کد خبر: 190468

عربستان عرضه نفت خام را کاهش می دهد

آرامکو در اوایل همین هفته به خریداران نفت سنگین عربستان در چین، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و هند اعلام کرد عرضه درجات سنگین نفت خام این کشور در ماه اوت کاهش می یابد.
اتاق خبر 24

شرکت نفت دولتی آرامکوی عربستان بارگیری محموله‌های نفت خام سنگین و متوسط خود را در ماه اوت به مقصد حداقل 6 کشور آسیایی کاهش می دهد.

آرامکو در اوایل همین هفته به خریداران نفت سنگین عربستان در چین، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و هند در مورد کاهش عرضه خبر داد. این چهارمین ماه پیاپی است که شرکت آرامکوی عربستان عرضه درجات سنگین نفت خود را پایین می آورد.

 عربستان سعودی، بزرگترین تولید کننده و صادر کننده اوپک، در راستای تعهد به قرارداد کاهش تولید که بین اوپک و متحدانش از جمله روسیه بسته شده، تولید و صادرات نفت خود را پایین آورده است. این گروه طی ائتلافی با عنوان اوپک ‌پلاس توافق کرده‌اند 9.7 میلیون بشکه در روز از ماه مه تا جولای، تولید نفت خود را کم کنند.

آرامکو عرضه نفت خام سنگین عرب را در ماه اوت حدود 10 درصد قراردادهای بسته شده پایین می‌آورد. عرضه نفت خام متوسط عرب هم کمی کاهش خواهد داشت. ولی خریداران می‌توانند محموله‌های نفت سبک عرب را جایگزین نفت سنگین کنند.

 کمیته مشترک وزارتی نظارت بر قرارداد کاهش تولید در روزهای سه شنبه و چهارشنبه نشستی برگزار می کند تا در مورد ادامه کاهش تولید گفتگو شود. اعضای ائتلاف اوپک‌پلاس 77 درصد در ماه مه و 107 درصد در ماه ژوئن به قرارداد کاهش تولید پایبند بودند.

منبع: جام نیوز