کد خبر: 190408

چرا ساختمان‌های ناایمن پلمب نمی‌شوند؟

الزام ساختمان‌های عمومی به داشتن گواهی معاینه فنی یا گواهی ایمنی گامی در راستای کاهش سوانح ساختمانی است.
اتاق خبر 24

حادثه انفجار در کلینیک سینا مهر بار دیگر توجه به مقوله ایمنی را در کانون دغدغه مندی‌های مسئولان شهری و کشوری قرار داد. ۱۹ کشته این حادثه سبب شد تا چند روزی اخبار و افکار عمومی از روی کرونا بر روی این حادثه تغییر جهت دهند و مسئولان این حوزه اعم از شهرداری تهران و وزارت بهداشت را مورد عتاب و خطاب قرار دهند.

حالا با جولان کرونا آتشِ نگرانی برای ساختمان‌های ناایمن فروکش کرده و شاید تا چند روز دیگر خبری از آتش زیر خاکستر هم نباشد.

توجه به مقوله ایمنی و سلامت، در بسیاری از موضوعات وجود دارد و از آن با عناوینی مثل گواهی سلامت یا معاینه فنی یاد می‌شود، مثلا یک فرد هنگام استخدام، به بیمه گواهی سلامت جسمی می‌دهد و خودرو‌های سواری هم که ظرفیتشان معمولا ۴ نفر است باید بعد از ۴ سال، هر سال معاینه فنی بگیرند، اما ساختمان‌های عمومی که محل رفت و آمد مردم هستند و روزانه از ۴۰۰ تا ۴ هزار نفر در آن‌ها رفت و آمد می‌کنند، نه تنها بعد از ۴ سال، بلکه بعد از ۴۰ سال هم تکلیفی برای گرفتن گواهی سلامت یا گواهی معاینه فنی ندارند.

البته وقتی که یک خودروی پراید صرفا با تراشیدن سقف، تبدیل به خودروی بارکشی می‌شود، نباید تعجب کرد که کاربری ساختمان مسکونی سینا مهر بدون هیچ تغییر اندازه‌ای در عرض درب ورودی، عرض راهرو‌ها و بدون در نظر گرفتن ظرفیت سالن‌های انتظار برای ورود به اتاق پزشک تبدیل به کاربری درمانی شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا