کد خبر: 190435

رژیم ترامپ درصدد است تا قطعنامه ۲۲۳۱ را مختل کند

سخنگوی وزارت خارجه گفت: بعد از جمع بندی شورای عالی امنیت ملی و سازمان انرژی اتمی، گزارش کاملی درباره حادثه نطنز ارائه می‌شود.
اتاق خبر 24

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در ابتدای  نشست خبری خود در سالگرد انعقاد برجام بیانیه‌ای را قرائت کرد و گفت: پس از ۱۳ سال مذاکرات بین‌المللی فشرده، برجام در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) تفاهم شد، برجام یک هفته بعد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تایید و به عنوان ضمیمه اول به قطعنامه پیوست و در سطح ملی در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۴ براساس قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، اجرای آن توسط مجلس تصویب شد.

او افزود: مقام معظم رهبری نیز با اشاره به بررسی‌های دقیق و مسئولانه برجام در مجلس و شورای عالی امنیت ملی و عبور این توافقنامه از مجاری قانونی درباره رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه کشور دستوراتی را صادر و با برشمردن الزامات ۹ گانه در اجرای برجام مصوبه جلسه ۶۳۴ مورخ ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ شورای عالی امنیت ملی را با رعایت این موارد و الزامات تایید کردند.

موسوی تصریح کرد: به دنبال نهایی شدن برجام، قوانین رفع تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۱۵ و قبل از آغاز اقدامات هسته‌ای ایران مصوب شدند و مقرر شد بعد از انجام برخی اقدامات هسته‌ای از سوی کشورمان و همزمان خاتمه دادن به تمامی سوالات و ابهامات و تایید توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برخی از اقدامات پیش بینی شده در برجام، رفع تحریم‌ها طبق برجام اثربخش شود که این امر در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۴ رخ داد.

او اضافه کرد: تا قبل از روی کار آمدن رژیم ترامپ در آمریکا علی‌رغم برخی موانع و مشکلات بر سر راه انتفاع اقتصادی ایران، برجام از روند اجرایی متعادلی برخوردار بود، ولی بعد از ورود ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ و پس از چند اقدام مقدماتی نهایتا با اتخاذ مواضع مغایر برجام با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷ (هشتم می ۲۰۱۸) در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن  دوباره علیه ایران به طور کامل اجرایی شد.

موسوی افزود: اجرای نامتوازن برجام از یک سو و فشار‌های ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا و تضییقات آن با اعمال فشار بر بانک‌ها و شرکت‌های خارجی در تمامی حوزه‌ها برای عدم همکاری با ایران و وضع تحریم‌های جدید از طرف دیگر، باعث شد یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیم متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای ایران را با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی اتخاذ کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: به دنبال بی عملی کشور‌های اروپایی عضو برجام گام دوم در ۱۶ تیر ۱۳۹۸ برداشته شد. سپس گام سوم در ۱۵ شهریور ۱۳۹۸، گام چهارم در ۱۵ آبان ۱۳۹۸ و نهایتا گام پنجم و نهایی در ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸ (پنج ژانویه ۲۰۲۰) اتخاذ شد. براساس گام پنجم و نهایی توقف اجرای داوطلبانه تعهدات هسته‌ای ایران، آخرین مورد کلیدی از محدودیت‌های عملیاتی خود را یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژ‌ها را کنار گذاشت و به این ترتیب برنامه هسته‌ای ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی شامل ظرفیت و درصد غنی سازی و میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه مواجه نیست و بعد از آن برنامه هسته‌ای صرفا براساس نیاز‌های فنی توسط سازمان انرژی اتمی ایران پیش رفته است.

همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کماکان ادامه دارد

موسوی با تاکید براینکه همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طبق تعهدات پادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی کماکان ادامه دارد بیان کرد: رژیم ترامپ در آمریکا به دلیل مسائل انتخاب ریاست جمهوری در آبان ۱۳۹۹، در تلاش است به یک پیروزی در سیاست خارجی خود در قبال ایران دست یابد؛ لذا نابودی بیش از پیش برجام را به نفع خود ارزیابی می‌کند و در تلاش است تا عدم انتفاع کشورمان از منافع سیاسی برجام را تحقق بخشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا