویورک.

- استاد اخلاق هیئت دولت، دوره نهم و بخشی از دوره دهم.

- نماینده مجلس شورای اسلامی؛ دوره هشتم و دوره نهم.

- عضو هیئت علمی و مسئول تربیت مربی اخلاق مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره).

- تألیف ده‌ها مقاله و بیش از ۲۰ عنوان کتاب در حوزه مباحث دینی، روان‌شناختی، تربیتی، اخلاقی و...

- ریاست هیئت امناء چندین مرکز پژوهشی، علمی، فرهنگی در ایران.

- ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در اولین سال دوره دهم؛ و اینک، نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی.

- دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی.

هم اکنون نیز نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.