کد خبر: 190499

پرچم جمهوری اسلامی چگونه طراحی و ایجاد شد؟

پرچم هر کشوری برخاسته از فرهنگ و آداب و رسوم همان ملت است.
اتاق خبر 24

هر کشوری همانند نامش، پرچم و نشانی دارد که در شناخت آن کشور نقش مهمی ایفا می کند و نشان دهنده انگیزه ها، آرمان‌ها، چگونگی نگرش سیاسی، مذهب و فلسفه یک ملت و بیان کننده شرایط جغرافیایی فرهنگی و حوادث سرنوشت ساز در تاریخ یک ملت است.

 

پرچم هر کشوری برخواسته از فرهنگ و آداب و رسوم همان ملت است، می‌توان گفت پرچم ویترین هر کشوری بوده که نشان می دهد مردم و نظام آن کشور پیرو چه چیزی هستند. ۱۹۷ کشور در جهان به رسمیت شناخته شده اند که همگی آنها طبق قوائد بین‌المللی پرچمی چهارگوش دارند به جز یکی از آنها، کشوری به نام نپال با پرچمی عجیب غریب.

پرچم ایران در زمان هخامنشیان

پرچم زندیان

پرچم ایران مثل پرچم بسیاری از کشورها از قبیل فرانسه، بحرین، عربستان و هند دستخوش تغییرات بسیاری بوده است. انتخاب رنگ‌های سبز و سفید بی‌ارتباط با سنت‌های شیعی و اسلامی نیست و سرخ نشان‌دهنده‌ قدرت نظامی بوده است. بعد‌ها نشان پرچم تعبیری منطقی به این صورت یافت که رنگ سبز به‌عنوان نشان اسلام، رنگ سفید نشان صلح و سرخ نشان رشادت و دلاوری تفسیر شد. نشان کنونی در پرچم ایران، نشان جمهوری اسلامی نام دارد که این نشان بیان‌گر کلمه مقدس "الله" و شعار اسلامی "لا اله الا الله" است که روی رنگ سفید پرچم قرار گرفته‌است. 

منبع: خبرآنلاین