کد خبر: 190363

هشدار به سلبریتی های کاسب تا دستگیری قماربازان مجازی

می گویند: «حواسش به همه چیز هست»; از فیشینگ و کلاهبرداری گرفته تا قمار و شرط بندی و داروخانه های آنلاین.پلیس فتا را می گویم این روزها دغدغه اش از یکسو برخورد با افرادی است که به بهانه درمان کرونا امنیت روانی مردم را نشانه رفته اند و از سوی دیگر نظارت بر سایت هایی است که حباب ساز قیمت مسکن و خودرو و ارز شده اند.
اتاق خبر 24

سال 94 بود که تعدادی عکس از یک پسر به همراه چندین دختر جوان در فضای مجازی پخش شد;  بعد از آن بلافاصله کلیپی منتشر شد که پسرجوان با بیان اینکه "پلیس فتا حواسش به همه جا هست"  عوامل انتشار عکس ها را به باد تهدید و انتقام گرفت ; ادعای پسرجوان خیلی زود اجابت شد و  پلیس فتا با دستگیری پسر و احضار دختران حاضر در عکس ها نشان داد که بیش از آنچه عنوان شد حواسش جمعِ جمع است.

از آن روز تاکنون همه پلیس فتا را با این عبارت و با حواسِ جمع اش می شناسند.

                       ***   

 آگاهی از چند و چون فعالیت و مسؤولیت های پلیس سایبری یا همان پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ما را بر آن داشت تا با سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا به صحبت بنشینیم تا برایمان از حواس جمع پلیس فتا در اشراف و رصد فضای مجازی بگوید; بخوانید:

 فارس: فلسفه تشکیل پلیس فتا چه بود؟

با توجه ضریب نفوذ اینترنت در کشور و افزایش وقوع جرایم سایبری پلیسی تحت عنوان پلیس فتا جهت رسیدگی به جرایم حوزه فضای مجازی تشکیل شد.

با توجه به اینکه مردم کشور ما علاقه زیادی به وب‌گردی، استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی دارند کلاهبرداران با ترفندهای مجرمانه از این فضا سوءاستفاده کرده و با توجه به عدم آگاهی و شناخت شهروندان نسبت به جرایم، تهدیدات و آسیب‌های فضای مجازی آنها را مورد سواستفاده، سودجویی و کلاهبرداری قرار می‌دهند.

 جرایم اقتصادی و برداشت های غیر مجاز مهمترین جرایم فضای مجازی

 فارس: مهمترین جرایم فضای مجازی کدام است؟ 

جرایم اقتصادی مهم‌ترین جرایم حوزه فضای مجازی است. تا قبل از بهمن سال 98 _که رمزهای یکبار مصرف با پیگیری و همت 2 ساله پلیس فتا، بانک مرکزی و مجموعه قوه قضایی فعال شد_ متأسفانه 70 تا 80 درصد جرایم حوزه فضای مجازی در خصوص برداشت غیرمجاز از حساب‌های مالی شهروندان بود چرا که مردم در مورد امنیت کارت‌ها و تراکنش‌ها در فضای سایبری آگاهی لازم را نداشتند.

در این بین مجرمان سایبری با توجه به هوش بالا و آشنایی با علوم کامپیوتر و الگوریتم از دانش ناکافی مردم سوءاستفاده کرده و با دستیابی به اطلاعات‌ مالی مردم از حساب شان کلاهبرداری می‌کردند. 

 فارس: کلاهبرداران فضای مجازی برای برداشت غیرمجاز از حساب  شهروندان به چه صورت اقدام می کنند؟ 

مردم ما علاقه زیادی به خریدهای اینترنتی دارند؛ کلاهبرداران نیز با توجه به علاقه‌مندی و مراجعه زیاد مردم برای خریدهای اینترنتی عمدتاً درگاه های سایت‌ها و فروشگاه‌ها را جعلی درست می‌کردند و با ترفندهای مختلفی همچون خرید اجناس مردم را تشویق به خرید از سایت جعلی خود می‌کردند.

منبع: جام جم آنلاین