کد خبر: 190539

توافق ایران و چین ضربه محکمی به جایگاه آمریکاست

نشریه فوربس توافق ایران و چین را ضربه محکمی به جایگاه آمریکا و گامی دیگر برای عقب‌گرد واشنگتن از نظام بین‌المللی دانست.
اتاق خبر 24

نشریه آمریکایی فوربس در گزارشی تحلیلی به توافق ۲۵ ساله ایران و چین اشاره کرد و نوشت: ایران و چین اخیرا یک قرارداد ۲۵ ساله برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی را امضا کرده اند. واضح است که این توافق با اینکه جزئیات آن هنوز فاش نشده است، یک گام بلند ایران به سمت شرق است.

در این گزارش آمده است: توافق ایران و چین، بیش از پیش موقعیت آمریکا را در غرب آسیا تضعیف خواهد کرد. این توافق برای ایالات متحده که پیش از این از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خارج شده و سازمان بهداشت جهانی را ترک کرده است، یک گام دیگر برای عقب‌گرد از نظام بین‌المللی محسوب می‌شود.

این نشریه آمریکایی با اعلام اینکه برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم است که نقش رهبری آمریکا در سطح جهانی در حال کوچکتر شدن است تاکید کرد رویه‌های بین المللی در سال‌های گذشته به گونه‌ای تغییر کرده است که به ضرر آمریکا و به سود چین بوده است.

آمریکا در سال‌های گذشته با اعمال تعرفه و جنگ تجاری با چین و حتی متحدانش، سیاست خارجی خود را تغییر داده است؛ پس از آن هم از توافق آب‌وهوایی پاریس خارج شد، از توافق ترانس-پاسفیک عقب‌نشینی کرد و از توافق هسته‌ای ایران هم بیرون آمد؛ ایالات متحده بین خود و ناتو فاصله انداخت و پیمان تجاری با مکزیک و کانادا (نفتا) را ملغی کرد.

به دنبال اقدامات آمریکا و تنش‌های تجاری با دیگر کشورها، شرکت‌های آمریکایی جستجو برای دستیابی به تامین‌کنندگان و مشتری‌های جدید را آغاز کردند. همزمان کشور‌های دیگر جهان به دنبال توافق‌های تجاری جدید مانند توافق تجاری ژاپن با اروپا بودند.

منبع: خبرگزاری ایرنا