کد خبر: 190544

پیش بینی تداوم بحران در بازار جهانی نفت

در حالی که اقتصاد جهان آهسته روند بهبود را در پیش گرفته و در حال کمر راست کردن از بحران کروناستT اما بعید است که به این زودی‌ها شاهد بهبود اوضاع در بازار جهانی نفت باشیم.
اتاق خبر 24

در حالی که اقتصاد جهانی روند بهبود اوضاع و کمر راست کردن را آغاز کرده اما خسارت سنگینی به صنعت نفت جهانی طی ماه‌های گذشته وارد شده و این صنعت همچنان با بحران تداوم خسارت‌های وارد شده و مازاد عرضه به بازار دست و پنجه نرم خواهد کرد و این بدان معناست که بعید است شاهد بهبود اوضاع در بازار نفت باشیم.

کاهش اخیر قیمت نفت نشاندهنده پایان روند افزایش قیمت این حامل انرژی است که از دهه 2000 میلادی شروع شد.

برای کشورهایی که همچنان به درآمدهای حاصل از صادرات نفت وابسته هستند سقوط اخیر قیمت نفت به افزایش بی‌ثباتی سیاسی منجر شده است.

 

تقاضا به قدری در ماه آوریل کاهش یافت که قیمت نفت آمریکا به زیر صفر دلار رسید چرا که دیگر جایی برای ذخیره نفت و نگهداری از آن باقی نمانده بود و شرکت‌ها مجبور شدند، در مقطعی اگرچه کوتاه برای فروش نفت خود به خریداران حتی پول هم بدهند.

اگرچه انتظار می‌رفت این مسئله کوتاه مدت باشد اما ممکن است شاهد ادامه تبعات آن باشیم.

از طرف دیگر شاهد موج ورشکستگی شرکت‌های نفتی به خصوص در آمریکای شمالی بوده و هستیم.

ارزیابی‌ها حاکی از آن است که حدود 400 شرکت نفتی وگازی فقط طی چند ماه سپری شده از سال 2020 اعلام ورشکستگی کرده‌ا‌ند.

*جنگ نفتی روسیه و عربستان

پس از آنکه شاهد اعمال محدودیت در فعالیت‌های اقتصادی در بسیاری از شهرهای جهان برای کنترل کرونا بودیم برای بسیاری از تولید کنندگان نفت منطقی بود که عرضه خود را کم کرده و مشکل کمبود جا برای انبار نفت را حل کنند.

گروه اوپک پلاس تاثیر قابل توجهی بر قیمت گذاری نفت در بازار جهانی دارد و این گروه که شامل اعضای اوپک و دیگر تولید کنندگان اصلی نفت نظیر روسیه است حدود نیمی از کل نفت جهان را تولید می‌کند.

بالا گرفتن اختلاف بین روسیه و عربستان و ورود دو کشور به جنگ بر سر قیمت نفت در ماه مارس به کابوسی برای جهان تبدیل شد.

روسیه در نشست اوپک پلاس از کاهش عرضه خودداری کرد و در عوض عربستان تصمیم گرفت تا عرضه نفت به بازار جهانی را افزایش دهد.

در آن زمان روسیه وعربستان در حالی که شاهد سقوط سنگین تقاضا در بازار بودیم تا توانستند نفت به جهان عرضه کردند.

در ماه آوریل کار به جایی رسید که قیمت در بازار جهانی سقوط کرد و شرکت‌های نفتی مجبور شدند برای عرضه نفت خود حتی پول هم بدهند.

در ماه آوریل کشورهای اوپک پلاس از جمله روسیه وعربستان توافق کردند تا عرضه نفت به بازار جهانی را مجموعا 9.7 میلیون بشکه در روز کاهش دهند و این رقم در حدود ماه ژوئن به 7.7 میلیون بشکه در روز کاهش یابد و تا پایان سال ادامه پیدا کند.

از ابتدای سال 2021 نیز این کشورها 5.8 میلیون بشکه از تولید خود پایین نگه خواهند داشت و این توافق تا آوریل 2022 پابرجا خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا