کد خبر: 190458

سردرگمی در تعطیلی تئاتر و سینما در تهران

در روزهایی که خیلی از اهالی سینما و تئاتر از عدم حمایت و شرایط نامناسب کاری و معیشتی خود در پی شیوع کرونا گله دارند، بلاتکلیفی در اعلام تعطیل بودن یا نبودن سالن‌های سینمایی و تئاتری بیش از هر چیز  نابسامانی در تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی را نشان می‌دهد.
اتاق خبر 24

  از شب گذشته که خبرهایی درباره تعطیلی تئاتر منتشر شد، نگرانی گروه‌‍‌هایی که نمایش‌هایشان روی صحنه بود نیز بالا گرفت اما در این میان وضعیت یکسانی برای تئاتری‌ها وجود ندارد. به طوری که برخی از آنان امشب (۲۴ تیر ماه) روی صحنه می‌روند و بعضی دیگر چنین نمی‌کنند. گروه‌هایی هم هستند که فعلا اجرای امشب خود را می‌روند ولی تصمیمی برای روزهای آینده نگرفته‌اند.
 

تالار مولوی اجراهای خود را به طور قطع به مدت یک هفته تعطیل کرده و تا سه شنبه آینده نمایشی در این سالن به صحنه نخواهد رفت.

مجتی جدی یکی از مسئولان این تالار در این زمینه به ایسنا توضیح داد: از آنجا که گروه‌های نمایشی در بلاتکلیفی نمی‌توانستند کار کنند و به سایت‌های فروش هم اعلام کرده بودند اجرایی ندارند، بهتر دیدیم اجراها را به مدت یک هفته تعطیل کنیم.

اما مهیار جوادی‌ها که این روزها نمایش «... و همیشه پاییز» را دراین تالار روی صحنه می‌برد، با انتقاد فراوان از بی‌برنامگی در تئاتر گفت: از اجرای ما ۴ شب باقی بود که از خیر آن گذشتم و ترجیح می‌دهم، بعد از بازگشایی تالار هم اجرایم را ادامه ندهم.

او اضافه کرد: از ساعت‌های پایانی دیشب که بحث تعطیلی تئاتر مطرح شده، چند بار تصمیم‌ها تغییر کرد. اول بحث تعطیلی بود و امروز گفتند تعطیل نیست و چند ساعت بعد تالار مولوی اعلام کرد تعطیل است چون دانشگاه تهران تصمیم به تعطیلی گرفته است. همه اینها فشار عجیبی به گروه‌های نمایش وارد می‌کند. 

این کارگردان جوان اضافه کرد: هرچند شرایط اضطراری است ولی این گونه تصمیم گیری‌های ضربتی و ناهماهنگی‌ها هم بی‌احترامی به گروه‌های نمایشی است و یک نفر باید به دوستان بگوید اگر قرار بر تغییر برنامه است، دست‌کم ۲۴ ساعت قبل اعلام کنید، نه اینکه نیمه شب ناگهان اطلاع‌رسانی کنید و تازه همین تصمیم هم چند بار تغییر کند.
 

جوادی‌ها ابراز تاسف کرد: حتی مسئولان سالن هم در جریان این خبر نبودند و این شیوه اطلاع‌رسانی در این وضعیت دشوار که همه تحت فشار هستیم، اصلا درست نیست و اینجاست که ثابت می‌شود همه چیزمان باید به همه چیزمان بیاید. 

منبع: جام نیوز