کد خبر: 190547

آلودگی هوا در تابستان خطرناک‌تر است؟

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به دلایل افزایش آلاینده ازن در هوای پایتخت گفت: آلودگی هوای تابستانی تهران تا وزش باد و‌ یا ایجاد ابرناکی ادامه دارد.
اتاق خبر 24

 آلودگی هوا چند روزی است که دست از سر تهران بر نمی‌دارد و در تابستان داغ کرونا ی، در حال جولان دادن است. بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا، هوای پایتخت در روزهای متوالی از هفته گذشته تاکنون آلوده و ناسالم بوده است و میزان غلظت آلایندگی در ساعات بعداز ظهر شدت ‌یافته و دربرخی روزها شاخص‌کیفیت هوا حتی به ۱۹۵ و ۲۰۰ هم رسیده است. شاخصی که در پاییز و زمستان مدارس را به تعطیلی می‌کشاند و سبب بروز دردسرهای فراوان می‌شد. 

 سال گذشته هم بحث آلودگی هوا در تابستان داغ بود و بسیاری آن را ناشی از اجرای طرح جدید ترافیک می‌دانستند اما امسال وضعیت به دلیل شیوع کرونا متفاوت شده و حتی در روزهایی که طرح ترافیک لغو و یا به صورت ناکامل اجرا شد هم آلودگی هوای تابستانی به وقوع پیوست، آلودگی که کارشناسان آن را ناشی از افزایش غلظت ازن می‌دانند. درباره دلایل بروز آلودگی هوای تابستان و راهکارهای مقابله با آن در پایتخت با حسین شهیدزاده، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به بحث و گفت‌وگو نشستیم که جزئیات آن به شرح ذیل است:

 

 شهرداری تهران چه اقدامی جهت مقابله با آلودگی هوا در شرایط کنونی انجام داده است؟ 

شهیدزاده: ابتدا باید به این نکته توجه داشت که اگر انتظار و مطالبه وجود دارد که آلودگی هوا در پایتخت کاهش یابد، لازم است اقدامات و برنامه‌هایی جامع صورت گیرد و گرنه اینکه توقع داشته باشیم خود به خود آلودگی کاهش یابد این موضوع محقق نخواهد شد و حتی وضعیت بدتر می‌شود.قانون تکلیف همه دستگاه‌ها را در این زمینه مشخص کرده و بر اساس قانون هوای پاک وزارت نفت، صمت و وزارت کشور و شهرداری‌ها مسؤولیت دارند که اقداماتی را جهت کاهش آلودگی هوا در شهرها انجام دهند.

فقط شهرداری عامل مقابله با آلودگی هوا نیست

هر چند که در حال حاضر وضعیت کشور به دلیل کرونا و تحریم‌های ظالمانه دشمنان متفاوت از قبل شده و پیش بردن برنامه‌ها پیچیده‌تر شده است ولی همه دستگاه‌ها وظیفه دارند که به مسؤولیت قانونی خود عمل کنند تا در زمستان و تابستان گرفتار آلودگی هوا نشویم که شهرداری هم گام‌های موثری در این زمینه برداشته ولی باید این موضوع به صورت جمعی مورد توجه قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا