کد خبر: 190530

دفن 7167 نفر از مبتلایان به کرونا در بهشت زهرا

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در یک ماه اخیر 14 هزار نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌ بستری شده‌اند، گفت: تا کنون 7167 نفر از متوفیان کرونا در بهشت‌زهرا (س)‌دفن شده‌اند.
اتاق خبر 24

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود درباره پراکندگی ویروس کرونا در پایتخت، گفت: اپیدمی‌های مهمی در ایران وجود داشته که طاعون شیرویه در سال‌های 627 و 628 میلادی مرگ نیمی از جمعیت را در زمان ساسانیان به همراه داشت ،همچنین آبله در سال 1237 هجری شمسی و طاعون قرن 14 میلادی در ایران سبب مرگ یک سوم جمعیت کشور در آن زمان شد.آخرین اپیدمی نیز در کشور مربوط به سارس در سال 2003 و آنفلوآنزا پرندگان در سال 2005 بود.

وی افزود: اولین مرگ ناشی از ویروس کرونا را در تهران اول اسفند داشتیم و این نشان می‌دهد که ورود کرونا به ایران خیلی قبل‌تر از تاریخ رسمی اتفاق افتاده و احتمالاً کسی خبر نداشته است.

این عضو شورای شهر تهران گفت:‌امروز بیش از 7167 مورد از افرادی که مبتلا به ویروس کرونا در بهشت‌زهرا (س) دفن شده‌اند.

خداکرمی گفت: توصیف اپیدمیولوژی و شاخص‌های دموگرافیک کووید ـ 19  در تهران با استناد به جمعیت تحت پوشش سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران انجام گرفت و مطالعه در این سه دانشگاه نتایجی را به همراه داشت.

وی گفت: متأسفانه در یک ماه گذشته 14 هزار نفر در پایتخت به دلیل کرونا بستری شده‌اند و یافته‌های این سه دانشگاه نشان می‌دهد که از 14 فروردین که مطالعه میان 275 هزار شرکت‌کننده صورت گرفته علائم ویروس وجود داشته است، اما در طول انجام این مطالعه تعداد 3696 نفر از بیماران در تهران که نتیجه تست پی‌سی‌آر آنها مثبت بوده است وارد مطالعه شده‌اند.همچنین از تعداد کل افراد مورد مطالعه (550 نفر)، معادل 14.9 درصد فوت شده‌اند که نشان می‌دهد میزان کشندگی بیماری در موارد بستری 14.9 درصد است.

این عضو شورای شهر تهران افزود: از نظر تحصیلات 62 درصد مبتلایان زیر دیپلم بوده‌اند و جالب اینکه میزان مرگ‌ها در میان آنها بیشتر بوده همچنین متأهل‌ها بیشترین میزان ابتلا را داشته‌اند.

خداکرمی ادامه داد: مطابق بررسی‌های انجام گرفته هیچ منطقه‌ای در تهران موفق به کنترل ویروس نشده در اواسط اردیبهشت 9 مرگ در تهران داشتیم ولی دیروز 101 مورد مرگ در پایتخت ثبت شد و این نشان می‌دهد سطح ابتلا رو به افزایش است.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران ادامه داد:‌بیشتری مراجعه افراد به دلیل سرفه و تب بوده و  در میان فوت‌شدگان آمار تب وجود داشته است و مهمترین دلیل مراجعه‌شان تنگی نفس گزارش شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا